ირაკლი კობახიძე - ყველაფერი უნდა გაკეთდეს იმისათვის, რომ 5%-იან ნიშნულს ჩამოსცდეს უმუშევრობა, რაც აბსოლუტურად რეალურია
მეოთხე კვარტლის მაჩვენებელი უმუშევრობის არის 3,3 პროცენტი, კვარტალურ ჭრილში ეს არის რეკორდული მინიმუმი, რაც არის ძალიან მნიშვნელოვანი, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, წლევანდელ წელსაც ყველაფერი კეთდება იმისთვის, რომ უმუშევრობა კიდევ უფრო მეტად შემცირდეს ქვეყანაში.
"ზოგადად ოპტიმალური მაჩვენებელი არის 3-დან 5%-მდე და ვფიქრობთ, რომ ამ მაჩვენებლის მიღწევა არის შესაძლებელი რამდენიმე წელიწადში. ამისათვის საჭიროა ეკონომიკური ზრდა, სწორედ ამას ემსახურება კონკრეტული ეკონომიკური ინიციატივები, საინვესტიციო პროექტები, რომლებიც ხორციელდება ჩვენს ქვეყანაში. ყველაფერი უნდა გაკეთდეს იმისათვის, რომ 5-პროცენტიან ნიშნულს ჩამოსცდეს ჩვენს ქვეყანაში უმუშევრობა, რაც არის აბსოლუტურად რეალური. სამ წელიწადშიც კი შეიძლება ასეთი შედეგის მიღწევა. ექსპორტის გაზრდა არის ასევე მნიშვნელოვანი. ჩვენი პროდუქციის წახალისება, ქვეყნის გარეთ გატანის წახალისება და იმპორტ-ექსპორტის ბალანსის გაუმჯობესება, აქაც მომავალშიც აქტიურად ვიმუშავებთ“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Georgia’s unemployment rate falls to 3.3% in fourth quarter, PM
Georgia’s unemployment rate stood at 3.3% in the fourth quarter, marking a record low in quarterly terms, Prime Minister Irakli Kobakhidze has said.
Speaking to journalists, Kobakhidze described the figure as “very important” and said the government would continue efforts this year to reduce unemployment even further.
“Generally, the optimal rate is between 3% and 5%, and we believe reaching this level is possible within a few years,” he said. “This requires economic growth, which is exactly what our economic initiatives and investment projects are designed to support.”
The prime minister added that lowering unemployment below the 5% threshold is a realistic target, suggesting such a result could be achieved within three years.
He also stressed the importance of boosting exports and encouraging the promotion of Georgian products abroad, as well as improving the import-export balance. “We will continue to work actively in this direction,” Kobakhidze said.