ირაკლი კობახიძე - რეალურად თუ აიკრძალება რადიკალური პოლიტიკური პარტიები, გაჩნდება სივრცე ჯანსაღი პოლიტიკური პარტიებისთვის
რეალურად თუ აიკრძალება რადიკალური პოლიტიკური პარტიები, გაჩნდება სივრცე ჯანსაღი პოლიტიკური პარტიებისთვის, შესაბამისად, 2028 წელს უნდა მიიღოს მონაწილეობა ჯანსაღმა პოლიტიკურმა სპექტრმა, ეს არის ჩვენი ამოცანა, ამისათვის მივმართეთ სარჩელით საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, არ შეიძლება, მუდმივად ჩაკეტილ წრეზე ტრიალებდეს ქვეყანა, როდესაც ერთ მხარეს არის მმართველი პარტია და მეორე მხარეს არის რადიკალური, ანტისახელმწიფოებრივი, ანტიეკლესიური ოპოზიცია, ეს წრე უნდა გაირღვეს.
"ჩვენი გადასაწყვეტია სარჩელის შეტანა, რაც შეეხება ამომრჩეველს, თავის დროზე გერმანიის ნაციონალურ-სოციალისტურ პარტიასაც ჰყავდა ძალიან ფართოდ წარმოდგენილი ამომრჩეველი, მაგრამ თავის შინაარსით იყო არაკონსტიტუციური პარტია, რომელმაც თავის დროზე გერმანიას უმძიმესი შედეგები მოუტანა. მასაც ჰყავდა თავის ამომრჩეველი ბევრად მეტი პროცენტულად, ვიდრე ჰყავს საქართველოში რადიკალურ ოპოზიციას. უკიდურესად რელევანტური შედარებაა თავისი არსით გერმანიის ნაციონალურ-სოციალისტურ პარტიას ვადარებ კოლექტიურ ნაცმოძრაობას, რომელიც თავისი შინაარსით არის ფაშისტურ-ბოლშევიკური პოლიტიკური გაერთიანება. ეს მათ დაამტკიცეს 9 წლის განმავლობაში, როდესაც ფეხქვეშ გათელეს ადამიანის ძირითადი უფლებები, ადამიანის ღირსება, ადამიანებს აწამებდნენ, ბიზნესის რეკეტი იყო მათი ხელწერა, ჩააბარეს ქვეყნის ტერიტორიების 20 პროცენტი რუსეთის ფედერაციას და ა.შ. ეს არის ჩვეულებრივი ბოლშევიკური პოლიტიკური გაერთიანება და ბოლშევიკური პოლიტიკური გაერთიანებისთვის ჯანსაღ დემოკრატიულ სისტემაში არ უნდა იყოს ადგილი.
საუბარია 4 პოლიტიკურ პარტიაზე, ჯამში მათ აიღეს ხმების დაახლოებით 30 პროცენტი, რაც ცოტა არ არის, ბევრი ადამიანი შევიდა შეცდომაში 2024 წელს. არის სხვა ქვეყნის მაგალითი ისტორიული გამოცდილებიდან, სადაც ამაზე მეტი ამომრჩეველი ჰყავდა კონკრეტულ ანტიკონსტიტუციურ პოლიტიკურ პარტიას. ეს არ არის თავისთავად არგუმენტი. არგუმენტი არის ის, რომ თუ პარტია თავის შინაარსით არის არაკონსტიტუციური, ის უნდა აიკრძალოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ. შესაბამისი საკონსტიტუციო სარჩელით მივმართეთ სასამართლოს.
სარჩელში წარმოდგენილია უამრავი არგუმენტია, მათ შორის ადამიანების წამება, ბიზნესის რეკეტი, მედიის მიტაცება, ამით გამოირჩეოდნენ ისინი 9 წლის განმავლობაში. როდესაც უკვე ოპოზიციაში მოღვაწეობდნენ, ისინი მუდმივად დაკავებული იყვნენ ანტისახელმწიფოებრივი საბოტაჟით“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Kobakhidze drew a comparison with Nazi Party, saying that despite having broad electoral support, it was unconstitutional in nature and led to severe consequences for Germany
Georgia’s Prime Minister Irakli Kobakhidze has said that banning what he described as “radical” political parties would create space for what he called a healthier political spectrum ahead of the 2028 elections.
Speaking to journalists, Kobakhidze confirmed that the government has filed a constitutional complaint with the Constitutional Court of Georgia seeking to prohibit certain opposition parties.
“If radical political parties are banned, space will emerge for healthy political forces. This is our objective,” he said, adding that the current political environment is stuck in a cycle between the ruling party and what he described as “radical, anti-state and anti-church opposition”.
He argued that such a cycle must be broken and said it is the government’s responsibility to initiate legal action, while voters ultimately make their own decisions.
Kobakhidze drew a comparison with Nazi Party, saying that despite having broad electoral support, it was unconstitutional in nature and led to severe consequences for Germany. He claimed the comparison was relevant when assessing certain opposition forces in Georgia.
The prime minister alleged that the parties targeted in the complaint had previously been associated with human rights abuses, pressure on businesses and media control, and accused them of engaging in anti-state activities while in opposition.
He said the case concerns four political parties which together received around 30% of the vote in the 2024 elections. However, he argued that electoral support did not justify the existence of a party if it is deemed unconstitutional.
“The key argument is that if a party is unconstitutional in its nature, it should be banned by the Constitutional Court,” Kobakhidze said.