ირაკლი კობახიძე - როდესაც ასეთ ადამიანი საუბრობს იმაზე, თითქოს საქართველო გამოიყენება ირანული სანქციების გვერდის ავლისთვის, ეს არის ჩვეულებრივი ღალატი
გიორგი კანდელაკი ვინც არის, ყველამ ძალიან კარგად იცის, ეს არის თანამედროვე სერგო ორჯონიკიძე, ეს არის ჩვეულებრივი ღალატი, რასაც ეს ადამიანი აკეთებს, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ დღევანდელ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მისი თქმით, არიან ძალები ე.წ. დიფ სთეითი, რომელსაც არ უნდა საქართველოში სწორი მიმართულებით მოვლენების განვითარება
"როდესაც საუბარია სანქციების გვერდის ავლაზე, ყველას მინდა, შევახსენო, რომ იმპორტ-ექსპორტის მაჩვენებლები ირანთან არის შემდეგი - ჩვენგან ექსპორტი არის 0,5 პროცენტი საერთო ექსპორტში და იმპორტი არის 1,5 პროცენტი. ასეთ დროს, როდესაც ადამიანი საუბრობს იმაზე, რომ თითქოს საქართველო გამოიყენება ირანული სანქციების გვერდის ავლისთვის, არის ჩვეულებრივი ღალატი. ამას ღალატზე მეტს ვერაფერს დაარქმევ. ყველა გზავნილი, რომელიც გაჟღერებული იყო ამ ანგარიშში არის თავიდან ბოლომდე სიყალბეზე დაფუძნებული. ეს არის ჩვეულებრივი ღალატი. ინტერესი არის დავალების შესრულება. დაკვეთის შესრულება. არიან ძალები ე.წ. დიფ სთეითი, რომელსაც არ უნდა საქართველოში სწორი მიმართულებით მოვლენების განვითარება. უნდათ, რომ ამ სიყალბით შექმნან განსხვავებული ტენდენციები. ამის შესაძლებლობას ჩვენ არავის მივცემთ“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

“When someone claims that Georgia is being used to bypass Iranian sanctions, this is ordinary betrayal,” Kobakhidze said
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has dismissed allegations that Georgia was being used to circumvent sanctions on Iran, calling the claims “completely false” and describing them as “betrayal”.
Speaking at a press conference on Monday, Kobakhidze criticised opposition-aligned figure Giorgi Kandelaki, saying “everyone knows very well who Giorgi Kandelaki is”, and compared him to Sergo Ordzhonikidze, the Bolshevik revolutionary associated with the Soviet takeover of Georgia.
The prime minister said Georgia’s trade figures with Iran did not support allegations of sanctions evasion.
He added exports to Iran account for 0.5% of Georgia’s total exports, while imports from Iran represented 1.5% of total imports.
“When someone claims that Georgia is being used to bypass Iranian sanctions, this is ordinary betrayal,” he said.
Kobakhidze also alleged that unnamed “deep state” forces were attempting to prevent developments in Georgia from moving “in the right direction” by spreading what he described as false narratives.