ირაკლი კობახიძე სადისტრიბუციო კომპანიების წარმომადგენლებს შეხვდა
ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, მაქსიმალურად დაბალანსდეს ბიზნესისა და მოსახლეობის ინტერესები, გვინდა, ყველამ ერთად ვიზრუნოთ მოსახლეობის ინტერესებზე და მაქსიმალურად შევეცადოთ, რამდენადაც ეს შესაძლებელია, ვიზრუნოთ ფასების დაწევაზე, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ სასურსათო პროდუქციის ფასებთან დაკავშირებით მოქმედი სამთავრობო საკოორდინაციო კომისიის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა, რომელსაც სადისტრიბუციო კომპანიების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
მისი თქმით, პირველადი კვლევის თანახმად, საქართველოში ფასნამატი საშუალოდ 86%-ს შეადგენს, რაც საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელია და კომისიის მიზანია, შესაბამის მხარეებთან მსჯელობის შედეგად დაადგინოს, როგორ მუშაობს ფასის დადგენის ჯაჭვი და სად არის სივრცე ფასების შემცირებისთვის.
"პირველადი კვლევა აჩვენებს, რომ საკმაოდ მაღალი ფასნამატი წარმოიქმნება უშუალოდ საქართველოს საზღვრიდან თარომდე და საშუალო ფასნამატი შეადგენს 86%, რაც ჩვენი აზრით, საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელია. ჩვენ დავინტერესდით, მე პირადად ვნახე მაგალითად, გერმანიაში საბითუმოდან თარომდე ფასნამატი შეადგენს 20-დან 30%-მდე ანუ ეს არის სტანდარტული ფასნამატი. ამ პირობებში 86% საკმაოდ მაღალ მაჩვენებლად გამოიყურება. ამ 86%-ის ერთი წილი მოდის დისტრიბუციაზე - 44%-ია წილი და შედარებით მცირეა წილი ქსელური მარკეტების შემთხვევაში. ჯამში არის 86%, რაც განაპირობებს იმას, რომ საქართველოში ევროპულ ფასებთან შედარებით არის ბევრად უფრო მაღალი ფასები. ზოგიერთ შემთხვევაში არის 50%-ით მაღალი ფასი, არის ორჯერ-სამჯერ მეტი ფასი, ანუ საკმაოდ დიდია სხვაობა ფასებს შორის. როდესაც ბიზნესი თავისი შეხედულებისამებრ მოქმედებს, ბუნებრივია, ამას თავისი ძალიან ბევრი დადებითი მხარე აქვს, თუმცა აქ შემოდის სოციალური ფაქტორი, რაც არანაკლებ მნიშვნელოვანია ჩვენთვის. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, მაქსიმალურად დაბალანსდეს ეს ინტერესები და ყველამ ერთად გვინდა, რომ ვიზრუნოთ მოსახლეობის ინტერესებზე და მაქსიმალურად შევეცადოთ, რამდენადაც ეს არის შესაძლებელი, ვიზრუნოთ ფასების დაწევაზე“, - განაცხადა კობახიძემ.
მისივე თქმით, მსგავსი ტიპის შეხვედრები ხელისუფლებისთვის მნიშვნელოვანია, რათა უშუალოდ სექტორისგან მიიღოს ინფორმაცია, სად ხედავენ ისინი პრობლემებს და რესურსს ფასების შემცირებისთვის.
კომისიის სხდომას დისტრიბუტორთა ბიზნესასოციაციის ხელმძღვანელთან ერთად, 15-მდე სადისტრიბუციო კომპანიის წარმომადგენელი დაესწრო.
მომავალი კვირიდან მსგავსი ტიპის შეხვედრები გაიმართება სასურსათო პროდუქციის მწარმოებლებთან, ასევე ფარმაცევტული პროდუქციისა და საწვავის ფასებთან დაკავშირებით.

PM urges balance between business and consumers as food prices reviewed
Kobakhidze added that meetings with sector representatives are essential for understanding where businesses themselves see problems and opportunities for reducing costs
The Georgian government on Friday said it is seeking to balance the interests of businesses and consumers as it reviews rising food prices, Prime Minister Irakli Kobakhidze has said.
Speaking at a meeting of the government’s coordinating commission on food prices, Kobakhidze said preliminary research showed that average price mark-ups in Georgia reach 86%, a figure he described as high. Representatives of distribution companies attended the meeting.
According to the prime minister, the research indicates that price increases occur mainly between the country’s borders and retail shelves. He said that in countries such as Germany, mark-ups from wholesale to retail typically range between 20% and 30%.
Kobakhidze said that of the total 86% mark-up identified in Georgia, around 44% is attributed to distribution, with a smaller share linked to retail chains. He said this contributes to food prices in Georgia being significantly higher than in Europe, in some cases by 50%, and in others by two or even three times.
He said that while businesses operating freely bring many positive outcomes, social considerations must also be taken into account. The government’s goal, he said, is to identify where price-setting mechanisms allow room for reductions and to work with all stakeholders to lower prices as much as possible.
Kobakhidze added that meetings with sector representatives are essential for understanding where businesses themselves see problems and opportunities for reducing costs.
The meeting was attended by the head of the Distributors’ Business Association and representatives of around 15 distribution companies.
The Head of the Government Administration, Levan Zhorzholiani, said that there was readiness on all sides for active cooperation. He said discussions focused on the price formation chain from the country’s borders to store shelves, and that views were exchanged on how mark-ups are formed.
Zhorzholiani said both distribution companies and retail chains had expressed willingness to work with the government to reduce prices. He described the dialogue as constructive and said similar openness had been shown in previous meetings with supermarket chains.