ირაკლი კობახიძე საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისიის ხელმძღვანელს შეხვდა
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) მისიის ხელმძღვანელს ალეხანდრო ჰაიდენბერგს შეხვდა.
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, შეხვედრაზე ყურადღება დაეთმო საქართველოს მთავრობასა და საერთაშორისო სავალუტო ფონდს შორის არსებულ მჭიდრო თანამშრომლობას და IMF-ის  მხარდაჭერას,  მათ შორის ფისკალური და სტრუქტურული რეფორმების მიმართულებით.
"საუბარი შეეხო საქართველოს ეკონომიკური ზრდის დინამიკას. აღინიშნა, რომ ბოლო 5 წლის განმავლობაში ქვეყნის საშუალო წლიური ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი 9.3%-ია და ეს ტენდენცია მიმდინარე წელსაც გრძელდება.
პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ მთავრობის ეკონომიკური პოლიტიკა ორიენტირებულია მაკროეკონომიკური სტაბილურობის შენარჩუნებაზე, სტრუქტურული რეფორმების გაგრძელებასა და სტრატეგიული ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებაზე, რომელთა შორისაა შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელი და ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტი.
ყურადღება გამახვილდა სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საწარმოების კომპლექსურ რეფორმაზე, რომლის შედეგადაც დაზოგილი ათობით მილიონი ლარი სექტორის განვითარებაში იქნება ინვესტირებული.
შეხვედრას  საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში ენდრიუ ჯუელი, საქართველოს ფინანსთა მინისტრი ლაშა ხუციშვილი და მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან ჟორჟოლიანი დაესწრნენ", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Kobakhidze said the government’s economic policy was focused on maintaining macroeconomic stability, advancing structural reforms, and implementing major infrastructure projects
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has met the International Monetary Fund (IMF) mission chief Alejandro Hajdenberg to discuss economic developments and ongoing cooperation.
The meeting focused on close collaboration between Georgia and the IMF, including support for fiscal and structural reforms, the government press office said on Wednesday.
Discussions also covered the country’s economic growth, with officials noting that Georgia’s average annual growth rate has reached 9.3% over the past five years, with the trend continuing this year.
Kobakhidze said the government’s economic policy was focused on maintaining macroeconomic stability, advancing structural reforms, and implementing major infrastructure projects, including the Black Sea submarine cable and the Anaklia deep-sea port.
The parties also discussed reforms of state-owned enterprises, with savings expected to be reinvested into sector development.
The meeting was attended by IMF Resident Representative in Georgia Andrew Jewell, Finance Minister Lasha Khutsishvili, and Head of the Government Administration Levan Zhorzholiani.