ირაკლი კობახიძე საფრანგეთსა და ეგვიპტეში საქართველოს ახლად დანიშნულ ელჩებს შეხვდა
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს, ასევე იუნესკოში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენელს ირაკლი ყურაშვილს და ეგვიპტის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს ნიკოლოზ აფხაზავას შეხვდა.
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, ირაკლი კობახიძემ ელჩებს თანამდებობებზე დანიშვნა მიულოცა და წარმატებები უსურვა.
ირაკლი ყურაშვილს აქვს დიპლომატიის სფეროში მუშაობის 30-წლიანი გამოცდილება. წლების განმავლობაში ის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცენტრალურ აპარატში და დიპლომატიურ წარმომადგენლობებში სხვადასხვა პოზიციას იკავებდა.
2023-2025 წლებში იყო საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ლატვიის რესპუბლიკაში, 2017-2022 წლებში - არგენტინის რესპუბლიკაში, ხოლო 2012-2017 წლებში - შვეიცარიის კონფედერაციაში.
2022-2023 წლებში ხელმძღვანელობდა საგარეო საქმეთა სამინისტროს ევროინტეგრაციის გენერალურ დირექტორატს. ირაკლი ყურაშვილს მინიჭებული აქვს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის დიპლომატიური რანგი.
ნიკოლოზ აფხაზავა, წლების განმავლობაში საგარეო საქმეთა სამინისტროში სხვადასხვა პოზიციაზე მუშაობდა. 2012-2017  წლებში ის იყო საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი კორეის რესპუბლიკაში, ხოლო 2017-2022  წლებში იკავებდა მალაიზიაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის პოზიციას. ნიკოლოზ აფხაზავას მინიჭებული აქვს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის დიპლომატიური რანგი.

PM Kobakhidze congratulated the diplomats on their appointments and wished them success in their new roles
Prime Minister Irakli Kobakhidze has met with Georgia’s newly appointed ambassadors to France and Egypt, as well as the country’s permanent representative to UNESCO, the government announced on Thursday.
Kobakhidze congratulated the diplomats on their appointments and wished them success in their new roles.
Irakli Kurashvili, appointed as Georgia’s ambassador to France and permanent representative to UNESCO, brings 30 years of diplomatic experience. He has held various positions in the Ministry of Foreign Affairs and Georgia’s diplomatic missions abroad, the Government press office said.
Kurashvili served as Georgia’s ambassador to Latvia from 2023 to 2025, to Argentina between 2017 and 2022, and to Switzerland from 2012 to 2017. Between 2022 and 2023, he led the Ministry of Foreign Affairs’ Directorate for European Integration. He holds the diplomatic rank of Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador.
Nikoloz Abkhazava, appointed as ambassador to Egypt, has also held multiple roles within the Foreign Ministry. He was Georgia’s ambassador to South Korea from 2012 to 2017, and to Malaysia between 2017 and 2022. Abkhazava likewise holds the diplomatic rank of Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador.