სატელევიზიო დებატები ჩემთვის პრობლემა არ არის, არავითარი სირთულე არ არის, ოპოზიციას იმდენად არაფერი აქვს სათქმელი საზოგადოების წინაშე, უცხოელები ატარებენ მათ მაგივრად კამპანიას, რა დებატების თავი აქვთ, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, პარლამენტი არის დებატების მთავარი სივრცე, ოპოზიციას ექვსჯერ ჰქონდა შანსი, რომ გამართულიყო საპარლამენტო დებატები, თუმცა ექვსივეჯერ გაექცნენ.
“დებატებში არავითარ პრობლემას არ ვხედავ, პირიქით ისინი გაურბიან დებატებს. რაც შეეხება სალომე ზურაბიშვილს, მას კონსტიტუცია არ აძლევს უფლებას, რომ საერთოდ ჩართული იყოს საარჩევნო კამპანიაში. ის ამ შემთხვევაშიც არღვევს კონსტიტუციას, მათთან დებატებს არავითარი არც ფასი აქვს, არც სირთულე აქვს, რაღაც დებატები უნდა იყოს ცოტა რთული მაინც, იმისათვის, რომ იქ მონაწილეობა ღირდეს.
ჩვენი დღევანდელი მხარდაჭერა არის დაახლოებით 60 პროცენტი, ამ პირობებში ხედავთ, რომ სალომე ზურაბიშვილს არავითარი შანსი არ აქვს. მთელ ოპოზიციას, ვინც დღეს ლახავს ბარიერს, აქვს 20 პროცენტამდე. 60/20-ზე თავად შეგიძლიათ, იმსჯელოთ რა შანსები აქვს სალომე ზურაბიშვილს რომ არჩეული იყოს პრეზიდენტის თანამდებობაზე. ის „ნაცმოძრაობამ“ დატოვა პრეზიდენტის პოსტზე, მას შემდეგ, რაც მან დაარღვია კონსტიტუცია, არის დღეს „ნაცმოძრაობის“ პრეზიდენტი, მეორედ „ნაცმოძრაობის“ პრეზიდენტი ვერ გახდება“, – განაცხადა კობახიძემ.
კითხვაზე, დაჯდება თუ არა ოპოზიციასთან დებატებში, ირაკლი კობახიძემ აღნიშნა, რომ თავად მზად არის, თუმცა ოპოზიცია გაურბის დებატებს.
“პარლამენტი არის დებატების მთავარი სივრცე, მათ ჰქონდათ შანსი თებერვალში, მარტში, აპრილში, მაისში, შემდეგ იყო ივნისი, ახლა არის უკვე სექტემბერი. ექვსჯერ ჰქონდათ შანსი, რომ ჩემთან გამართულიყო საპარლამენტო დებატები, ექვსივეჯერ გაექცნენ. რაც შეეხება სატელევიზიო დებატებს, კი ბატონო, ჩემთვის არავითარი პრობლემა არ არის, არავითარი სირთულე არ არის, იმდენად არაფერი აქვთ სათქმელი საზოგადოების წინაშე, უცხოელები ატარებენ მათ მაგივრად კამპანიას, რა დებატების თავი აქვთ“, – განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated on Wednesday that he has no problem participating in television debates but believes the opposition is avoiding them because they have nothing meaningful to say to the public.
“Television debates are not an issue for me—there’s no difficulty. The opposition has so little to say to the public that foreign entities are running their campaign for them. What kind of debate could they possibly handle?” Kobakhidze said.
The PM said the parliament is the primary platform for debates, and the opposition has had six opportunities to hold parliamentary debates but has dodged them every time.
“They had the chance in February, March, April, May, and June, and now it’s already September. They’ve had six chances for parliamentary debates with me and have avoided them every time,” he said.
Kobakhidze also highlighted the government’s strong support base, which he estimates at around 60%, compared to the opposition’s roughly 20%. He criticized President Salome Zurabishvili for her involvement in political activities, alleging that her actions breach the Constitution, which restricts her from participating in election campaigns. He asserted that despite Zurabishvili’s aspirations for a second term, her previous actions and alignment with the opposition party United National Movement (UNM) render her chances slim.
„After violating the Constitution, she’s now the president of the UNM. She won’t become their president a second time,” Kobakhidze stated.