ირაკლი კობახიძე - თავიდან შემოიყვანეს სცენაზე „ლელო“, შემდეგ გადააბარეს ეს კამპანია „ალტ ინფოს“, "პატრიოტთა ალიანსს“, „ნაცების“ ახალგაზრდულ ფრთას
კამპანია Eagle Hills-ის პროექტის წინააღმდეგ იყო ერთი ხელიდან კოორდინირებული, ზუსტად იგივე ხელი მართავს ამ პროცესებს, ვინც მართავდა მანამდე რევოლუციურ პროცესებს, თავიდან შემოიყვანეს სცენაზე „ლელო“, მას დააწყებინეს კამპანია, ამ უპრეცედენტო და უნაკლო ინვესტიციის წინააღმდეგ, შემდეგ თანდათანობით გასწიეს გვერდზე „ლელო“ და გადააბარეს ეს კამპანია „ალტ ინფოს“, „პატრიოტთა ალიანსს“, „ნაცების“ ახალგაზრდულ ფრთას - ამ შავბნელ ძალებს, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, პრაქტიკულად, არავითარი რეალური კითხვა არ არსებობს ამ პროექტთან დაკავშირებით, შესაბამისად, პროექტი განხორციელდება.
"ეს კამპანიაც იყო ერთი ხელიდან კოორდინირებული. ზუსტად იგივე ხელი მართავს ამ პროცესებს, ვინც მართავდა მანამდე რევოლუციურ პროცესებს. თავიდან შემოიყვანეს სცენაზე „ლელო“, მას დააწყებინეს კამპანია, ამ უპრეცედენტო და უნაკლო ინვესტიციის წინააღმდეგ, შემდეგ თანდათანობით გასწიეს გვერდზე „ლელო“ და გადააბარეს ეს კამპანია „ალტ ინფოს“, „პატრიოტთა ალიანსს“, „ნაცების“ ახალგაზრდულ ფრთას - ამ შავბნელ ძალებს. აქაც ჩანს მარტივი კოორდინაცია. ისინი პროექტის განხორციელებას ხელს ვერ შეუშლიან, მათ სურდათ ერთადერთი რამ, რომ ის პროექტი, რომელიც მართლაც უპრეცედენტოა და რომელსაც შეუძლია ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაში განსაკუთრებული წვლილის შეტანა, წარმოეჩინათ ნეგატიურად. გარკვეულწილად, ეს შეძლეს, მთელი კამპანია იყო ამისათვის მომართული, ეს ყველაფერი იყო გარედან დაფინანსებული და მხარდაჭერილი, თუმცა, ისინი ვერ მიაღწევენ მიზანს, პროექტი განხორციელდება, 11 მლრდ ლარით გამდიდრდება ჩვენი ეკონომიკა და ქართული ეკონომიკის გამდიდრება ნიშნავს ამ სიკეთის გავრცელებას ფართო საზოგადოებაზე. თავად შეგიძლიათ განსაჯოთ, რას ნიშნავს 100 მილიარდიანი ეკონომიკისთვის 11 მილიარდის დამატება მხოლოდ ერთი პროექტის ხარჯზე. კამპანია უკვე ჩავარდნილია, ყველამ გაიგო, რომ არავითარი არაბიზაცია არ ხორციელდება. ჩვენ სრული ღიაობა გამოვხატეთ დისკუსიების კუთხით ამ თემასთან დაკავშირებით. პარლამენტშიც გვქონდა ამ საკითხის განხილვა. კითხვებიც კი ვერ დასვა რადიკალური ოპოზიციის ერთ-ერთმა წარმომადგენელმა პარტიამ ამ თემასთან დაკავშირებით. შეგიძლიათ ამოიღოთ კითხვები. პრაქტიკულად, არავითარი რეალური კითხვა არ არსებობს ამ პროექტთან დაკავშირებით. შესაბამისად, პროექტი განხორციელდება. ჩვენს ეკონომიკას შეემატება 11 მილიარდი ლარი, ჩვენს ბიუჯეტს წლიურად შეემატება საშუალოდ 700 მილიონი ლარი და ეს ყველაფერი მოხმარდება ფართო საზოგადოებას, უფრო მეტად შევსებული ბიუჯეტი ნიშნავს მეტ სოციალურ პროექტს, მეტ ინფრასტრუქტურულ პროექტს“, - განაცხადა კობახიძემ.

The prime minister also rejected claims that the project would lead to “Arabization"
Prime Minister Irakli Kobakhidze has claimed that the campaign opposing the UAE Eagle Hills investment project was centrally coordinated by the same actors who previously orchestrated revolutionary processes in Georgia, insisting that the project will go ahead as planned.
Speaking to journalists on Wednesday, Kobakhidze said the opposition campaign followed a deliberate sequence, initially involving the political party Lelo, before being passed on to other groups, including Alt-Info, the Alliance of Patriots, and what he described as the youth wing of the United National Movement.
“This campaign was coordinated from a single hand. The very same hand that managed revolutionary processes in the past is managing this as well,” Kobakhidze said. “At first, Lelo was brought onto the stage and tasked with launching a campaign against this unprecedented and flawless investment. Then Lelo was gradually pushed aside, and the campaign was handed over to Alt-Info, the Alliance of Patriots, and the National Movement’s youth wing - these dark forces.”
He further noted the goal of the campaign was to portray a major investment negatively and prevent its implementation, despite the absence of any substantive questions or concerns about the project.
“There are practically no real questions regarding this project,” Kobakhidze claimed. “Even representatives of the radical opposition failed to raise a single concrete issue during parliamentary discussions. This alone shows that the campaign has already failed.”
Kobakhidze stressed that the Eagle Hills project would proceed and deliver significant economic benefits. He said the investment would add 11 billion GEL to Georgia’s economy and increase the state budget by an average of 700 million GEL annually, funds that would be directed toward social and infrastructure projects.
“You can judge for yourselves what adding 11 billion GEL means for an economy of around 100 billion,” he said. “A stronger economy means broader benefits for society-more social programs and more infrastructure development.”
The prime minister also rejected claims that the project would lead to “Arabization,” saying the government had demonstrated full transparency, including parliamentary debates and public discussions.
“The campaign has failed. Everyone understands now that no ‘Arabization’ is taking place,” Kobakhidze concluded.