რაც შეეხება ფასების ზრდას. საბოლოო ჯამში, იმ პროცესით, რომელიც დავიწყეთ, მოვახერხეთ ინფლაციური პროცესების შეჩერება, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში განაცხადა.
მისი თქმით, ჯერ კიდევ იანვარში იყო დაახლოებით 2.5% ინფლაცია დეკემბერთან შედარებით.
"აქ ხშირად არასწორი სტატისტიკა მოჰყავთ ხოლმე ჩვენს ოპონენტებს, იღებენ ხოლმე ერთწლიან სტატისტიკას და ამას წარმოაჩენენ როგორც ერთი თვის სტატისტიკას. საქსტატი როცა აქვეყნებს მაგალითად მაისის მონაცემებს წინა წელთან შედარებით, ეს არის ერთწლიანი სტატისტიკა და აჩვენებენ ისე, თითქოს მაისის თვეში 10%-ით გაიზარდა ფასები, რაც მარტივი მანიპულაციაა. შეგიძლიათ ორი მაჩვენებელი ნახოთ ხოლმე: ერთი არის წლიური ინფლაცია და მეორე თვე თვესთან დადარებული ინფლაცია. თქვენ რომ ნახოთ რეალური სტატისტიკა, იქ 15%-იან ზრდას ვერ აღმოაჩენთ. ჩვენ იანვარში გვქონდა მაღალი ინფლაცია სურსათზე და უალკოჰოლო სასმელებზე, დაახლოებით 2.5%, რაც ერთი თვისთვის ძალიან მაღალი მაჩვენებელია, თუმცა თებერვლიდან მოვახერხეთ ფასების ზრდის პროცესის დასტაბილურება, ინფლაციის დასტაბილურება და თებერვალ-მარტი-აპრილი-მაისის განმავლობაში გვქონდა ძალიან დაბალი ინფლაციის მაჩვენებელი და ორი თვის განმავლობაში გვქონდა საერთოდ დეფლაცია, ანუ ფასები შემცირდა თებერვალში და მაისში. ეს არის კონკრეტული შედეგი, რაც მოიტანა იმ პროცესმა, მათ შორის, რომელიც ჩვენ წამოვიწყეთ.
ასევე მინდა წარსული გაგახსენოთ, ფასებზე როცა საუბრობთ. ყველაზე მაღალი ინფლაცია გვქონდა ჩვენ 2019-2021 წლებში. ეს არის სამი წელი, საიდანაც წელიწად-ნახევარი თქვენი თავმჯდომარე იყო მთავრობის ხელმძღვანელი. მაშინ სურსათზე და უალკოჰოლო სასმელებზე ფასები გაიზარდა 39%-ით, მაშინ როდესაც კოვიდი, სხვათა შორის, პირიქით მოქმედებდა ფასებზე, იმიტომ რომ მოხმარება შეამცირა, დააწვა მოხმარებას და ეს იწვევს ხოლმე ფასების შემცირებას. ამის მიუხედავად, სამი წლის განმავლობაში ინფლაცია იყო 39% და იგივე პერიოდში ხელფასები გაიზარდა მხოლოდ 22%-ით. აი ეს არის კონკრეტული მონაცემები.
რაც შეეხება ბოლო სამი წლის მონაცემებს, კიდევ ერთხელ შემიძლია გავიმეორო რაც ვთქვი: სამომხმარებლო ფასები გაიზარდა დაახლოებით 6.5%-ით, 10%-ზე ნაკლები იყო ზრდა სურსათის და უალკოჰოლო სასმელების მიმართულებით და იგივე პერიოდში დაახლოებით 48%-ით გაიზარდა საშუალო ხელფასი. მთავარი ეს არის. ინფლაციას რაც შეეხება, ინფლაციის ოპტიმალური მაჩვენებელი წლის განმავლობაში არის დაახლოებით 2-4%. ამაზე მეტი აღარ ვარგა. შარშან გვქონდა სამომხმარებლო ფასების ინფლაცია 3.9% და ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ წელს მოვახერხებთ ოპტიმალურ ზღვრებში ინფლაციის შენარჩუნებას, რაც სავსებით შესაძლებელია იმ პროცესების გათვალისწინებით, რომელიც თებერვლიდან დაიწყო. ეს არის ჩვენი მიზანი და ამოცანა“, - განაცხადა კობახიძემ.

“Over February, March, April and May, inflation was very low, and in two of those months we actually recorded deflation,” Kobakhidze said
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has said the government has succeeded in stabilizing inflation after a spike in food prices at the beginning of the year and defended its record on pension spending against criticism from opposition lawmakers.
Speaking in Parliament on Friday, Kobakhidze argued that opponents often misrepresent inflation data by confusing annual price changes with month-to-month inflation figures.
“Opponents frequently cite annual statistics and present them as if they were monthly data. This creates a misleading picture of price growth,” he said.
According to the prime minister, Georgia experienced relatively high inflation in January, particularly in food and non-alcoholic beverages, with prices rising by approximately 2.5% compared to December.
“We had high inflation in January. For a single month, 2.5% is a very high figure. However, from February onward we managed to stabilize the process of price increases,” Kobakhidze stated.
He said inflation remained low between February and May and noted that Georgia recorded deflation - meaning an overall decline in prices - in February and May.
“Over February, March, April and May, inflation was very low, and in two of those months we actually recorded deflation,” he said.
Kobakhidze attributed the trend to measures introduced by the government and expressed confidence that inflation would remain within what he described as the optimal annual range of 2% to 4%.
“Consumer inflation stood at 3.9% last year, and we hope to maintain inflation within optimal limits this year as well,” he said.
The prime minister also compared recent economic indicators with those recorded during 2019–2021, arguing that inflation was “significantly higher” during that period.
Kobakhidze added prices for food and non-alcoholic beverages increased by 39% during those three years, while average wages rose by only 22%.
By contrast, he said consumer prices have increased by approximately 6.5% over the past three years, while average salaries have risen by around 48%.
“The key point is that wage growth has significantly outpaced inflation,” Kobakhidze said.
Responding to opposition claims that the government has failed to allocate sufficient resources for pensioners, Kobakhidze said pension funding increased substantially in the latest budget.
“We demonstrated with figures that only last year the pension fund was increased by more than half a billion lari,” he stated.
The prime minister argued that budget growth has enabled the government to allocate additional resources to pension payments and dismissed criticism of the government's pension policy.
“When you claim that we are unwilling to spend money on pensions, the fact that more than GEL 500 million was added to pension funding proves otherwise,” Kobakhidze said.