ირაკლი კობახიძე თურქეთის შინაგან საქმეთა მინისტრს შეხვდა
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, შეხვედრაზე საუბარი საქართველოსა და თურქეთს შორის არსებულ მეგობრულ ურთიერთობებს და სტრატეგიულ პარტნიორობას შეეხო.
"ხაზი გაესვა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თურქეთის სამართალდამცავ უწყებებს შორის ნაყოფიერ პარტნიორობას.
განიხილეს რეგიონში მიმდინარე პროცესები და საქართველოსა და თურქეთის როლი სტაბილურობისა და მშვიდობის ხელშეწყობის კუთხით.
პრემიერ-მინისტრმა თურქეთის შინაგან საქმეთა მინისტრს საქართველოში ვიზიტისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ მსგავსი მაღალი დონის ვიზიტები ხელს უწყობს ქვეყნებს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის კიდევ უფრო განვითარებას.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Thursday met with Turkish Interior Minister Ali Yerlikaya during his visit to Tbilisi, the Government Administration reported.
The discussion focused on the friendship and strategic partnership between Georgia and Turkey. Special emphasis was placed on the “productive” cooperation between Georgia’s Ministry of Internal Affairs and Turkish law enforcement agencies.
The sides also exchanged views on ongoing regional developments and underlined the important role both Georgia and Turkey play in promoting peace and stability in the wider region.
Kobakhidze thanked Yerlikaya for his visit, stressing that such high-level exchanges further contribute to the deepening of the strategic partnership between the two neighbouring countries.