ირაკლი კობახიძე - ვერავის ვერ შეაშინებთ ვერცერთი მექანიზმით, ვერც მოსკოვის, ვერც ბრიუსელის, ვერც პრაღის და ვერც როსტოვის
რაც შეეხება მოსკოვის მექანიზმს, ჰააგას და ა.შ. ეს ჩვენთვის ვერ იქნება საინტერესო გამომდინარე იქიდან, რომ ის, რაც არის ასახული მოსკოვის მექანიზმის დოკუმენტში, ანგარიში, არის თავიდან ბოლომდე დაფუძნებული სიცრუეზე, -  ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, 14 დღეში,  ერთი ექსპერტი როდესაც წერს 100-გვერდიან დოკუმენტს, ამას პრეტენზია ვერ ექნება სამართლებრივ დასკვნაზე.
"ჩვენ ერთი რამ გვაინტერესებს, მაგალითად პირი უბრუნდება ამ ანგარიშის ავტორს და საუბრობს მედიის თავისუფლებაზე, როდესაც ამ მექანიზმის ერთ-ერთი ინიციატორია დიდი ბრიტანეთი, რომელმაც სცადა პირდაპირ და უხეშად საქართველოში მედიის გაჩუმება. ეს არის მთავარი, რაც საზოგადოებას აინტერესებს, დანარჩენი ყველაფერი არის უინტერესო. ვერავის ვერ შეაშინებთ ვერცერთი მექანიზმით, ვერც მოსკოვის, ვერც ბრიუსელის, ვერც პრაღის და ვერც როსტოვის. არ არის ეს საინტერესო. არც ჰააგის მექანიზმი არ გვაინტერესებს. იმდენად აბსურდულია ეს თემა, რომ საეროდ კომენტარსაც ვერ გავაკეთებ. ეს არ არის სამართლებრივი დასკვნა, ეს არის მთლიანად პოლიტიკური დასკვნა. 14 დღეში,  ერთი ექსპერტი როდესაც წერს 100-გვერდიან დოკუმენტს, ამას პრეტენზია ვერ ექნება სამართლებრივ დასკვნაზე. 14 დღეში შეისწავლა, დაწერა 100-გვერდიანი დოკუმენტი, ეს არის ცარიელი პოლიტიკური დასკვნა და შესაბამისად, ქართული საზოგადოებისთვის ვერ ექნება ამ დოკუმენტს ფასი", - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Monday said the Government is not concerned about the activation of the Organization for Security and Co-operation in Europe’s Moscow Mechanism or possible proceedings in The Hague, arguing that the report prepared under the mechanism is entirely based on false information.
Speaking to journalists, the Prime Minister said the document cannot be considered a legal conclusion.
“As for the Moscow Mechanism, The Hague and so on, this cannot be interesting for us, because what is reflected in the Moscow Mechanism document, the report, is entirely based on lies,” Kobakhidze said.
He said a 100-page document prepared by a single expert in 14 days cannot claim to be a legal assessment.
“We are interested in one thing: when someone refers to the author of this report and talks about media freedom, while one of the initiators of this mechanism is the United Kingdom, which attempted directly and rudely to silence the media in Georgia. That is what interests the public; everything else is unimportant,” he said.
Kobakhidze also stated that the Georgian authorities will not be intimidated by any international mechanisms.
“No one will scare us with any mechanism — neither Moscow’s, nor Brussels’, nor Prague’s, nor Rostov’s. It is not interesting for us. The mechanism in The Hague is not interesting to us either,” the Prime Minister said.