საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ, ბაქოში, გაეროს კლიმატის ცვლილების 29-ე კონფერენციის ფარგლებში, მონაწილეობა მიიღო მრგვალი მაგიდის ფორმატის შეხვედრაში – Energy: Advancing Climate Mitigation Action.
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა იმ ნაბიჯებზე, რომლებსაც საქართველო დგამს კლიმატის ცვლილებით შექმნილი გამოწვევების დასაძლევად.
ირაკლი კობახიძემ აღნიშნა, რომ ქვეყანა აფართოებს განახლებადი ენერგიის წყაროების გამოყენებას, აუმჯობესებს ენერგოეფექტურობას და კლიმატურ ცვლილებებთან გამკლავების გლობალური მიზნების პოლიტიკის შესაბამისად, ახორციელებს საკანონმდებლო რეფორმებსა და ინვესტიციებს მწვანე ტექნოლოგიებში.
პრემიერმა ისაუბრა საქართველოში მოქმედ კანონზე განახლებადი ენერგიის შესახებ, რომელიც განახლებადი ენერგიის მიმართულების გაძლიერებას ისახავს მიზნად.
კობახიძემ სიტყვით გამოსვლისას ასევე ყურადღება გაამახვილა შავი ზღვის წყალქვეშა ელექტროენერგიის და ოპტიკურ-ბოჭკოვანი კაბელების მნიშვნელობაზე, რაც ხელს შეუწყობს დაკავშირებადობის გაძლიერებას და განახლებადი ენერგიის გადაცემას სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებიდან ევროკავშირში, შეამცირებს ერთ მიმწოდებელზე დამოკიდებულებას და ენერგეტიკული პორტფელის დივერსიფიცირებას უზრუნველყოფს.
ირაკლი კობახიძის განცხადებით, ეროვნული სამოქმედო გეგმის თანახმად, საქართველოს ხელისუფლება განაგრძობს ნაბიჯების გადადგმას, რომლის შედეგად ქვეყანაში ელექტროენერგიის ჯამური გამომუშავების 27.4 პროცენტი განახლებადი ენერგიის წყაროებიდან იქნება მიღებული, ნახშირბადის ემისია შემცირდება და ენერგოეფექტურობა მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდება.

Georgian PM outlines energy and climate “commitments” at COP29
At the 29th United Nations Climate Change Conference in Baku, Prime Minister Irakli Kobakhidze reaffirmed Georgia’s “strong commitment” to advancing its energy and climate initiatives.
Speaking at the Energy: Advancing Climate Mitigation Action roundtable, Kobakhidze emphasized that Georgia’s focus on renewable energy, energy efficiency, and regional cooperation would play a crucial role in achieving the nation’s climate goals.
“We believe that Georgia’s initiatives, such as the Black Sea underwater power transmission, optical fiber cables, and activated ferry traffic, provide effective solutions for energy independence and security,” Kobakhidze said.
He also reaffirmed Georgia’s commitment to achieving 27.4% of total energy output from renewable sources, alongside reducing greenhouse gas emissions by 47% in line with the country’s climate strategy.
The Prime Minister highlighted Georgia’s dedication to accelerating the global energy transition and achieving zero carbon by 2050.
He explained that Georgia’s ongoing legislative reforms, investments in green technologies, and integration with neighboring countries are aligned with global climate objectives. “We are moving forward on this transformational path with the adoption of new laws and reforms, including energy efficiency legislation in line with EU standards,” Kobakhidze added.
He also pointed out that Georgia had approved a renewable energy law and planned to regulate biofuels and certify renewable energy installations by 2025. Additionally, with support from the German and Asian Development Banks, Georgia is exploring the potential of green hydrogen and continues to implement the Green Growth Strategy, developed in collaboration with the World Bank in 2023, he added.