ირაკლი კობახიძემ ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების (EPC) მე-7 სამიტის ფარგლებში, პანელურ დისკუსიაში მიიღო მონაწილეობა
პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ, ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების (EPC) მე-7 სამიტის ფარგლებში, მონაწილეობა მიიღო პანელურ დისკუსიაში თემაზე - „ეკონომიკური უსაფრთხოება - ევროპული დამოკიდებულებების შემცირება“.
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, მრგვალი მაგიდის ფორმატში გამართულ დისკუსიაზე სიტყვით გამოსვლისას მთავრობის მეთაურმა საქართველოს სატრანზიტო პოტენციალსა და შუა დერეფანში ქვეყნის განსაკუთრებულ როლზე ისაუბრა.
ირაკლი კობახიძემ ხაზი გაუსვა საქართველოს სტრატეგიულ მდებარეობას, მინერალური რესურსების სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობას და აღნიშნა, რომ ქვეყანას აქვს პოტენციალი, ხელი შეუწყოს კრიტიკული მნიშვნელობის მინერალების სტაბილური და დივერსიფიცირებული მიწოდების ჯაჭვების არსებობას არა მხოლოდ ევროკავშირისთვის, არამედ გლობალურად.
"საქართველოს მიზანია შუა დერეფნის შემდგომი განვითარება მისი ეფექტურობის გაუმჯობესებით, რითაც გაძლიერდება დერეფნის, როგორც საიმედო და კონკურენტუნარიანი აღმოსავლეთ-დასავლეთის სატრანსპორტო მარშრუტის როლი. საქართველოს სტრატეგიული მდებარეობა საშუალებას გვაძლევს, შუა დერეფანში სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი სატრანზიტო კარიბჭის ფუნქცია შევასრულოთ. პორტების, რკინიგზისა და ავტომაგისტრალების სისტემების მეშვეობით, ჩვენი ქვეყანა ხელს უწყობს ტვირთების სწრაფ გადაადგილებას და ზრდის დერეფნის კონკურენტუნარიანობას, რაც აძლიერებს საქართველოს როლს გლობალური მიწოდების ჯაჭვებში“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
ირაკლი კობახიძემ ისაუბრა ქვეყანაში მიმდინარე მსხვილ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე, მათ შორის ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობასა და რკინიგზის მოდერნიზაციაზე, რაც ქვეყნის ლოგისტიკური შესაძლებლობების გაუმჯობესებას ემსახურება.
მრგვალი მაგიდის ფორმატის პანელურ დისკუსიაში, რომელსაც ისლანდიისა და ირლანდიის პრემიერ-მინისტრები თანათავმჯდომარეობდნენ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან ერთად, გერმანიის კანცლერი ფრიდრიხ მერცი, მონაკოს სუვერენული პრინცი ალბერ II, აზერბაიჯანის პრეზიდენტი ილჰამ ალიევი, მონტენეგროს პრეზიდენტი იაკოვ მილატოვიჩი, შვეიცარიის პრეზიდენტი კარინ კელერ-სუტერი, სლოვენიის პრემიერ-მინისტრი რობერტ გოლობი, კვიპროსის პრეზიდენტი ნიკოს ქრისტოდოლიდესი, გრენლანდიის პრემიერ-მინისტრი იენს-ფრედერიკ ნილსენი და სხვა ლიდერები მონაწილეობდნენ.

Kobakhidze underlined Georgia’s strategic transit potential and its role within the Middle Corridor,
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Thursday addressed a roundtable discussion at the seventh European Political Community (EPC) summit in Copenhagen, focusing on economic security and reducing Europe’s external dependencies.
According to the government’s press office, Kobakhidze underlined Georgia’s strategic transit potential and its role within the Middle Corridor, stressing that the country could contribute to securing diversified supply chains of critical minerals not only for the European Union but also globally.
“Georgia’s goal is to further develop the Middle Corridor by improving its efficiency, which will strengthen its role as a reliable and competitive East-West transport route,” Kobakhidze said, noting that major infrastructure projects such as the Anaklia deep-sea port and railway modernization will significantly boost the country’s logistics capacity.
The roundtable was co-chaired by the prime ministers of Iceland and Ireland, with other participants including German Chancellor Friedrich Merz, Azerbaijani President Ilham Aliyev, Montenegrin President Jakov Milatović, and Monaco’s Prince Albert II.
Kobakhidze was joined in Copenhagen by Foreign Minister Maka Botchorishvili and Head of the Government Administration Levan Zhorzholiani.