ირაკლი მეზურნიშვილი - ჩვენ ვართ ღია ქვეყანა და მაქსიმალურ კომფორტს ვუქმნით სხვა ქვეყნებს, რომ ბიზნესები გახსნან
ჩვენთვის, დივერსიფიკაციაზე რომ ვსაუბრობთ, იმიტომ არის მნიშვნელოვანი, რომ ჩვენი ქვეყანა იყოს მაქსიმალურად გადანაწილებული და მაქსიმალურად ბევრი ქვეყანა წარმოდგენილი, ბევრი ქვეყნის ინტერესები უნდა იყოს ჩვენ ქვეყანაში, რათა საბოლოო ჯამში ჩვენ შევკრათ ისეთი სურათი, რომ ყველა ამ ქვეყნის ინტერესი იყოს ის, რომ საქართველოში არასდროს არავინ არ გაისროლოს, - ამის შესახებ პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ ირაკლი მეზურნიშვილმა "პოს ტვ"-ის ეთერში განაცხადა.
"ანაკლიის პორტში იქნება ძალიან ბევრი ოპერატორი, სხვადასხვა ქვეყნის. კი ვამბობთ ჩვენ, რომ დაუშვათ ეს პორტი რა თქმა უნდა თავშივე არის გამიზნული იმისთვის და გათვლილი იმისთვის, რომ ძირითადად ჩინური ტვირთები გამოვიდეს, გაატაროს და უერთდება და მიუერთდება, მაგრამ ამაში არაფერი არ არის ცუდი, ჩვეულებრივად ჩინური ტვირთვები წამოვა, გავა ევროპაში და ასევე სხვა ნებისმიერი ქვეყნის ინტერესები იქნება დაცული, ვისაც მოუნდება იქ ოპერირება, სხვადასხვა ოპერატორებიც იქნება, სხვადასხვა ქვეყნის კომპანიები, აზერბაიჯანიც“, - განაცხადა მეზურნიშვილმა.
როგორც მან აღნიშნა, საქართველომ უკვე აირჩია პოლიტიკა, რომ იყოს ღია ქვეყანა, მაქსიმალური კომფორტი შეუქმნას სხვა ქვეყნებს, იმისთვის, რომ გახსნან ბიზნესები. მისივე თქმით, ანაკლიის პორტი ფანტასტიკური შესაძლებლობაა ჩინეთისთვისაც და ევროპელებისთვისაც.
"ჩვენ როდესაც ვსაუბრობთ ინვესტიციებზე, რა თქმა უნდა ჩვენს ინტერესებშია, რომ ევროპული კომპანიებიც შემოვიდნენ, ამერიკული კომპანიებიც შემოვიდნენ. აუცილებლად შემოვლენ, მეტი თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება გვჭირდება ჩვენ. ჩვენ უკვე ავირჩიეთ ეს პოლიტიკა, რომ ჩვენ ვართ ღია ქვეყანა, ჩვენ მაქსიმალურ კომფორტს ვუქმნით სხვა ქვეყნებს, იმისთვის, რომ გახსნან ბიზნესები და ოპერირება, წარმოებები და ა.შ. და ისარგებლონ იმ თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებებით, რაც ჩვენ ქვეყანას აქვს. ახლა ვუბრუნდები ისევ ჩინეთს, ეს არის ფანტასტიკური შესაძლებლობა ევროპელებისთვისაც, ჩინეთი და ევროპა პირდაპირ დღეს ამ სატარიფო ომების პირობებში ვერ ვაჭრობენ, პირდაპირ ვთქვათ. ძალიან ბევრი საწარმოს გადმოტანა შეიძლება საქართველოში ე.წ. „made in Georgia”-ს სერტიფიკატის აღებით. ეს აწყობს ევროპასაც და ჩინეთსაც“, - განაცხადა ირაკლი მეზურნიშვილმა.

GD MP: Georgia is open country creating 'maximum comfort' for foreign businesses
In a recent interview with POSTV, Irakli Mezurnishvili, the First Deputy Chairman of the Parliamentary Committee on Sectoral Economy and Economic Policy, emphasized Georgia is committed to being an open and welcoming country for international business.
“When we talk about diversification, our goal is to ensure that Georgia becomes a platform where many countries are represented and their interests protected. This creates a collective interest in Georgia’s stability and prosperity,” Mezurnishvili said.
He highlighted the strategic significance of the Anaklia Port, noting it is designed to host multiple operators from various countries. “While the port is primarily envisioned to handle Chinese cargo, this does not exclude other nations. It will facilitate transit to Europe and allow participation from operators and companies from different countries, including Azerbaijan,” he added.
Mezurnishvili stressed that Georgia has firmly chosen the path of openness. “We aim to provide maximum comfort for other countries to launch businesses and operate here. Anaklia Port is a fantastic opportunity not only for China but also for European nations,” he stated.
He further noted the potential for European and American investment and underlined the importance of more free trade agreements. “Georgia already benefits from several such agreements, and companies can take advantage of them by producing in Georgia and exporting with a ‘Made in Georgia’ certificate. This benefits both Europe and China amid ongoing tariff wars,” Mezurnishvili concluded.