ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის ევროპის რეგიონულმა ოფისმა საქართველოს C ჰეპატიტის ელიმინაციის პროგრამა წარმატებულ მოდელად აღიარა. ორგანიზაციის 2026 წლის ჰეპატიტების გლობალურ ანგარიშში ხაზგასმულია ქვეყნის მიერ მიღწეული მნიშვნელოვანი პროგრესი ინფექციის ტვირთის მკვეთრი შემცირების კუთხით.
ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, დოკუმენტში შეფასებულია ევროპის რეგიონში ვირუსული ჰეპატიტების წინააღმდეგ ბრძოლის შედეგები და არსებული გამოწვევები. ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ გამოქვეყნებულ ოფიციალურ სტატიაში აღნიშნულია, რომ საქართველოს გამოცდილება საუკეთესო მაგალითია იმისა, თუ როგორ არის შესაძლებელი დაავადების დაძლევა მტკიცე პოლიტიკური ნების, მასშტაბური ტესტირებისა და საყოველთაო მკურნალობის უზრუნველყოფით.
საკითხთან დაკავშირებით განცხადება გააკეთა დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის (NCDC) აივ/შიდსის, ჰეპატიტების, სქესობრივი გზით გადამდები ინფექციებისა და ტუბერკულოზის სამმართველოს უფროსმა, ვირუსული ჰეპატიტების ელიმინაციის საკითხებზე ჯანმოს კოლაბორაციული ცენტრის ხელმძღვანელმა მაია წერეთელმა.
„საქართველოს C ჰეპატიტის ელიმინაციის პროგრამამ აჩვენა, რომ ელიმინაცია მხოლოდ მიზანი კი არა, რეალურად მიღწევადი შედეგია. ტესტირების გაფართოებით, მკურნალობაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფითა და თემებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, მკვეთრად შევამცირეთ ქვეყანაში C ჰეპატიტის ტვირთი. ჩვენმა გამოცდილებამ აჩვენა, რომ ნებისმიერ ქვეყანას შეუძლია მიაღწიოს პროგრესს, როდესაც ჰეპატიტი ეროვნული პრიორიტეტი ხდება“, - განაცხადა წერეთელმა.
ეს საერთაშორისო აღიარება კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს საქართველოს ლიდერობას აღნიშნული მიმართულებით. ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაცია მოუწოდებს ევროპის რეგიონის ქვეყნებს, დაძლიონ ბარიერები და გამოიყენონ წარმატებული ქვეყნების გამოცდილება 2030 წლისთვის ვირუსული ჰეპატიტების ელიმინაციის მისაღწევად.

The WHO called on countries across the European region to remove barriers to testing and treatment and build on the experience of successful programmes, including Georgia's, to achieve the goal of eliminating viral hepatitis as a public health threat by 2030
The World Health Organization's Regional Office for Europe has recognised Georgia's hepatitis C elimination programme as a successful model, highlighting the country's significant progress in reducing the burden of the disease in its Global Hepatitis Report 2026.
According to Georgia's Health Ministry, the WHO report and a separate article published by the organisation describe Georgia's experience as an example of how hepatitis C elimination can be achieved through sustained political commitment, large-scale testing and universal access to treatment.
"The hepatitis C elimination programme in Georgia has shown that elimination is not just an aspiration, it is achievable," Maia Tsereteli, head of the HIV/AIDS, Hepatitis, Sexually Transmitted Infections and Tuberculosis Division at the National Centre for Disease Control and Public Health (NCDC) and head of the WHO Collaborating Centre for Viral Hepatitis Elimination, said in a statement on Thursday.
"By expanding testing, ensuring access to treatment and working closely with communities, we have dramatically reduced the burden of hepatitis C. Our experience shows that every country can make progress when hepatitis becomes a national priority," she said.
The WHO called on countries across the European region to remove barriers to testing and treatment and build on the experience of successful programmes, including Georgia's, to achieve the goal of eliminating viral hepatitis as a public health threat by 2030.