ჯეიჰუნ მუჰამედალი – როუშენ ისკანდეროვი, რომელმაც არჩევნების დღეს მარნეულში, საარჩევნო ყუთში ბიულეტენები ჩაყარა, არ დაუკავებიათ
როუშენ ისკანდეროვი, რომელმაც არჩევნების დღეს მარნეულში, საარჩევნო ყუთში ბიულეტენები ჩაყარა და პარლამენტის თავმჯდომარის თქმით, დააკავეს, თავისუფლად გადაადგილდება, არ დაუკავებიათ, – ამის შესახებ “ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობის” წევრმა ჯეიჰუნ მუჰამედალიმ განაცხადა.
“თქვენ იცით და ნახეთ, 26 ოქტომბერს მარნეულის რაიონში, სოფელ სადახლოში, 69-ე უბანზე, როგორ ყრიდა ბიულეტენებს საარჩევნო ყუთში როუშენ ისკანდეროვი. აქედან რამდენიმე საათში ცესკომ გაავრცელა განცხადება იმის შესახებ, რომ ეს ადამიანი დაისჯებოდა, თუმცა, როუშენ ისკანდეროვი ამ განცხადების შემდეგაც დადიოდა უბნიდან უბანში და იგივე საქმიანობას ეწოდა.
ორი დღის შემდეგ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ მოსახლეობას ინფორმაცია მიაწოდა, რომ როუშენ ისკანდეროვი დაკავებულია და დაწყებულია გამოძიება. დღეს 30 ოქტომბერია და ჩვენ ამ ორი დღის განმავლობაში ვაფიქსირებთ როუშენ ისკანდეროვს, ის არ არის დაკავებული. ამასთან დაკავშირებით აქტიურად წერენ ადგილობრივი მედიასაშუალებები.
მაგალითად ერთ-ერთმა დარეკა შსს-ში დაკავების ფაქტის გადამოწმების მიზნით, შსს-მ დაკავების ფაქტი არც დაადასტურა და არც უარყო. ჩვენთვის ეს ფაქტი არის ძალიან შემაშფოთებელი და ვითხოვთ მის უმკაცრესად დასჯას. გასაკვირი არ არის, რომ ეს ადამიანი არ არის დასჯილი და არც დასჯიან, რადგან 26 ოქტომბერს “ქართულმა ოცნებამ” საქართველოს მოსახლეობის მიმართ სპეცოპერაცია ჩაატარა და მათ არ აწყობთ თავიანთი აქტივისტის დასჯა. “ქართულმა ოცნებამ” რუსული სპეცოპერაციის ხარჯზე გავლენა მოახდინა ქართველი ხალხის ნებაზე და ჩვენ ვითხოვთ  ამასთან ჩვენ მოვითხოვთ მსგავსი ფაქტების საერთაშორისო გამოძიებას, რათა მასობრივ გაყალბებაში მონაწილე პირები გამოვლინდნენ და თითოეული ხმა იყოს დაცული”, – განაცხადა ჯეიჰუნ მუჰამედალიმ.

UNM says person allegedly involved in election violations in Marneuli remains free
Jeihun Muhamedali, a United National Movement (UNM) member, stressed that Roushen Iskanderov, reportedly seen stuffing ballots at a polling station in Marneuli, remains free despite statements suggesting he had been detained. Muhamedali stated that, contrary to claims by the Georgian Parliament Speaker that Iskanderov had been arrested, he had been seen moving freely.
Muhamedali recounted the events of October 26 in the village of Sadakhlo, Marneuli District, where Iskanderov was allegedly caught on video adding ballots into the box at polling station 69. “The Central Election Commission promised accountability, but Iskanderov continued the same activities at other polling stations,” he said.
According to Muhamedali, two days later, the Speaker of Parliament announced Iskanderov’s detention and launched an investigation.
“It is now October 30, and Iskanderov is still freely moving around, without any evidence of his arrest. Local media have been actively covering this, with some outlets attempting to verify the arrest with the Ministry of Internal Affairs, which has neither confirmed nor denied it,” he said.
The UNM member called the situation “deeply troubling,” adding that it highlights a broader issue with accountability.
“It is not surprising that he hasn’t been punished, as Georgian Dream conducted a special operation against the Georgian population on October 26 and may be unwilling to penalize their own activist. Georgian Dream has influenced the will of the Georgian people through actions reminiscent of Russian tactics,” he said.