კახა კალაძე - დედაქალაქში ურბანული წესრიგის დასაცავად მოტოინსპექცია ამოქმედდება
დედაქალაქში ურბანული წესრიგის დაცვის მიზნით, მუნიციპალური ინსპექციის მიერ ახალი პროექტი - მოტოინსპექცია შეიქმნა, - ამის შესახებ თბილისის მერმა კახა კალაძემ მუნიციპალიტეტის მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა.
მისივე თქმით, მოტოინსპექცია დედაქალაქის იერსახის, გარემოს დანაგვიანების და აკუსტიკური ხმაურის კონტროლს, ასევე, სამშენებლო და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევებზე ოპერატიულ  რეაგირებას განახორციელებს.
"ურბანული წესრიგის დაცვა და შესაბამისი ღონისძიებების გატარება ჩვენს ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს. ამ მიმართულებით არაერთი ქმედითი ნაბიჯი გადაიდგა. ამჯერად, გაგაცნობთ თბილისის მუნიციპალური ინსპექციის პროექტს, რომელიც დაგვეხმარება დროში ეფექტურად და ოპერატიულად ვმართოთ წესრიგის დაცვის ღონისძიებები დედაქალაქის ტურისტულ და ისტორიულ ზონებში, ცენტრალურ მოედნებსა და გამზირებზე“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
დედაქალაქის მერის თქმით, მოტოინსპექცია აღიჭურვა ევროპული სტანდარტის ტრიციკლებით, სპეცეკიპირებით და თანამედროვე ტექნოლოგიებით.
"პროექტის მიზანია, ისტორიულ და ტურისტულ ზონებში, ცენტრალურ  მოედნებსა  და გამზირებზე ეფექტურად მართოს ურბანული წესრიგი და გაატაროს შესაბამისი ღონისძიებები. მუნიციპალური ინსპექციის თანამშრომლებმა გაიარეს სპეციალური მომზადება; სამსახურის მიერ შესყიდული იქნა 20 ერთეული ტრიციკლი“, - განაცხადა კახა კალაძემ.

Kaladze said the new unit will monitor a range of issues including environmental cleanliness, noise pollution, and construction or administrative violations
Tbilisi Mayor Kakha Kaladze has announced the launch of a new municipal initiative, Motoinspection, aimed at improving the enforcement of urban order across the capital, particularly in tourist and historic areas.
Speaking at a municipal government session on Wednesday, Kaladze said the new unit will monitor a range of issues including environmental cleanliness, noise pollution, and construction or administrative violations.
“Maintaining urban order and implementing appropriate measures is one of our priorities,” Kaladze said. “This new project by the Municipal Inspection will allow us to manage and respond to violations more effectively and swiftly, especially in key areas frequented by tourists.”
The Motoinspection team will operate using European-standard tricycles equipped with modern technology and special tools. According to the mayor, 20 such vehicles have been procured, and municipal inspection staff have undergone specialised training to support the project.