“ძალიან მძიმეა ის ფაქტი, რომ ვხედავთ საელჩოებს, უცხო ქვეყნის წარმომადგენლებს, რომლებიც პირდაპირ საარჩევნო კამპანიაში არიან ჩართული”, – ამის შესახებ დედაქალაქის მერმა კახა კალაძემ მედიასთან ბოლო დღეებში აშშ-ის საელჩოს ფეისბუკგვერდზე განთავსებული ბანერების შესახებ საუბრისას აღნიშნა.
მისი თქმით, მათი ბანერები სიცრუეს შეიცავს, მათ შორის, არჩევნების შედეგების პარალელურ დათვლებთან დაკავშირებით.
“ვფიქრობ, რომ ამერიკის საელჩოს დიდი პრობლემა აქვს – მგონი ფეისბუქის ადმინად ლევან ხაბეიშვილი “ჩაუდეს“. ეს ჩანს მათ მიერ გამოქვეყნებულ ბანერებზე. ყველა ბანერზე იყო სიცრუე, თუნდაც პარალელური დათვლების გაყალბებასთან დაკავშირებით. საუბარი იყო 1.8%-ზე, სინამდვილეში 2.5% იყო გაყალბებული, რომელიც ჩვენი მხრიდან იქნა აღმოჩენილი. ეს დაახლოებით 50 000 ხმა არის. ანუ ისინი 50 000-მდე ხმის მოპარვას გვაბრალებდნენ. ამას კამპანიის ხასიათი ჰქონდა და გამოყენებული იყო იმისთვის, რომ ქვეყანაში დაპირისპირება, რევოლუცია და ხელისუფლების ამ გზით შეცვლა მომხდარიყო.
ძალიან მძიმეა ეს ყველაფერი, რომ ვხედავთ საელჩოებს, უცხო ქვეყნის წარმომადგენლებს, რომლებიც პირდაპირ საარჩევნო კამპანიაში არიან ჩართული. თუმცა, რაც არ უნდა კამპანიაში ჩაერთონ და რაც არ უნდა გააკეთონ, 26 ოქტომბერს გაიმარჯვებს ჩვენი ქვეყანა, მშვიდობა, ქვეყნის განვითარება. არავის მიეცემა შესაძლებლობა, რომ რაიმე ზიანი მიაყენოს საქართველოს სახელმწიფოებრიობას, სუვერენიტეტს, თავისუფლებას, რაც პრინციპულად მნიშვნელოვანია. ჩვენ ვიბრძოლეთ იმისთვის, რომ დამოუკიდებლები ვყოფილიყავით და არა – რომელიმე ქვეყნის ვასალი. ჩვენ მეგობრობაც გვინდა, პარტნიორობაც, მაგრამ ეს უნდა იყოს ისე, როგორც ნორმალურ, განვითარებულ ქვეყნებს შეეფერება და არა ისე, რომ ვიღაცა დიდმა ქვეყანამ ჩვენ მიგვიჩნიოს პატარა ქვეყნად“, – განაცხადა კალაძემ.
ასევე, თბილისის მერი გამოეხმაურა ბოლო ბანერს „დემოკრატიები ოპოზიციას არ კრძალავენ“ და აღნიშნა, რომ ბოლო პერიოდში დასავლეთისგან წამოსული ორმაგი სტანდარტი შეურაცხყოფს საქართველოსა და ქართველს ხალხს.
“ესეც გაუგებარია და ტყუილია. ბოლო 50 წლის განმავლობაში 50-მდე პარტია არის აკრძალული სხვადასხვა ქვეყანაში. მაგალითად, უკრაინასა და მოლდოვაში. თუმცა, მოქმედებს ორმაგი სტანდარტი. ის დამოკიდებულება, ფარისევლობა, ორმაგი სტანდარტი, რაც ბოლო პერიოდში დასავლეთისგან მოდის, ძალიან შეურაცხმყოფელია, პირველ რიგში, ჩვენი ქვეყნისთვის, ხალხისთვის. სულელი არავინ არის. ყველაფერს კარგად ვხედავთ. ქართველები განათლებული ერი ვართ და ძალიან კარგად შეგვიძლია ანალიზის გაკეთება“, – განაცხადა კახა კალაძემ.

Tbilisi Mayor accuses US Embassy of election interference and spreading misinformation
Tbilisi Mayor Kakhaber Kaladze has voiced strong criticism against foreign embassies, specifically targeting the US Embassy, accusing them of direct involvement in Georgia’s election campaign. Addressing the media, Kaladze pointed to recent Facebook banners  posted by the US Embassy, alleging they contained misleading information.
“It’s very troubling to see embassies and foreign representatives actively engaged in the election campaign,” Kaladze stated. He claimed the banners in question spread falsehoods, particularly regarding inaccuracies in the parallel vote tabulation of election results.
Kaladze joked, “It seems the US Embassy’s Facebook page is being run by Levan Khabeishvili,” referencing a Georgian opposition figure, further accusing the embassy of deliberately spreading misinformation.
“Every banner contained lies, especially regarding alleged vote tampering during the parallel count. They mentioned 1.8%, but in reality, the figure was 2.5%, which we discovered ourselves—this accounts for approximately 50,000 votes. They falsely accused us of stealing 50,000 votes,” Kaladze explained.
He added that this was part of a broader campaign aimed at creating unrest and attempting to overthrow the government. Despite these accusations, Kaladze expressed confidence in Georgia’s resilience.
“No matter how much they involve themselves in the campaign or whatever they try to do, on October 26, our country will win—peace and development will win. No one will be allowed to harm Georgia’s sovereignty, statehood, or freedom, which are of utmost importance,” he asserted.
Kaladze emphasized that Georgia had fought for its independence to avoid becoming a vassal state. “We want friendship and partnership, but on equal terms, as befits developed nations. We won’t allow any country to treat us as a small state,” he concluded.
In response to a recent US Embassy banner stating, “Democracies don’t ban opposition,” Kaladze called it another example of misinformation. He pointed out that over 50 political parties have been banned in various countries, including Ukraine and Moldova, in the past 50 years.
“The double standards coming from the West recently are offensive to Georgia and the Georgian people. Nobody is foolish; we see everything clearly. We are an educated nation and fully capable of analyzing the situation,” Kaladze said, accusing Western allies of hypocrisy.