კახა კალაძე - მიიღონ მონაწილეობა ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში და ვნახავთ, ვის აქვს შანსი და ვინ გაიმარჯვებს
მიიღონ მონაწილეობა ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში და ვნახავთ, ვის აქვს შანსი, ვინ გაიმარჯვებს, - ასე პასუხობს ჟურნალისტებთან საუბრისას თბილისის მერი კახა კალაძე ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში ოპოზიციის მონაწილეობასთან დაკავშირებით დასმულ კითხვას.
მისი თქმით, ბოლო წლების განმავლობაში დედაქალაქში არაერთი მასშტაბური პროექტი განხორციელდა.
"მიიღონ მონაწილეობა ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში და ვნახავთ, ვის აქვს შანსი  და ვინ გაიმარჯვებს. მე ბევრჯერ მითქვამს და კიდევ ერთხელ გავიმეორებ: რა თქმა უნდა, ჩვენ გვყოლია წარმატებული ადამიანები, განხორციელებულა წარმატებული პროექტები, მაგრამ ამ მასშტაბის პროექტები, რაც დედაქალაქში 2017 წლიდან მოყოლებული გაკეთდა, მე არ მახსოვს. ეს ყველაფერი არის „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ დამსახურება“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
რაც შეეხება კითხვას, რომელიც ეხება „ნაციონალური მოძრაობის“ უარყოფით დამოკიდებულებას თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით, თბილისის მერი ამბობს, რომ ეს საკითხი მისთვის საინტერესო არ არის და დისკუსიაში შესვლას არ აპირებს.
"ნაციონალური მოძრაობა“ - ეს არის რადიკალური დაჯგუფება. მათი ან რომელიმე სხვა პოლიტიკური პარტიის არჩევნებში მონაწილეობა-არმონაწილეობის საკითხზე პოლემიკაში შესვლა მე არ მინდა, ეს არ არის ჩემი ინტერესის საგანი. ჩვენ, „ქართულ ოცნებას“, დაწყებული გაქვს მზადება საარჩევნოდ. დედაქალაქში და რეგიონებშიც არის უამრავი გამოწვევა, პრობლემები და ამ ყველაფერს სჭირდება ღირსეული პასუხი, კონკრეტული პროექტების წარმოდგენა, თუ რა გაკეთდება მომდევნო წლების განმავლობაში და რა შეიცვლება მოსახლეობისთვის“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
მან ოპოზიციურ პარტიებს შორის არსებულ ვითარებაზეც ისაუბრა.
"ზოგადად, ოპოზიცია არის გარედან შეკოწიწებული რაღაც ერთობა, ასე დავარქმევდი. არსებობს სხვადასხვა პოლიტიკური დაჯგუფება, თუმცა წლების წინ, ისინი იყვნენ „ნაციონალურ მოძრაობაში“ აღმოცენებული კონკრეტული პიროვნებები, რომლებიც შემდეგ გამოეყვნენ „ნაცმოძრაობას“, თითქოს არანაირი კავშირი არ ჰქონდეთ ამ პარტიასთან. ეს იყო საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მცდელობა, თუმცა, რომ გავაანალიზოთ ინდივიდუალურად, ვინ ვინ არის და რა წარსულის მქონეა, მივდივართ ისევ „ნაციონალურ მოძრაობასთან“ - იმ ბინძურ და კრიმინალურ ორგანიზაციასთან, რომელიც 2012 წლამდე იყო ქვეყანაში. ეს არის მოცემულობა“, - განაცხადა კახა კალაძემ.

Tbilisi Mayor urges opposition to compete in local elections
The mayor, a leading figure in the ruling Georgian Dream party, cited a series of large-scale developments in Tbilisi as evidence of the government's performance and added that preparations for the elections were already underway.
Tbilisi Mayor Kakha Kaladze has called on opposition parties to participate in the upcoming local elections this autumn, saying the electoral process will determine who truly has public support.
“Participate in the local elections and we will see who has a chance and who will win,” Kaladze told journalists, responding to questions about the opposition's potential boycott. “I have said it many times and will repeat it again: we have delivered successful projects, and I do not recall initiatives of this scale in the capital since 2017.”
Kaladze dismissed concerns over the United National Movement’s (UNM) negative stance toward the elections, referring to the party as a "radical grouping" and claimed he had no interest in debating their participation.
“I do not want to enter into a polemic on the issue of their or any other political party's participation or non-participation in the elections. This is not my interest,” Kaladze said. “There are many challenges in the capital and across the regions. These require concrete responses and new projects that will shape the coming years.”
Commenting on the state of the opposition more broadly, the mayor criticised what he described as an “externally influenced” alliance of parties, many of whom he claimed have roots in the UNM.
“Years ago, they were individuals within the National Movement who later distanced themselves, pretending to have no connection with the party. This was an attempt to mislead the public,” Kaladze said. “But if you analyse who is who, it all leads back to the National Movement  - that dirty and criminal organization that ruled the country until 2012.”