კახა კალაძე - შესაძლოა, მათ განსხვავებული მოსაზრება ჰქონდეთ, მაგრამ არავინ გვემეტება ციხისთვის, ვაფრთხილებდით
თბილისის მერი კახა კალაძე მიიჩნევს, რომ სახელმწიფოს მხრიდან არაერთი გაფრთხილების მიუხედავად, 4 ოქტომბერს კონკრეტულმა პირებმა სახელმწიფო გადატრიალების მოწყობა სცადეს, რასაც კანონის ფარგლებში, მკაცრი რეაგირება მოჰყვება.
როგორც მან შესაბამისი შეკითხვის საპასუხოდ განაცხადა, სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობა თვეების განმავლობაში მზადდებოდა, რაც შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებმა აღკვეთეს.
"უმძიმესი ფაქტი დაფიქსირდა - მთელი თვეების განმავლობაში, სახელმწიფო გადატრიალებასთან, ხელისუფლების დამხობასთან დაკავშირებით კამპანია მიმდინარეობდა და კონკრეტულმა პირებმა, დაჯგუფებებმა ამის სისრულეში მოყვანა სცადეს. ეს ყველაფერი ასე მარტივად არ ჩაივლის. შესაძლოა, მათ განსხვავებული მოსაზრება ჰქონდეთ, მაგრამ არავინ გვემეტება ციხისთვის. შესაბამისად, ვაფრთხილებდით ჩვენს თანამოქალაქეებს, რომ არ გადაედგათ კანონსაწინააღმდეგო ნაბიჯი, თუმცა ეს მაინც გააკეთეს, რაც თავიანთი გადაწყვეტილებაა. ჩვენ, ყველანი საკუთარ გადაწყვეტილებებში თავისუფალი ვართ. ეს მათი არჩევანია. ამ ყველაფერს სახელმწიფოს მხრიდან მოჰყვება ძალიან მკაცრი რეაგირება, ცხადია, კანონის ფარგლებში“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
სხვადასხვა ქვეყნიდან აქციის მონაწილეების წახალისებასთან დაკავშირებით დასმულ შეკითხვაზე კახა კალაძემ აღნიშნა, რომ გასაკვირი არაფერია, რადგან ექსტრემიზმი და საზოგადოების გახლეჩა სწორედ უცხო ქვეყნებიდან ფინანსდება.
"არ უნდა გაგვიკვირდეს, მეგობრებო, რადგან ყველა უბედურება, რაც კი ქვეყანაში ხდება, რა თქმა უნდა, მოდის მათი ჩართულობით. ეს ყველაფერი არის გარედან თავსმოხვეული. ასეულობით მილიონი იხარჯებოდა იმისთვის, რომ ქვეყანაში შეექმნათ აგენტურული ქსელი. იმ არასამთავრობო ორგანიზაციების, რომლებიც ფინანსდებოდნენ გარედან, რიგებში დასაქმებული ადამიანები ვინ იყვნენ, ვინ არიან? ჩვეულებრივად აგენტურული ქსელი იქმნებოდა წლების განმავლობაში და როდესაც დასჭირდებოდათ, ნებისმიერ დროს შეეძლოთ, "აეყირავებინათ“ ნებისმიერი ხელისუფლება. ჩვენ გავშიფრეთ ეს ყველაფერი, ხელის გულზე დავუდეთ საზოგადოებას და მივაწოდეთ რეალური ინფორმაცია, თუ როგორ მუშაობდა ეს ყველაფერი. დღეს გაგიჟებულები, გაბრაზებულები არიან ქართველ ხალხზე, რომ ქართველმა ამომრჩეველმა მათ უთხრა არა, მიუჩინა შესაბამისი ადგილი, როგორც საპარლამენტო, ისე ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე. ხალხი ძალიან კარგად აანალიზებს და არჩევს თეთრს და შავს - ვინ არის ქვეყნის მოყვარე და ვინ მტერი. გაიხსენეთ ზოგიერთ ელჩის განცხადება. ჩვეულებრივად ძალადობას ახალისებენ, ხელს უწყობენ მოძალადეებს, ექსტრემისტულ ორგანიზაციებს. ეს არის რეალობა“, - განაცხადა  თბილისის მერმა.

Regarding alleged foreign encouragement of the protest participants, the mayor said this was not surprising
Tbilisi Mayor Kakha Kaladze on Thursday said that “despite multiple warnings” from the state, certain individuals had attempted a coup d’état on October 4, and that the government would respond firmly within the bounds of the law.
“A very serious event occurred - for months, a campaign was underway aiming at a coup and overthrowing the government, and specific individuals and groups tried to carry it out. This will not pass easily. They may have different opinions, but no one will be spared from prison. We warned our citizens not to take illegal steps, yet they did. This is their choice. The state will respond very strictly, within the framework of the law,” Kaladze said.
Regarding alleged foreign encouragement of the protest participants, the mayor said this was not surprising, claiming that extremism and societal division were often funded from abroad.
“We should not be surprised, because all the problems in the country come with their involvement. Hundreds of millions were spent to create an agent network in Georgia. NGOs funded from abroad employed people who effectively formed a long-term network capable of destabilizing any government. We exposed this, presented real information to the public, and today these actors are angry at the Georgian people because the voters said ‘no’ in parliamentary and local elections. The people clearly distinguish between patriots and enemies. Some foreign diplomats even encouraged violence and supported extremist organizations. This is the reality,” the mayor said.