თბილისის მერის კახა კალაძის განცხადებით, მოკლე დროში მოსული ინტენსიური ნალექის დროს თბილისის ზოგიერთი ქუჩა იტბორება, რადგან წვიმისა და ქარის შედეგად ჩამოყრილი ტოტები და ფოთლები ეფარება ცხაურებს, ასევე, საყოფაცხოვრებო ნარჩენი, რომელიც სანიაღვრე ქსელებში ხვდება, ხელს უშლის წყლის გადინებას.
ამის შესახებ მან დედაქალაქის მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა, სადაც ორი დღის წინ თბილისში მოსული უხვი ნალექის მიერ გამოწვეული შედეგები შეაჯამა.
მისივე განმარტებით, პრობლემას ასევე ქმნის სანიაღვრე ქსელების მოძველება ან მისი არარსებობა.
"2017 წლიდან ასეა - როდესაც ვიწყებთ ქუჩების სარეაბილიტაციო სამუშაოებს, პირველ რიგში, ვაწესრიგებთ მიწისქვეშა კომუნიკაციებს. ბევრჯერ გვითქვამს, რომ მთელი ქალაქის მასშტაბით, მიწისქვეშა კომუნიკაციების თვალსაზრისით, გვაქვს სერიოზული გამოწვევა. ცხადია, ერთდროულად ყველაფერს ვერ შევძლებთ, მაგრამ ეტაპობრივად ყველა პრობლემა იქნება მოგვარებული და მოწესრიგებული. არ დარჩენილა ადგილი, სადაც ჩვენი მუნიციპალიტეტის შესაბამისი სამსახურები ან გამგეობის თანამშრომლები არ მისულიყვნენ, არ ჰქონოდათ კომუნიკაცია მოსახლეობასთან. პრობლემურ ლოკაციებზე იმყოფებოდნენ შესაბამისი სამსახურები და ყველა პრობლემა აღმოიფხვრება“, - განაცხადა კახა კალაძემ.
თბილისის მერი ასევე გამოეხმაურა ერთ-ერთი ტელეკომპანიის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას, თითქოს ძლიერი წვიმის შედეგად მეტროსადგურ „ავლაბარში“ წყალი ჩავიდა.
"აღნიშნული ტელევიზია დაკავებულია სიცრუითა და ცილისწამებით. ისინი ამჯერადაც შეეცადნენ მოსახლეობის შეცდომაში შეყვანას. სირცხვილია, 21-ე საუკუნეში ასე უტიფრად ავრცელებდე დეზინფორმაციას. წყლის ჩამოსვლის არანაირი ფაქტი არ ყოფილა. როდესაც აღნიშნული პრობლემა მართლა არსებობდა, არ მოგვრიდებია და თანაგუნდელებთან ერთად ვისაუბრე ამაზე. მოადგილეებსა და აუდიტის სამსახურის ხელმძღვანელს დავავალე პრობლემის აღმოფხვრა, დღეს კი ეს პრობლემა მოგვარებულია. თვალდახუჭულები არ ვცხოვრობთ, ვიცით რა გამოწვევებია დედაქალაქში. წვიმა და სტიქია მხოლოდ ჩვენთან არ ხდება. ამ დროს ნებისმიერ ევროპულ ქალაქში რთული მდგომარეობა იქმნება. მოვუწოდებ მოქალაქეებს, არ დაუჯეროთ კონკრეტულ ტელევიზიებს და მოიძიეთ სწორი ინფორმაცია“, - განაცხადა კახა კალაძემ.

Tbilisi Mayor Kakha Kaladze has said some streets in the Georgian capital flood during short periods of intense rainfall because branches, leaves and household waste block drainage grates and prevent water from flowing away.
Speaking at a meeting of the city government on Wednesday, Kaladze reviewed the impact of heavy rainfall that hit Tbilisi two days earlier.
He said ageing drainage networks and the absence of drainage infrastructure in some areas also contributed to the problem.
"Since 2017, whenever we begin street rehabilitation works, we first upgrade underground infrastructure. We have said many times that the city faces serious challenges with underground utilities," Kaladze said.
"Obviously, we cannot resolve everything at once, but all problems will gradually be addressed. There was no location where the relevant municipal services or district administration staff did not respond and communicate with residents. The relevant services were present at problematic locations, and all problems will be resolved," he added.
Kaladze also rejected a report by a television channel claiming that rainwater had entered Avlabari metro station during the heavy rainfall.
"The television channel is engaged in lies and slander. Once again, they tried to mislead the public. It is shameful to spread disinformation so brazenly in the 21st century. There was no incident involving water entering the station," Kaladze said.
He said the city authorities had publicly acknowledged the problem when water had previously entered the station and had taken measures to address it.
"We are not living with our eyes closed. We know what challenges the capital faces. Rain and natural disasters do not happen only here. Difficult situations arise in any European city under such conditions. I urge citizens not to believe certain television channels and to seek accurate information," Kaladze said.