კარლ ნეჰამერი ავსტრიის კანცლერის თანამდებობას ტოვებს
ავსტრიის კანცლერი კარლ ნეჰამერი თანამდებობას ტოვებს. ამის შესახებ მან მას შემდეგ განაცხადა, რაც ავსტრიაში ულტრამემარჯვენე „თავისუფლების პარტიის“ გარეშე კოალიციის ფორმირების შესახებ მოლაპარაკებები ჩავარდა.
“უახლოეს დღეებში მე გადავდგები, როგორც კანცლერი და „სახალხო პარტიის“ ლიდერი და უზრუნველვყოფ მოწესრიგებულ გარდამავალ პერიოდს“, – აღნიშნულია ავსტრიის კანცლერის მიერ სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ განცხადებაში.
მანამდე მოლაპარაკებებიდან ლიბერალური პარტია Neos გავიდა, თუმცა „სახალხო პარტიამ“ და „სოციალ-დემოკრატებმა“ მოლაპარაკებები უშედეგოდ გააგრძელეს.
მას შემდეგ, რაც სექტემბერში გამართულ არჩევნებში გამარჯვება ულტრამემარჯვენე „თავისუფლების პარტიამ“ მოიპოვა, ლიბერალური პარტია Neos, „სახალხო პარტია“ და „სოციალ-დემოკრატები“ სამპარტიული მმართველი კოალიციის ფორმირებას ცდილობდნენ.

Austrian Chancellor Karl Nehammer announced his resignation as both Chancellor and leader of the conservative Austrian People’s Party (ÖVP). The decision follows the collapse of coalition negotiations to form a government without the far-right Freedom Party (FPÖ).
“Over the coming days, I will step down as Chancellor and leader of the Austrian People’s Party, ensuring an orderly transition period,” Nehammer said in a post on social media platform X.
The announcement comes after attempts to form a three-party coalition government with the liberal Neos party and the Social Democrats (SPÖ) failed. Nehammer stated that key issues between the parties could not be resolved despite exhaustive efforts.
The Freedom Party, which secured victory in September’s elections, remains at the center of Austria’s political landscape. Talks initially involved Neos, ÖVP, and SPÖ working to exclude the far-right party from power, but negotiations unraveled as Neos left the discussions, leaving the remaining two parties unable to reach an agreement.