კოლსი – ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტის საქართველოში დაგეგმილი ვიზიტი კატასტროფული და ცუდ დროს შერჩეული ნაბიჯია
ევროპარლამენტარი რიჰარდ კოლსის თქმით, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტის საქართველოში დაგეგმილი ვიზიტი კატასტროფული და ცუდ დროს შერჩეული ნაბიჯია.
“მიუხედავად იმისა, რომ მე ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის ნაწილი აღარ ვარ, ჩემთვის ცნობილი გახდა, რომ ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი პია კაუმა 8-10 იანვარს საქართველოში ვიზიტს გეგმავს – კატასტროფული და ცუდ დროს შერჩეული ნაბიჯია.
ეს ვიზიტი ემთხვევა ივანიშვილის რეჟიმის მიერ ძალაუფლების კონსოლიდაციას რუსული სტილის პრევენციული დაპატიმრებებით, დრაკონული კანონებით, საპროტესტო აქციების ძალადობრივი ჩახშობით და პერიოდს არჩევნების შემდგომ, რომელიც, ზოგადად თავისუფალი იყო, თუმცა არღვევდა ლეგიტიმური არჩევნების ორ სხვა პრინციპს – ის არ იყო არც სამართლიანი და არც გამჭვირვალე. ბევრი დელეგაცია აღშფოთებულია და სამართლიანადაც. ასეთი ვიზიტი რეჟიმს მოუტანს პროპაგანდისტულ გამარჯვებას, ლეგიტიმაციას მისცემს ავტოკრატიას, რომელიც ყალიბდება და ამავე დროს მნიშვნელოვნად ძირს გამოუთხრის ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის სანდოობას.
თუ პია კაუმა ასე ძლიერ მიისწრაფვის ამ ვიზიტისკენ, მან ის უნდა შეასრულოს კერძო სტატუსით და არა როგორც საერთაშორისო დემოკრატიული თანამშრომლობის ერთ-ერთი უძველესი და ყველაზე გამორჩეული ინსტიტუტის წარმომადგენელმა, რომელსაც გადასახადების გადამხდელები აფინანსებენ, რომლებიც აბსოლუტური უმრავლესობით წინააღმდეგი იქნებიან ასეთი უხერხემლო და უპრინციპო ნაბიჯების. სუსტი ლიდერობა ქმნის ცუდ დროს. ვიქონიოთ იმედი, რომ პია კაუმამ უკეთ იცის“, – წერს ევროპარლამენტარი.

Member of the European Parliament (MEP) Rihad Koles has criticized OSCE Parliamentary Assembly (OSCE PA) President Pia Kauma’s planned delegation visit to Georgia on January 8-10. Posting on X, Koles called the visit a “disastrous and ill-timed move,” highlighting significant concerns about the current political situation in Georgia.
Koles alleged that the Georgian government, under Bidzina Ivanishvili’s de facto control, is consolidating power through “Russian-style preventive arrests, draconian laws, violent suppression of protests,” and conducting elections that, while technically free, lack fairness and transparency. He argued that such a visit could be exploited by the regime as a propaganda tool, further legitimizing its authoritarian tendencies.
The MEP expressed frustration on behalf of other delegations, many of whom he claimed are outraged by the visit. Koles warned that this move risks critically undermining the credibility of the OSCE PA, an institution traditionally seen as a cornerstone of international democratic cooperation.
“If Pia Kauma feels so strongly about this visit, she should undertake it in a private capacity,” Koles wrote, insisting that taxpayer-funded institutions should not lend legitimacy to what he described as “an autocracy-in-the-making.”
The MEP concluded his statement with a sharp critique of leadership, warning that “weak leadership creates bad times” and urging Kauma to reconsider the visit to avoid damaging the OSCE PA’s reputation.