ქრთამის აღების ფაქტზე გრიგოლ ლილუაშვილის ყოფილი მოადგილე ლევან ახობაძე დააკავეს
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლების მიერ ჩატარებული საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამის აღების ფაქტზე დაკავებულია სუსის უფროსის ყოფილი მოადგილე ლევან ახობაძე, - ამის შესახებ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადეს.
როგორც ბრიფინგზე აღინიშნა, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ე“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახედ და ზომად  თავისუფლების აღკვეთას 11-დან 15 წლამდე ვადით ითვალისწინებს.
„საქმეზე ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 2024 წლის აპრილში, იკავებდა რა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის იმჟამინდელი უფროსის, გრიგოლ ლილუაშვილის მოადგილის თანამდებობას, მისთვის ცნობილი გახდა, რომ კერძო მეწარმეს, საქართველო-რუსეთის სახელმწიფო საზღვარზე, ლარსის საბაჟო-გამშვებ პუნქტზე, ჩამოერთვა არადეკლარირებული ფულადი თანხა  40 000 000 რუსული რუბლის (ეროვნული ბანკის კურსით 1 164 000 ლარი) ოდენობით.
საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად, საქართველოს საბაჟო საზღვარზე 100 000 ლარზე მეტი ოდენობის ნაღდი ფულის გადატანა ან გადმოტანა საბაჟო კონტროლის გვერდის ავლით, მალულად ან არასწორი დეკლარირებით, ჯარიმდება ნაღდი ფულის ღირებულების 10%-ის ოდენობით ან ამ საქონლის უსასყიდლოდ ჩამორთმევას. ხსენებულმა მეწარმემ კანონით გათვალისწინებული ჯარიმის გადახდისა და კუთვნილი თანხის დაბრუნების მიზნით, სამართლებრივი პროცედურების დაცვით, მიმართა ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის შესაბამის ორგანოებს, თუმცა თანხის დაბრუნებაზე უარი მიიღო. ამის შემდეგ, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის ყოფილი მოადგილე ლევან ახობაძე, შუამავალი პირების მეშვეობით დაუკავშირდა მას და ჩამორთმეული თანხის დაბრუნებაში დახმარება აღუთქვა. მოლაპარაკებების შედეგად, კანონით გათვალისწინებული 10%-იანი ჯარიმის გადახდის გზით, მეწარმემ 2024 წლის 30 აპრილს, ლარსის საბაჟო-გამშვებ პუნქტზე დაიბრუნა ჩამორთმეული ფულადი თანხა, რის შემდეგაც ლევან ახობაძე შუამავლების მეშვეობით, კვლავ დაუკავშირდა მას და დახმარების სანაცვლოდ, ქრთამის სახით 500 000 ლარის გადახდა მოსთხოვა. თუმცა როგორც ერთ-ერთი ჩვენებიდან ირკვევა, სუსის იმჟამინდელი უფროსის გრიგოლ ლილუაშვილის ჩარევით, მოთხოვნილი თანხა განახევრდა და ჩამორთმეული თანხის დაბრუნებიდან რამდენიმე დღეში, აღნიშნულმა პირმა, ლევან ახობაძისთვის გადასაცემად, შუამავალს გადასცა 250 000 ლარი. ასევე დადგენილია, რომ ქრთამის სახით გადახდილი თანხა იმავე დღეს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის იმჟამინდელ მოადგილეს მისსავე სამუშაო ოთახში გადაეცა.
აღნიშნულ ქმედებასთან დაკავშირებით გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ე“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების აღკვეთას  11-დან 15 წლამდე ვადით ითვალისწინებს. საქმეზე გამოძიება გრძელდება დანაშაულში მონაწილე სხვა პირთა მხილებისა და შესაბამისი მტკიცებულებების შეგროვების, ასევე სხვა მსგავსი დანაშაულების გამოვლენის მიზნით“, – განაცხადეს ბრიფინგზე.

Former deputy head of Georgia’s State Security Service arrested on bribery charges
Akhobadze allegedly became aware in April 2024 that a private entrepreneur had been deprived of 40 million roubles, equivalent to about 1.16 million lari at the time, at the Larsi border crossing between Georgia and Russia after customs officials determined the money had not been properly declared
Georgia’s State Security Service said its anti-corruption agency had arrested former deputy head of the agency Levan Akhobadze on charges of accepting a particularly large bribe.
Speaking at a briefing on Friday, officials said the investigation was being conducted under article 338 of Georgia’s criminal code, which carries a prison sentence of between 11 and 15 years.
Akhobadze allegedly became aware in April 2024 that a private entrepreneur had been deprived of 40 million roubles, equivalent to about 1.16 million lari at the time, at the Larsi border crossing between Georgia and Russia after customs officials determined the money had not been properly declared.
Under Georgian law, transporting more than 100,000 lari in cash across the customs border without proper declaration may result in a fine amounting to 10% of the sum or confiscation of the funds.
The State Security Service said the businessman had formally appealed to the revenue service seeking the return of the money after paying the legally required fine, but was initially refused.
Investigators alleged that Akhobadze, who at the time served as deputy to then State Security Service chief Grigol Liluashvili, later contacted the businessman through intermediaries and offered assistance in recovering the confiscated funds.
According to the agency, the businessman eventually regained the money on 30 April 2024 after paying the statutory fine. Prosecutors alleged Akhobadze then demanded a 500,000 lari bribe in exchange for his assistance.
The agency further claimed that, following the involvement of then security service chief Grigol Liluashvili, the requested amount was reduced to 250,000 lari, which was allegedly handed over to an intermediary before being delivered to Akhobadze in his office on the same day.
Authorities said the investigation was continuing to identify other possible participants in the alleged scheme and to determine whether similar offences had been committed.