ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ახალი სივრცე - UniverCIty გაიხსნა
ქუთაისის ცენტრალურ ბულვარში საზეიმო ვითარებაში გაიხსნა KIU-ს შემეცნებით-ინოვაციური სივრცე - UniverCity. ღონისძიება ქუთაისქალაქობის დღესასწაულის ფარგლებში გაიმართა. პროექტი შემუშავებულია ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (KIU) და ქუთაისის მერიის ურთიერთთანამშრომლობით.
UniverCity-ს სივრცე გახსნეს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ქუთაისის საუნივერსიტეტო ქალაქის დირექტორმა ვახტანგ ცაგარელმა და ქუთაისის მერმა დავით ერემეიშვილმა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე გიორგი ვოლსკი, პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ლაშხი, ქუთაისის დელეგატი პარლამენტში ზაზა ლომინაძე, აღმასრულებელი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები.
UniverCity-ს გახსნაში მონაწილეობდა KIU-კაპელა. საზეიმო გახსნასთან ერთად მოეწყო სტუდენტების მიერ შექმნილი ინოვაციური პროექტებისა და საგანმანათლებლო პროგრამების პრეზენტაცია, დიზაინის სკოლის სტუდენტების ნამუშევრების გამოფენა. KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ვახტანგ ცაგარელმა და კანცლერმა ლევან კოპალიანმა, სტუდენტური ვიდეოკონკურსის - KIU IN YOUR LENS შედეგები შეაჯამეს და გამარჯვებულები  დააჯილდოვეს.
"ახალი სივრცის კონცეფცია მიზნად ისახავს ქუთაისის, როგორც წამყვანი საუნივერსიტეტო ქალაქის პოპულარიზაციას, რაც სრულ თანხვედრაშია საქართველოს მთავრობის მიერ ინიციირებულ ქვეყნის საგანმანათლებლო რეფორმასთან.
UniverCity ქუთაისის ცენტრალურ სკვერში განთავსდა. საგანმანათლებლო დაწესებულებებს საშუალება ექნებათ, აღნიშნულ სივრცეში დაგეგმონ და განახორციელონ საკუთარი პროექტები, მოიწვიონ სტუმრები და გამართონ საჯარო დისკუსიები მოსწავლეებისა და სტუდენტების მონაწილეობით.
ინოვაციური ჰაბი დაეთმობა KIU-ს ევროპული სტანდარტების სასწავლო-სამეცნიერო პროგრამებისა და ულტრათანამედროვე, რეგიონში უნიკალური საუნივერსიტეტო კამპუსის სიახლეებს. ახალი სივრცე იდეურად ერწყმის ქუთაისის ისტორიულ როლს და ქალაქის შემოქმედებითი ფუნქციის გაძლიერებას", - აცხადებენ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში.

New UniverCity innovation space opens in western Georgian city of Kutaisi
A new educational and innovation space, UniverCity, has been opened by Kutaisi International University in the central boulevard of the western Georgian city of Kutaisi.
The project aims to promote Kutaisi as a leading university city, in line with the Georgian Government’s broader education reform agenda, the University said in a statement.
Located in the city’s central square, the UniverCity space will provide educational institutions with a platform to host projects, invite guest speakers and organise public discussions involving school pupils and university students.
Kutaisi International University said the innovative hub will showcase its European-standard academic and research programmes, as well as developments at its modern university campus, described as unique in the region. The initiative is also intended to reinforce Kutaisi’s historical role and strengthen its creative and educational identity.
The opening ceremony featured presentations of student-led innovative projects and educational programmes, as well as an exhibition of works by students from the university’s School of Design.
Acting Rector Vakhtang Tsagareli and Head of Administration Levan Kopaliani also presented the results of the student video competition “KIU in Your Lens” and awarded the winners.
The project was developed through cooperation between Kutaisi International University and Kutaisi City Hall.