ლელა ჯეჯელავა - უკრაინელი ხალხის ნება აღმოჩნდა სხვაგვარი, ამიტომ ზელენსკიც მიჰყვება ხალხის ნება-სურვილს
1481
რუსეთ-უკრაინის ომის გაჭიანურებასთან ერთად, სამშვიდობო მოლაპარაკებების პერსპექტივები სულ უფრო ბუნდოვანი ხდება. უკრაინისა და მისი დასავლელი პარტნიორების მიერ თავდაპირველი 28-პუნქტიანი გეგმის 19-პუნქტიან ვერსიამდე დაყვანა, საიდანაც ამნისტია და სამხედრო შეზღუდვებია ამოღებული, მიუთითებს კიევის პოზიციების გამკაცრებაზე, რასაც მოსკოვი ფრონტზე შეტევების გაძლიერებით პასუხობს. საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალისტი ლელა ჯეჯელავა Front News-თან ინტერვიუში საუბრობს ამ რეალისტურობაზე, დასავლეთის აქტორებს (აშშ, ევროპა) შორის არსებულ განსხვავებულ ინტერესებზე, პრეზიდენტ ტრამპის პოზიციების გავლენასა და უკრაინაში არსებულ კორუფციულ გამოწვევებზე, ხაზს უსვამს რა იმ აზრს, რომ მშვიდობის მიღწევა მხოლოდ მაგიდასთან ორი ქვეყნის დაჯდომით ვერ გადაწყდება და მთავარია, უკრაინა მოლაპარაკებებში მაქსიმალურად გაძლიერებული შევიდეს.
- უკრაინამ და მისმა დასავლელმა პარტნიორებმა შეძლეს თავდაპირველი 28-პუნქტიანი (სავარაუდოდ, რუსეთის ინტერესებზე დაფუძნებული) გეგმის მნიშვნელოვნად კორექტირება და 19-პუნქტიან ვერსიამდე დაყვანა, საიდანაც ამოღებულია ამნისტია და სამხედრო შეზღუდვები. თუ გავითვალისწინებთ, რომ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი, მხოლოდ "არაოფიციალურ არხებზე" საუბრობს და ბოლოდროინდელი უახლესი ინფორმაციით, რუსეთი ფრონტზე შეტევას აძლიერებს (მაგ., დონბასის მიმართულებით), რამდენად რეალისტურია მოლოდინი, რომ კრემლი დათანხმდება 19-პუნქტიან გეგმას, რომელიც მისთვის პრინციპულ საკითხებს აღარ შეიცავს?
- მოდი, მოვლენებს თანმიმდევრულად მივყვეთ. ამ ომს ორი გამოკვეთილი სუბიექტი ჰყავს. ეს არის უკრაინა და რუსეთი. რამდენადაც არ უნდა შეეცადოს პრეზიდენტი ტრამპი უკრაინა, როგორც სუბიექტი, ამ მოლაპარაკებიდან გათიშოს და რეალურად ეს მოლაპარაკება ამერიკასა და რუსეთს შორის იქცეს, ასე არ მოხდება და ამას ამერიკა ვერ შეძლებს.
სრულიად ბუნებრივია, რომ ასევე დიდი აქტორი ევროპა ვერ გაეთიშება ამ მოლაპარაკებებს. ომი ევროპის კონტინენტზე მიდის და ძალიან დიდია დაინტერესება. ომის შედეგები უშუალოდ აისახება ევროპის ტერიტორიაზე და თავად ევროპის მომავლის უსაფრთხოების არქიტექტურაზე. ამიტომ, ძალიან ბევრი ინტერესია შესათანხმებელი და მხოლოდ ორი ქვეყნის მაგიდასთან დაჯდომით ამ ომის ბედი ვერ გადაწყდება. სამწუხაროა, რომ პრეზიდენტმა ტრამპმა არ იცოდა, რომ უძრავი ქონების მაკლერის (სტივ უიტკოფის ვგულისხმობ) გამოცდილება არ ეყოფა ამ მოლაპარაკებების მეტ-ნაკლებად შედეგიანად დაწყების პროცესს. დასრულება კიდევ ცალკე პროცესია და მისი დასრულებაც მყისიერი არ იქნება.
- თქვენ ევროპა და მისი ინტერესები ახსენეთ, შესაბამისად მინდა გკითხოთ, რამდენად არის დასავლეთის ხედვა ერთიანი მშვიდობასთან დაკავშირებით. საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი აცხადებს, რომ მშვიდობა არ უნდა ნიშნავდეს კაპიტულაციას, ხოლო გერმანიის კანცლერი შოლცი ამბობს, რომ სანამ პუტინი არ მიხვდება, რომ ფრონტის ხაზზე აგებს, მანამდე ის რეალურად მოლაპარაკების მაგიდასთან არ დაჯდება. რამდენად მყარია დასავლეთის ერთიანობა "ღირსეული მშვიდობის" ხედვასთან დაკავშირებით, თუ გავითვალისწინებთ ტრამპის პოზიციას ნატოზე და ევროპული ქვეყნების (გერმანია/საფრანგეთი) განსხვავებულ აქცენტებს მოლაპარაკების პროცესში?
- რასაკვირველია, დასავლეთში პოზიციები ერთიანი ვერ იქნება და გასაკვირი ამაშიც არაფერია. დასავლეთი გეოპოლიტიკური თვალსაზრისით ძალიან ფართო გაგებაა. ევროპის ქვეყნებს თავისი სახელმწიფოებრივი და ეროვნული ინტერესები ამოძრავებთ. ცალკე და ცალკე არის ევროკავშირის, როგორც ერთიანი ორგანიზაციის, ინტერესები. ევროპის მთავარი მიზანი არის ის, რომ ომი არ გაფართოვდეს ევროპის ტერიტორიაზე. ეს არის ყველაზე მნიშვნელოვანი, ალბათ, ყველასთვის გასაგები ამოცანა, რაც ევროპას აქვს. თუმცა ევროპის ქვეყნებსაც ცალ-ცალკე სხვადასხვა რესურსები გააჩნიათ, მათ შორის საკუთარი ქვეყნების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის. აქედან გამომდინარე, პრინციპში ევროპა თანხმდება იმაზე, რომ (თუ არ ჩავთვლით ორბანს და ფიცოს), ევროპამ ყველაფერი უნდა გააკეთოს იმისთვის, რომ უკრაინამ ამ ბრძოლაში ხანგრძლივად ყოფნა შეძლოს. მანამდე, სანამ რუსეთი ომიდან  არ გამოვა ისეთი დასუსტებული, რომ ევროპასთან ომის ვერ დაწყება გარანტირებული იყოს.
- თუმცა უკრაინის  დახმარებაში ამ წლების განმავლობაში, რაც ომი მიმდინარეობს, მთავარი ამერიკის წვლილია. ჩვენ ვიცით, რომ ევროპა ამერიკისგან ყიდულობს იარაღს, უკრაინას რომ მიაწოდოს. ამიტომ ჩნდება კითხვა, არის თუ არა ევროპა ამერიკის გარეშე მზად ამ ომის გასაგრძელებლად?
- რასაკვირველია, ეს არის ლეგიტიმური კითხვა და პრობლემური საკითხიც. ევროპამ, სამწუხაროდ, ძალიან გვიან გაიაზრა და გააცნობიერა, თუ რა საფრთხის და რისკის შემცველი იყო ის პოლიტიკა, რომელსაც ის ათწლეულების განმავლობაში რუსეთთან დაკავშირებით აწარმოებდა. ხოლო ეს პოლიტიკა საფრთხეს უქმნიდა არა მხოლოდ პოსტსაბჭოთა ყოფილ ქვეყნებს, არამედ ამ პრობლემამ თავად ევროპის ტერიტორიაზე შეაღწია, მათ შორის რუსეთის დოტაციაზე სხვადასხვა პოლიტიკური ჯგუფების არსებობის სახით. რაც შეეხება აშშ-ს, მას აქვს საკუთარი ინტერესები, რომლებიც პრეზიდენტ ტრამპის პირობებში ცოტა განსხვავებულია, ვიდრე ეს ბაიდენის პირობებში იყო. ეს ინტერესები ემსახურება, როგორც თავად პრეზიდენტ ტრამპის პერსონის იდეალიზაციას, როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე მის გარეთ, ასევე მეტი სარგებლის მიღებას ემყარება. ამაში ვერც ვერავის გავამტყუნებთ, იმიტომ რომ ყველა ქვეყანა თავისი ინტერესებიდან გამომდინარე იღვწის.
- როგორ ფიქრობთ, ომის დასასრულებლად ამ ინტერესების შეჯერება შესაძლებლად მიგაჩნიათ? შესაძლებელია ამერიკამ ევროპის ინტერესები გაითვალისწინოს მოლაპარაკების კონტექსტში, თუ მის უგულებელყოფას შეეცდება?
- რასაკვირველია, ამ ინტერესების შეჯერება შესაძლებელია. ძალიან ბევრი შეცდომა არის ომამდე და ომის შემდეგაც ევროკავშირში დაშვებული. ამის შედეგების წვნევა კი საკუთარ თავზე მოუწევთ. ამიტომ, ერთადერთი გამოსავალი არის ის, რომ თუკი უკრაინა მოლაპარაკებებში შევა, ის მაქსიმალურად გაძლიერებული იყოს. ევროპას შეუძლია მეტი ამერიკული იარაღის შესყიდვა. საკუთარი იარაღის მიცემა შეუძლია, თუმცა აქ რესურსები დათვლადია. სამწუხაროდ, უკრაინას ყველაზე მეტად ცოცხალი ძალით უზრუნველყოფა არ შეუძლია. სამწუხაროდ, რუსეთის მოსახლეობა სამნახევარჯერ მეტად აღემატება უკრაინის მოსახლეობას, ასევე რუსეთი არ უწევს ანგარიშს მის ცოცხალ ძალას. უკრაინა ცდილობს ცოცხალი ძალის მსხვერპლი მინიმუმამდე დაიყვანოს, რუსეთი ამას არ ერიდება. თუმცა თანამედროვე ომის პირობებში, სადაც იარაღის და ფინანსების დახმარებით უკრაინას შეუძლია კვლავ შეძლოს ფრონტის ხაზის იმ ზომამდე მიყვანა, რომ მოლაპარაკებების დროს რუსეთის უპირატესობა დიდი არ იყოს და მათ ტერიტორიებით არ ივაჭრონ.
- თუმცა უკრაინის შიგნითაც სიტუაცია საკმაოდ რთულია. უკრაინაში მაღალი დონის თანამდებობის პირების, მათ შორის ენერგეტიკის მინისტრის (გერმან გალუშჩენკო) და პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის (ანდრეი ერმაკი) ირგვლივ განვითარებულმა კორუფციულმა სკანდალებმა მწვავე რეაქცია გამოიწვია. ეს სკანდალი მოლაპარაკებების წინ საეჭვოდ დაემთხვა. ბევრს გაუჩნდა ასეთი ეჭვიც, რომ ამერიკა ამ ფაქტებს ზელენსკისთვის ზეწოლის ბერკეტად გამოიყენებს. რამდენად ფიქრობთ, რომ ეს შესაძლებელია?
- ერმაკთან დაკავშირებით უკრაინის შიგნითაც და მის გარეთაც კითხვები მუდმივად არსებობდა. ეს კორუფცია, რომ უკრაინისთვის სერიოზული პრობლემა იყო, რომლის მორევაც ზელენსკიმ ვერ შეძლო, ეს ყველასთვის ცნობილი იყო. საქმე ისაა, რომ ამ ტიპის პრესინგზე დაყრდნობა, რომ ზელენსკი რაღაცა კომპრომისებზე წავა, სწორი არაა. ეს ასე ნამდვილად არ იქნება. ზელენსკის ამის შესაძლებლობა ჰქონდა ომის დაწყების დღეებში. ყველა ელოდებოდა, რომ ომი რამდენიმე დღეში დასრულდებოდა და ზელენსკის თავშესაფარს და უსაფრთხოებას სთავაზობდნენ. თუმცა ასე არ აღმოჩნდა, რადგან უკრაინელი ხალხის ნება აღმოჩნდა სხვაგვარი, ამიტომ ზელენსკიც მიჰყვება ხალხის ნება-სურვილს და მას არ აქვს საშუალება რაიმე ძალის ზეწოლის ქვეშ მოექცეს.
- დასავლეთის მზარდი შეშფოთება და ზელენსკის სანდოობის შემცირება ქმნის ნოყიერ ნიადაგს სპეკულაციებისთვის იმის შესახებ, ხომ არ ეძებს აშშ ახალ პოლიტიკურ ფიგურას, რომელიც მომავალში შეძლებს მოლაპარაკებების ფაზის წარმართვას და გარდამავალ პერიოდში ქვეყნის სტაბილიზაციას. ამ კონტექსტში დასავლური მედია ყურადღებას უკრაინის ყოფილ თავდაცვის მინისტრზე (ამჟამად ეროვნული უშიშროების და თავდაცვის საბჭოს მდივან) რუსტემ უმაროვზე ამახვილებს, როგორც შესაძლო ალტერნატიულ ფიგურაზე. ის არის ზუსტად ერმაკის ჩამნაცვლებელი მოლაპარაკების დელეგაციას შორის, რაც ეჭვებს კიდევ უფრო აღრმავებს მის მიმართ ამერიკის სიმპათიაზე. რას ფიქრობთ ამაზე?
- ამაზე დაზუსტებით საუბარი ძალიან რთულია და ეს უფრო კულუარული თემებია. ვინც არ უნდა მოვიდეს ზელენსკის შემცვლელად, ვერც ის შეძლებს უკრაინის და უკრაინელი ხალხის ინტერესების უგულებელყოფას. ამიტომ, მგონია, რომ გადაჭარბებული მოლოდინებია, რაც ზელენსკის ცვლილებასთან დაკავშირებით აქვთ. მეორეც, ეს ცვლილება მოვლენებს კიდევ უფრო ჩიხში შეიყვანს, ვიდრე ახლაა სიტუაცია. ზელენსკი აშშ-სთვის მეტ-ნაკლებად პროგნოზირებული ფიგურაა, მას უკვე კარგად იცნობენ. მას ასევე საერთაშორისო დონეზე ავტორიტეტი აქვს. ასევე ევროპისთვის ის არის მნიშვნელოვანი ფიგურა. შესაძლოა, ამ სკანდალმა ჩრდილი კი მიაყენა, მაგრამ ამით ჩრდილი არ მიადგება უკრაინელი ხალხის მიერ თავგანწირულ გმირობას. იმას, რომ 4 წელია, ოკუპანტების წინააღმდეგ იბრძვიან. ამიტომ მე მაინც ვფიქრობ, რომ ის 19-პუნქტიანი გეგმა 9 პუნქტამდეც კი შესაძლოა, ჩამოვიდეს. თუმცა მაინც ვფიქრობ, რომ რუსეთს არანაირი მზაობა არ აქვს იმის, ისეთ  სამშვიდობო შეთანხმებას მოაწეროს ხელი, სადაც ის თავს გამარჯვებულად ვერ გამოაცხადებს.

Int’l relations specialist Jejelava: ‘Zelenskyy follows will of people and can’t be pressured by any force’
As the Russia–Ukraine war drags on, prospects for peace negotiations are becoming increasingly unclear. The reduction of the original 28-point plan proposed by Ukraine and its Western partners to a 19-point version - from which amnesty and military restrictions have been removed - indicates Kyiv’s hardening stance. Moscow is responding with intensified attacks on the front line. In an interview with Front News, international relations specialist Lela Jejelava discusses how realistic the peace process is, the differing interests of Western actors (the US and Europe), the influence of President Trump’s positions and Ukraine’s internal corruption challenges. She stresses that peace cannot be achieved simply by bringing two countries to the table - Ukraine must enter negotiations as strong as possible.
Q. Ukraine and its Western partners managed to significantly revise the initial 28-point plan (apparently based on Russia’s interests) and reduce it to 19 points, removing amnesty and military restrictions. Considering that Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov speaks only through “informal channels” and based on recent reports that Russia is intensifying its offensive, for example in Donbas - how realistic is it to expect the Kremlin to accept the 19-point plan, which no longer includes issues essential to Moscow?
A. Let’s follow events step by step. This war has two clearly defined actors - Ukraine and Russia. No matter how much President Trump might want to exclude Ukraine as a subject from these negotiations and turn them into direct US–Russia talks, this will not happen and America cannot do it.
Naturally, Europe - a major actor - also cannot be excluded from these negotiations. The war is taking place on the European continent and European interest is enormous. Its outcome directly affects European territory and the continent’s future security architecture. Therefore, many interests must be aligned, and the fate of this war cannot be decided by simply seating two countries at the table. Unfortunately, President Trump did not realise that the experience of a real-estate broker (I mean Steve Witkoff) is not enough to even begin such negotiations with any real results. Concluding them is another process entirely and it will not be quick.
Q. You mentioned Europe and its interests. How unified is the West in its vision of peace? France’s President Macron says peace must not mean capitulation, while Germany’s Chancellor Scholz says Putin will not negotiate until he realises he is losing on the battlefield. How strong is Western unity around the idea of a “just peace”, considering Trump’s position on NATO and Europe’s (Germany/France) differing accents in the negotiation process?
A. Of course the West cannot have a single unified position and there is nothing surprising about that. The “West” is a very broad geopolitical concept. European states act based on their own national interests. The EU as an institution also has its own interests. Europe’s main objective is to prevent the war from expanding onto European territory, this is the most important and obvious task.
However, European countries have different levels of resources, including those related to national security. Essentially, Europe agrees - excluding Orbán and Fico - that it must do everything possible to help Ukraine remain in this fight for as long as needed, until Russia becomes so weakened by the war that launching a future war against Europe becomes impossible.
Q. Still, throughout these years, US assistance has played the main role in supporting Ukraine. Europe buys weapons from the US to supply Ukraine. This raises a question: Is Europe ready to continue the war without the United States?
A. This is a legitimate and very problematic question. Unfortunately, Europe realised far too late how dangerous the policy it pursued toward Russia for decades truly was. That policy threatened not only former post-Soviet states but infiltrated Europe itself, including through political groups funded by Russia.
As for the US, it has its own interests, which under President Trump differ from those under Biden. These interests aim to elevate Trump’s personal image both domestically and internationally and to secure greater benefit for the US. You cannot blame anyone for that, every country acts according to its own interests.
Q. Do you think it is possible for these interests to be reconciled? Will America consider Europe’s interests in the negotiation process, or try to ignore them?
A. This alignment is certainly possible. Many mistakes were made within the EU both before and after the war and they will have to face the consequences. Therefore, the only solution is that if Ukraine enters negotiations, it must do so as strong as possible.
Europe can purchase more American weapons. It can supply its own weapons too, but its resources are limited. Ukraine’s biggest problem is manpower, something it cannot sufficiently provide. Meanwhile, Russia has a population three and a half times larger and does not value the lives of its soldiers. Ukraine tries to minimise casualties; Russia does not.
But with Western weapons and financial support, Ukraine can still stabilise the front line enough so that Russia has no overwhelming advantage during negotiations and cannot bargain with Ukrainian territories.
Q. But the situation inside Ukraine is also difficult. Corruption scandals involving high-ranking officials — including Energy Minister Herman Halushchenko and the head of the President’s Office, Andrii Yermak — caused strong reactions. These scandals emerged suspiciously close to potential negotiations. Some believe the US may use this as leverage against Zelenskyy. How realistic is this, in your view?
A. Questions about Yermak existed both inside and outside Ukraine long before this. Corruption has always been a serious problem in Ukraine - one Zelenskyy was unable to fully resolve. This is well known.
But relying on such pressure to push Zelenskyy toward concessions is misguided. That will not happen. Zelenskyy had the opportunity to make concessions in the first days of the war, when everyone expected Ukraine to fall within days and he was offered shelter and safety. But the will of the Ukrainian people was different and Zelenskyy follows the will of the people. He does not have the ability to act under any external pressure.
Q. Growing Western concerns and declining trust in Zelenskyy fuel speculation that the US may be seeking a new political figure who could lead the negotiation phase and stabilise the country during the transition. Western media point to former Defence Minister (now Secretary of the National Security and Defense Council) Rustem Umerov as a possible alternative. He is now replacing Yermak in the negotiating delegation - which deepens speculation about US favoritism. What do you think?
A. It is very difficult to speak definitively about this — these are mostly behind-the-scenes issues. Whoever replaces Zelenskyy would still be unable to ignore the interests of Ukraine and the Ukrainian people. Expectations that a change in leadership could fundamentally alter the situation are exaggerated.
Moreover, replacing Zelenskyy would push events into even deeper deadlock. Zelenskyy is a relatively predictable figure for the US — they already know him well. He also has international authority and remains important for Europe. This scandal may have cast a shadow on him, but it does not overshadow the courage of the Ukrainian people, who have been fighting the occupiers for four years.
I believe the 19-point plan may even be reduced to 9 points. But I still think Russia has absolutely no intention of signing any peace agreement in which it cannot declare itself the victor.