ლევან ბეჟაშვილი – მოვითხოვთ, გამოძიებული იყოს რეალურად მისი მიზნები, რაც ამ მალკევიჩს ჰქონდა საქართველოს არჩევნებში
1537
მოვითხოვთ, რომ საქართველოს პროკურატურამ დაიწყოს გამოძიება ვისი დავალებით და როგორ გაიცა სისხლის სამართლებრივ ძებნაში მყოფ პირზე შესაბამისი სამართლებრივი აქტი და აკრედიტაცია და გამოძიებული იყოს რეალურად მისი მიზნები, რაც ამ ადამიანს ჰქონდა საქართველოს არჩევნებში, –  ამის შესახებ “ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერმა ლევან ბეჟაშვილმა რუს პროპაგანდისტ ალექსანდრე მალკევიჩთან დაკავშირებით განაცხადა.
მისივე თქმით, რუსული ზეგავლენა საქართველოს პარლამენტის არჩევნების პერიოდში აშკარა იყო.
“გავრცელდა ინფორმაცია, რომ საქართველოს ტერიტორიაზე არჩევნების პერიოდში იმყოფებოდა რუსი პროპაგანდისტი, ალექსანდრე მალკევიჩი, რომელიც სასაზღვრო პოლიციამ საქართველოს ოკუპაციის შესახებ კანონის უხეში დარღვევით საქართველოს ტერიტორიაზე შემოუშვა. გასაგები არის ამ ადამიანის მიზანი, ის არის საერთაშორისო სისხლის სამართლებრივ ძებნაში ამერიკის შეერთებულ შტატებში და კანადაში. მისი მთავარი ბრალდება იყო ამ ქვეყნების არჩევნებში მონაწილეობა, რუსული გავლენის პროპაგანდირება და რუსეთის სასარგებლოს მოქმედება. შესაბამისად ადვილი არის  მივხვდეთ თუ რა დავალებები ჰქონდა რუს პროპაგანდისტს საქართველოს არჩევნებში. ამ შემთხვევაში ჩვენ გამოვკვეთეთ რა როლი აქვს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას ამ პროცესებში.
მოვითხოვთ, რომ საქართველოს პროკურატურამ დაიწყოს გამოძიება ვისი დავალებით და როგორ გაიცა სისხლის სამართლებრივ ძებნაში მყოფ პირზე შესაბამისი სამართლებრივი აქტი და აკრედიტაცია და გამოძიებული იყოს რეალურად მისი მიზნები, რაც ამ ადამიანს ჰქონდა საქართველოს არჩევნებში.
ფაქტია, რომ რუსული ზეგავლენა საქართველოს პარლამენტის არჩევნების პერიოდში აშკარა იყო, ამაზე საუბრობენ ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორები, ამას მოვითხოვთ საქართველოს პროდასავლური ოპოზიციაც, გამოძიებული იქნეს რუსული გავლენები საქართველოს 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე. რუსეთმა ისე როგორც 2012 წელს, 12 წლის თავზე, საქართველოში არჩევნების გზით ჩაატარა რუსული სპეცოპერაცია ივანიშვილის და ქართული ოცნების გამოყენებით. ამ სქემას სჭირდება გამოძიება, როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე საერთაშორისო ფაქტორების მხრიდან”, – განაცხადა ლევან ბეჟაშვილმა.
26 ოქტომბერს თბილისში რუსული პროპაგანდისტული ქსელის შემქმნელი ალექსანდერ მალკევიჩი იმყოფებოდა, რომელიც ევროკავშირის, აშშ-ის, კანადისა და სხვა ქვეყნის სანქციების ქვეშ არის. არჩევნებში ჩარევის გამო აშშ-ს ალექსანდრ მალკევიჩზე ძებნა აქვს გამოცხადებული და მასზე ნებისმიერი ინფორმაციის მიწოდებისთვის 10 მილიონი დოლარის ოდენობის ჯილდოს აწესებს.

Opposition UNM calls for investigation into Russian propagandist’s presence in Georgia during elections
The leader of the opposition United National Movement (UNM), Levan Bezhashvili, stated that the UNM has called on Georgia’s Prosecutor’s Office to initiate an investigation into Russian propagandist Alexander Malkevich’s accreditation in Georgia during the October 26 parliamentary elections. According to Bezhashvili, it is essential to clarify why the Central Election Commission (CEC) issued an official accreditation for Malkevich, who is currently wanted on criminal charges in the United States and Canada.
Bezhashvili noted that Malkevich’s presence and the apparent influence of Russian propaganda on the elections was a cause for concern, especially given Malkevich’s history of supporting Russian interests in foreign elections. He added, “Information has surfaced indicating that Russian propagandist Alexander Malkevich, who was sanctioned by the EU, US, Canada, and other countries, was in Georgia during the elections. Despite his international criminal status, the border police allowed him entry, allegedly violating Georgia’s Law on Occupation.”
He called for a thorough investigation to determine the objectives of Malkevich’s presence, as well as any possible Russian influence over the 2024 parliamentary elections. Bezhashvili argued that Russia had again used its networks in Georgia to conduct a “special operation” through its influence on Georgian political structures, reminiscent of tactics seen in 2012.
Reports confirmed that Malkevich, a key figure in a Russian propaganda network, was indeed in Tbilisi on election day. The US has placed a $10 million reward on information leading to Malkevich’s arrest for his alleged role in interfering with elections and promoting Russian interests abroad.