ლევან ხაბეიშვილს პაემნის, მიმოწერისა და სატელეფონო საუბრის უფლება შეეზღუდა
"ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტსაბჭოს თავმჯდომარეს ლევან ხაბეიშვილს პაემნის, მიმოწერისა და სატელეფონო საუბრის უფლება შეეზღუდა.
სუსის განცხადებით, ლევან ხაბეიშვილი შეეცდება საქმეში არსებულ პირებთან და მოწმეებთან დაკავშირებასა და ზემოქმედების მოთხოვნას.
"მოცემულ სისხლის სამართლის საქმეზე მიზანშეწონილია, რომ ბრალდებულ ლევან ხაბეიშვილს შეეზღუდოს ზემოაღნიშნული უფლებებით სარგებლობა მართლმსაჯულების განხორციელების ინტერესებიდან გამომდინარე, რადგან არის საფუძვლიანი ვარაუდი იმისა, რომ სატელეფონო კომუნიკაციის, პაემანზე შეხვედრის ან მიმოწერის გზით პენიტენციური დაწესებულებიდან იგი შეეცდება საქმეში გამავალ პირებთან, მოწმეებთან დაკავშირებას და ზემოქმედების მოხდენას, რაც ხელს შეუშლის სისხლის სამართლის საქმეზე ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენას.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მიზანშეწონილია ბრალდებულ ლევან ხაბეიშვილს შეეზღუდოს პაემნის, მიმოწერისა და სატელეფონო საუბრის უფლება“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
11 სექტემბერს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა "ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტსაბჭოს თავმჯდომარე ლევან ხაბეიშვილი ქრთამის სახით მოხელეებისთვის ფულადი თანხების საჯარო დაპირების ბრალდებით დააკავა. მას აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა. მისმა უფლებადამცველებმა აღნიშნული გადაწყვეტილება გაასაჩივრეს.

Levan Khabeishvili, Chair of the opposition United National Movement’s Political Council, has been denied the right to receive visits, make phone calls, or send correspondence,Georgia’s State Security Service said on Tuesday.
The body added the restrictions were imposed to prevent Khabeishvili from contacting individuals involved in his case or attempting to influence witnesses.
“It is advisable that defendant Khabeishvili be restricted from exercising the above-mentioned rights in the interest of justice, as there is reasonable suspicion that, through telephone communication, visits, or correspondence, he may attempt to contact or influence individuals involved in the case, which would hinder the establishment of objective truth,” the statement reads.
Khabeishvili was detained on September 11 on charges of publicly offering bribes to officials. A court ordered his pre-trial detention, a decision his defence lawyers have appealed.