ლევან სანიკიძე - საქართველო იქამდე არ იქნება ამ მოლაპარაკების ნაწილი, სანამ ივანიშვილი მართავს ქვეყანას
1067
“სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ისტორიული შეთანხმება გაფორმდა აშშ-ის გარანტიით, მაგრამ საქართველო ამ პროცესს მიღმაა – ქვეყანა აღარ ასრულებს იმ წამყვან როლს, რაც ადრე ჰქონდა და  საქართველო ვერ იქნება ამ მოლაპარაკების ნაწილი, სანამ ივანიშვილი მართავს ქვეყანას”, - ამის შესახებ “ნაციონალური მოძრაობის” ერთ-ერთმა ლიდერმა ლევან სანიკიძემ განაცხადა.
“მინდა ვთქვა, რომ სამხრეთ კავკასიაში დაიწყო ახალი ეპოქა. ნამდვილად მინდა მივულოცო ჩვენს მეზობლებს - სომხეთსა და აზერბაიჯანს, გაფორმდა მნიშვნელოვანი ხელშეკრულება, რომლის გარანტორი არის აშშ. ეს არის ნამდვილად დიდი მიღწევა ჩვენი მეზობლებისთვის, მაგრამ ამ დროს ისმის შეკითხვა სად რის საქართველო? სად არის საქართველო, რომელიც რეგიონში იყო ლიდერი? სად არის საქართველო, რომელმაც ამ წუთის მდგომარეობით ვერ მიიღო ვერანაირი მშვიდობის გარანტიები?
როდესაც ჩვენ გვესმის და ვსაუბრობთ, რომ საქართველოში არსებობს საფრთხეები უსაფრთხოების თვალსაზრისით, ზუსტად ამის დაზღვევა მოხდა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის და ჩვენ ამ შეხვედრაზე არ ვიყავით წარმოდგენილი და საქართველო კარგავს იმ მნიშვნელოვან ფუნქციას, რომელიც ჯერ წინა ხელისუფლების პერიოდამდე შეიძინა, ხოლო მიხეილ სააკაშვილის ხელისუფლების დროს უკვე განსაკუთრებული ფუნქცია ჰქონდა და ევროპული ინტეგრაციით, დემოკრატიის მშენებლობით, ამ მნიშვნელოვან ფუნქციათა პაკეტის შეძენით იყო წამყვანი სახელმწიფო სამხრეთ კავკასიაში, დღეს კი საქართველო ამ მოვლენებს მიღმა დარჩა, ამიტომ კიდევ ერთხელ ვულოცავ სომხეთსა და აზერბაიჯანს გაფორმებულ შეთანხმებას, გვიხარია რომ კავკასიაში ისევ აქტიურად იქნება აშშ, მაგრამ კიდევ ერთხელ ვსვამთ შეკითხვას სად არის საქართველო და საქართველო იქამდე არ იქნება ამ მოლაპარაკების ნაწილი, სანამ ივანიშვილი მართავს დღევანდელ ქართულ სახელმწიფოს”, - განაცხადა ლევან სანიკიძემ.

A historic peace agreement between Armenia and Azerbaijan, guaranteed by the United States, marks the start of a new era in the South Caucasus — but Georgia has been left out of the process, says Levan Sanikidze, one of the leaders of the United National Movement.
“I sincerely congratulate our neighbors — Armenia and Azerbaijan — on signing this important agreement, guaranteed by the US. This is a major achievement for them. But the question remains: where is Georgia? Where is the Georgia that once played a leading role in the region? At this moment, we have no security guarantees,” Sanikidze said.
He stressed that while Armenia and Azerbaijan have secured protection from security threats through this deal, Georgia was not represented at the talks and is losing the crucial role it once had.
“Under the previous government, and especially during Mikheil Saakashvili’s presidency, Georgia held a special position in the South Caucasus — driven by European integration, democratic development, and regional leadership. Today, our country has been sidelined from these events,” Sanikidze stated, adding that Georgia will not be part of such negotiations “as long as Bidzina Ivanishvili controls the current Georgian state.”