ლევან ჟორჟოლიანი - 2026 წელს საკმაოდ საინტერესო ინიციატივები გვექნება ანტიკორუფციული და შესყიდვების კანონმდებლობის დახვეწის თვალსაზრისით
2026 წელს პარლამენტს მივმართავთ ინიციატივებით, საკმაოდ საინტერესო ინიციატივები გვექნება ანტიკორუფციული და ასევე შესყიდვების კანონმდებლობის დახვეწის თვალსაზრისით, -  ამის შესახებ მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა ლევან ჟორჟოლიანმა განაცხადა.
ლევან ჟორჟოლიანის თქმით, 2026 წელს  კიდევ უფრო გაძლიერდება  მთავრობის ადმინისტრაციის საზედამხედველო ფუნქციები აღმასრულებელი ხელისუფლების სხვადასხვა შტოზე და მიმართულებაზე.
"მნიშვნელოვანია, რომ ე.წ. „თეთრ სიასთან“ დაკავშირებით, ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან ერთად, მივიღეთ ძალიან მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები. აქილევსის ქუსლი იყო სახელმწიფო კომპანიების სპეცშესყიდვის სპეცწესები, რომელიც გასული იყო მთლიანად შესყიდვების კანონიდან, დავაბრუნეთ. მარტო აქედან 100 მლნ დაბრუნდა შესყიდვების კანონმდებლობაში და მხოლოდ ძალიან სპეციფიკური, იმ კომპანიებისთვის დამახასიათებელი საქონლის და მომსახურების შესყიდვა დარჩა სპეცწესებში. მნიშვნელოვანია, რომ საბოლოო ჯამში, მხოლოდ 6 თვის განმავლობაში, ჩვენ 300 მლნ-მდე დაზოგვის შესაძლებლობა გვქონდა, უფრო სწორად დაიხარჯება შემდეგ ეს 300 მლნ. ეს რომ 1 წლის მონაცემები ყოფილიყო, ალბათ ორმაგი იქნებოდა შედეგები, თუმცა ვფიქრობთ, რომ ეს დაზოგილი თანხები, დღეს რაც გამოვიტანეთ, ნელ-ნელა უნდა შემცირდეს იმიტომ, რომ პრაქტიკები უნდა გამოსწორდეს, ანუ ეს არ უნდა გაიზარდოს. ჩვენ ვიცით, რომ სადღაც შესაძლებელი ყოფილა, 300 მლნ 6 თვეში დაიზოგოს, თუ უფრო გამართული დოკუმენტაციით იქნებოდნენ მთავრობის ადმინისტრაციაში შემოსული კონკრეტული უწყებები კონკრეტულ შესყიდვებზე. მომავალ წლებში, რაც უფრო გასწორდება სისტემა, ეს დაზოგილი თანხებიც ქვევით ჩამოვა. ეს ნიშნავს, რომ უფრო ნაკლებ, ადეკვატურ ფასში უფრო მეტი საქონლის და მომსახურების შესყიდვა, ანუ უფრო მეტი პროექტის განხორციელების საშუალება ექნებათ სახელმწიფო უწყებებს. რაც შეეხება გეგმებს, 2026 წელს პარლამენტს მივმართავთ ინიციატივებით. საკმაოდ საინტერესო ინიციატივები გვექნება ანტიკორუფციული და ასევე შესყიდვების კანონმდებლობის დახვეწის თვალსაზრისით. გვინდა ამოვავსოთ აბსოლუტურად ყველა ხვრელი, თუ სადმე არსებობს, რათა საბოლოოდ, ერთხელ და სამუდამოდ მივიღოთ ძალიან გამართული შესყიდვების სისტემა. 2026 წელს ჩვენ კიდევ უფრო გავაძლიერებთ მთავრობის ადმინისტრაციის საზედამხედველო ფუნქციებს აღმასრულებელი ხელისუფლების სხვადასხვა შტოზე და მიმართულებაზე“, - განაცხადა ლევან ჟორჟოლიანმა.

Zhorzholiani said the government intends to close all remaining gaps in the procurement system through legislative changes
Georgia’s government plans to submit a new set of legislative initiatives to parliament this year, focusing on anti-corruption measures and further reforms to public procurement laws, according to the Head of the Government Administration, Levan Zhorzholiani.
Speaking about the government’s plans, Zhorzholiani said the supervisory role of the Government Administration over various branches and directions of the executive власти would be further strengthened next year.
He said significant decisions had already been taken jointly with the Ministry of Infrastructure regarding the so-called “white list”. According to Zhorzholiani, one of the main weaknesses in the system had been special procurement rules applied to state-owned companies, which had been removed entirely from the framework of procurement legislation.
Those special rules have now been brought back under the procurement law, he said, with only highly specific goods and services remaining subject to exceptional procedures. Zhorzholiani said this change alone returned around 100 million lari to the standard procurement system.
He said that within six months the government had identified savings of up to 300 million lari, which would now be spent more effectively. Zhorzholiani added that if the data covered a full year, the savings could have been doubled, but stressed that such figures should decrease over time as procurement practices improve.
He further noted the goal is not to increase savings indefinitely, but to correct flawed practices so that state institutions can purchase more goods and services at appropriate prices and implement a greater number of projects with the same resources.
Zhorzholiani said the government intends to close all remaining gaps in the procurement system through legislative changes. He said the planned initiatives for 2026 aim to establish a transparent and well-functioning procurement framework “once and for all”.
He added that the Government Administration would continue to expand its oversight functions across different areas of executive authority in the coming year.