ლევან ჟორჟოლიანი - ​კოორდინირებული მმართველობის რეიტინგში საქართველო ევროპის მასშტაბით მე-13, ხოლო მსოფლიოში 24-ე ადგილზე გავიდა
​კოორდინირებული მმართველობის რეიტინგში საქართველო ევროპის მასშტაბით მე-13, ხოლო მსოფლიოში 24-ე ადგილზე გავიდა, რაც იმ გადაწყვეტილებების შედეგია, რომელიც მიღებული იქნება ინსტიტუციური გაძლიერების ნაწილში, - ამის შესახებ მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა ლევან ჟორჟოლიანმა განაცხადა.
როგორც ლევან ჟორჟოლიანმა აღნიშნა, კოორდინირებული მმართველობის რეიტინგი, რომელიც ჩენდლერის ინსტიტუტმა კარგი მთავრობის 2025 წლის ანგარიშის ფარგლებში გამოაქვეყნა, ეფექტურ მთავრობათაშორის კოორდინაციას უკავშირდება.
"მთავრობის ადმინისტრაცია პირდაპირ არის დაკავშირებული მთავრობათაშორისი უწყებებისა და სამთავრობო ორგანოების კოორდინაციასთან, ასევე სამთავრობო გადაწყვეტილებების აღსრულების მექანიზმის ეფექტიან კონტროლთან, შესაბამისად, გასაკვირი არ არის, რომ იმ გადაწყვეტილებების ფონზე, რომელიც მიღებული იქნა ინსტიტუციური გაძლიერების ნაწილში, მათ შორის რომელშიც ხვდება მთავრობის ადმინისტრაცია, როგორც პირველადი უწყება კოორდინირების მიზნებისთვის, ასეთ შედეგზე გავიდა საქართველო“, - განაცხადა ლევან ჟორჟოლიანმა.

Head of the Government Administration Levan Zhorzholiani said the assessment reflected progress made in strengthening coordination mechanisms within the public sector
Georgia has placed 13th in Europe and 24th worldwide in the latest Coordinated Governance Index, a result the Government Administration attributes to recent institutional reforms.
The ranking was published by the Chandler Institute as part of its Good Government 2025 report, which evaluates the effectiveness of intergovernmental coordination across countries.
Speaking on Monday, Head of the Government Administration Levan Zhorzholiani said the assessment reflected progress made in strengthening coordination mechanisms within the public sector.
“The Government Administration plays a central role in coordinating interagency work and ensuring the effective oversight of government decisions,” he noted. “Given the institutional strengthening measures implemented in recent years - including those led by the Administration - it is not surprising that Georgia has achieved this result.”
He added that the score demonstrated the impact of reforms aimed at improving government efficiency and cooperation between state bodies.