ლიეტუვა უკრაინასთან შეიარაღების ერთობლივ წარმოებაში 20 მილიონი ევროს ინვესტიციას განახორციელებს.
ლიეტუვის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებით, აპირებენ, გააგრძელონ უკრაინის აქტიური მხარდაჭერა უკრაინის თავდაცვის ინდუსტრიაში ინვესტიციების გზით.
ლიეტუვის თავდაცვის მინისტრის, დოვილე შაკალიენეს თქმით, უკრაინის თავდაცვის ინდუსტრიას აქვს დიდი პოტენციალი, გახდეს მნიშვნელოვანი მოთამაშე გლობალურ ბაზარზე უკრაინელი ინჟინრების მაღალი გამოცდილებისა და მოტივაციის, ასევე ამ სფეროში გადაწყვეტილების მიმღებთა მონდომებისა და სტრატეგიული აზროვნების გამო.
“ლიტვა გააგრძელებს ინვესტიციებს უკრაინის თავდაცვის ინდუსტრიაში, ამისთვის უკვე გამოყოფილია 20 მილიონი ევრო და ეს თანხა გაიზრდება. თუმცა, ჩვენ ვისწრაფვით კიდევ უფრო მჭიდრო თანამშრომლობისკენ – ლიეტუვა-უკრაინული იარაღის ერთობლივი წარმოების განვითარებას, როგორც ლიტვაში, ასევე უკრაინაში”, – განაცხადა შაკალიენემ.
უსაფრთხოების გამო, ხელშეკრულებით გათვალისწინებული იარაღის კონკრეტული სახეები არ არის გამჟღავნებული. უახლოეს კვირებში ლიტვაში გაიმართება ლიეტუვის და უკრაინის წარმომადგენლების ერთობლივი შეხვედრები, რათა განიხილონ შეთანხმების იმპლემენტაცია და შემდგომი ნაბიჯები თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის განვითარებისთვის.

Lithuania to invest €20 million in joint arms production with Ukraine
Lithuania will invest €20 million in joint arms production with Ukraine, the Lithuanian Ministry of Defense has announced, reaffirming its commitment to supporting Ukraine’s defense industry.
According to Lithuanian Defense Minister Dovile Šakalienė, Ukraine’s defense sector has significant potential to become a major global player due to the expertise and motivation of Ukrainian engineers, as well as the strategic vision of decision-makers in the field.
“Lithuania will continue investing in Ukraine’s defense industry. We have already allocated €20 million, and this amount will increase. However, our goal is to deepen our cooperation further—developing joint Lithuania-Ukraine arms production both in Lithuania and Ukraine,” Šakalienė stated.
For security reasons, specific types of weaponry covered by the agreement have not been disclosed. In the coming weeks, Lithuanian and Ukrainian representatives will hold joint meetings in Lithuania to discuss the implementation of the agreement and further steps in defense cooperation.