"ლოგიკურია, რომ ომი იქ ბრუნდება, საიდანაც მოვიდა" - უკრაინამ რუსეთზე დრონებით მასშტაბური თავდასხმა განახორციელა
206
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა ღამით რუსეთის იაროსლავის ოლქში მდებარე ნავთობობიექტს დაარტყა, რომელიც უკრაინის საზღვრიდან 700 კილომეტრზე მეტ მანძილზე მდებარეობს, - ამის შესახებ სოციალურ ქსელში უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი წერს.
"ჩვენმა მებრძოლებმა კარგ შედეგებს მიაღწიეს რუსეთსა და უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მნიშვნელოვანი სამიზნეების წინააღმდეგ შორ მანძილზე განხორციელებულ დარტყმებში. ჩვენი სახელმწიფო საზღვრიდან 700 კილომეტრზე მეტ მანძილზე, რუსეთის იაროსლავის რეგიონში, SBU-ს ჯარისკაცებმა იერიში მიიტანეს ნავთობის ობიექტზე, რომელიც მნიშვნელოვანი იყო აგრესორი სახელმწიფოს მარაგებისთვის“, - წერს ზელენსკი.
მისივე თქმით, თავდაცვის ძალებმა რუსეთის ტულის რეგიონში მდებარე საწარმო "აზოტს“ მიაღწიეს, რომლის საქმიანობაც ასაფეთქებელი ნივთიერებების წარმოების უნარისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
გარდა ამისა, ზელენსკის თქმით, საჰაერო მიმოსვლის შეზღუდვები დაწესდა რუსეთის ექვს აეროპორტში და საერთო ჯამში, გუშინ საღამოდან საჰაერო თავდასხმის განგაში გამოცხადდა რუსეთის 28 რეგიონში.
"ასევე, უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ოკუპანტის სამხედრო ლოგისტიკაზე დარტყმები განხორციელდა. უკრაინა ახორციელებს რუსეთის წინააღმდეგ გრძელვადიანი სანქციების გეგმას და გარკვეულ ამოცანებს საშუალო რადიუსის დარტყმების განსახორციელებლად, რუსეთის მიერ ამ ომის დასრულებაზე უარის საპასუხოდ. ჩვენ რუსეთის ხელმძღვანელობას შევთავაზეთ ყველა შესაძლო მოლაპარაკების ფორმატი და ერთადერთი პასუხი იყო აგრესიის გაგრძელება და მისი გაფართოების მცდელობები. ლოგიკურია, რომ ომი იქ ბრუნდება, საიდანაც მოვიდა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Ukraine carries out large-scale drone strikes inside Russia, Zelenskyy says ‘war returns to where it came from’
Ukraine’s Security Service struck a Russian oil facility in the Yaroslavl region overnight, more than 700 kilometres from the Ukrainian border, the country’s President Volodymyr Zelenskyy said on social media.
According to Zelenskyy, Ukrainian forces carried out long-range strikes against key targets in Russia and in temporarily occupied territories, describing the operations as part of ongoing efforts to weaken Russia’s military and energy infrastructure.
“We achieved good results against important targets of the aggressor state,” Zelenskyy wrote, adding that Security Service units hit an oil facility in the Yaroslavl region, which he said was “critical for the enemy’s supplies.”
He also said Ukrainian forces reached the Azot plant in Russia’s Tula region, which he described as strategically important for the production of explosives.
Zelenskyy further noted that air traffic restrictions were introduced at six Russian airports, while air raid alerts were declared across 28 regions overnight.
He added that strikes were also carried out against Russian military logistics in temporarily occupied territories, framing the operations as part of Ukraine’s “long-range sanctions plan” in response to Russia’s continued invasion.
“We offered Russia's leadership all possible formats for negotiations, and the response was only a continuation of the aggression and attempts to expand it. Logically, the war is returning to where it came from. Ukraine needs peace. Glory to Ukraine!”, he wrote.