მაიკლ მაკგრატი - ახალი წესები მეტ შესაძლებლობას მოგვცემს, რათა შესაბამისი ზომები მივიღოთ
უვიზო რეჟიმის შეჩერების მექანიზმის შესახებ ანგარიში მიმდინარე კვირის ბოლოს გამოქვეყნდება, წლის ბოლომდე კი ახალი წესები ძალაში შევა, - ამის შესახებ ევროკომისარმა დემოკრატიის, სამართლიანობისა და კანონის უზენაესობის საკითხებში მაიკლ მაკგრატმა განაცხადა.
მისივე თქმით, საქართველოს დემოკრატიულ უკუსვლას და ადამიანის უფლებების დარღვევებზე პასუხისმგებელი პირების წინააღმდეგ შესაძლო სანქციების შესახებ მოლაპარაკებები მიმდინარეობს.
"უვიზო რეჟიმის შეჩერების მექანიზმის შესახებ ანგარიში მიმდინარე კვირის ბოლოს გამოქვეყნდება, წლის ბოლომდე კი ახალი წესები ძალაში შევა. ახალი წესები მეტ შესაძლებლობას მოგვცემს, რათა შესაბამისი ზომები მივიღოთ. საქართველოს დემოკრატიულ უკუსვლას და ადამიანის უფლებების დარღვევებზე პასუხისმგებელი პირების წინააღმდეგ შესაძლო სანქციების შესახებ მოლაპარაკებები მიმდინარეობს.
საქართველო „ქართული ოცნების“ მმართველობის ქვეშ დემოკრატიულ ნორმებს შორდება. მხარს ვუჭერთ ქართველი ხალხის უფლებას, რომ დემოკრატიული ევროპული მომავლის მოთხოვნა გააგრძელონ.
ევროკავშირის გაფართოების ანგარიშში მკაფიოდ იყო აღნიშნული საქართველოს დემოკრატიული უკუსვლა, ისევე როგორც ხელისუფლების ანტიევროკავშირის რიტორიკა, რაც კანდიდატი ქვეყნისთვის უპრეცედენტოა. კანონის უზენაესობის სწრაფი რღვევა, შემზღუდავი კანონმდებლობის მიღება და სასამართლო სისტემის იარაღად გამოყენება, ეს ყველაფერი ვერ აკმაყოფილებს კანდიდატი ქვეყნისგან მოლოდინებს", - განაცხადა მაიკლ მაკგრატმა.

EU Commissioner McGrath says new rules will allow stronger action on Georgia
Michael McGrath, European Commissioner for Democracy, Justice, the Rule of Law and Consumer Protection, on Wednesday said that a report on the mechanism to suspend visa-free travel would be published later this week, with new rules set to come into effect by the end of the year.
He added that discussions are ongoing regarding possible sanctions against individuals responsible for democratic backsliding and human rights violations in Georgia.
“Under the rule of the Georgian Dream Government, Georgia is moving away from democratic norms. We support the Georgian people’s right to continue demanding a democratic European future,” McGrath said.
He also highlighted findings from the EU enlargement report, which noted Georgia’s democratic backsliding and anti-EU rhetoric by the authorities, describing the situation as unprecedented for a candidate country.
“Rapid erosion of the rule of law, restrictive legislation and the instrumentalisation of the judiciary fall short of the expectations for a candidate country,” McGrath said.