საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი ინდოეთის რესპუბლიკას ეწვია.
საგარეო უწყების პრესსამსახურის ინფორმაციით, მაკა ბოჭორიშვილი მონაწილეობას მიიღებს ინდოეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და გავლენიანი ანალიტიკური კვლევითი ორგანიზაციის, Observer Research Foundation (ORF)-ის მიერ ორგანიზებულ მაღალი დონის საერთაშორისო კონფერენციაში – Raisina Dialogue, რომელიც ყოველწლიურად იმართება ნიუ დელიში.
“კონფერენციის ფარგლებში საგარეო უწყების ხელმძღვანელი სიტყვით გამოვა კავკასიის რეგიონის, გეოპოლიტიკური დინამიკის, გლობალური უსაფრთხოების გამოწვევებისა და ეკონომიკური ტენდენციების თემებზე გამართულ პანელურ დისკუსიებში; ასევე გამართავს ორმხრივ შეხვედრებს ინდოეთის საგარეო საქმეთა მინისტრთან, სუბრაჰმანიამ ჯაიშანკართან და კონფერენციაში მონაწილე სხვა ქვეყნების ოფიციალურ პირებთან.
Raisina Dialogue მაღალი დონის საერთაშორისო კონფერენციაა, რომელსაც ინდოეთის პრემიერ-მინისტრი ნარენდრა მოდი გახსნის. კონფერენციაზე მსოფლიო ლიდერები, დიპლომატები, ბიზნესლიდერები და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები განიხილავენ გეოპოლიტიკური დინამიკის, გლობალური უსაფრთხოების გამოწვევების, ეკონომიკური ტენდენციების საკითხებს და მრავალმხრივ თანამშრომლობას ამ მიმართულებებით.
აღსანიშნავია, რომ ეს გახლავთ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი ვიზიტი ინდოეთის რესპუბლიკაში”, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian FM Botchorishvili makes historic visit to India for high-level Raisina Dialogue
Georgian Foreign Minister Maka Botchorishvili has visited New Delhi to participate in the esteemed Raisina Dialogue, an annual international conference organized by India’s Ministry of External Affairs and the Observer Research Foundation (ORF).
This visit marks the first time a Georgian Foreign Minister has officially visited India.
At the conference, Minister Botchorishvili will address panel discussions on the Caucasus region’s geopolitical dynamics, global security challenges, and economic trends. She is also scheduled to hold bilateral meetings with India’s External Affairs Minister, Dr. Subrahmanyam Jaishankar, and other international officials attending the event.
The Raisina Dialogue, inaugurated by Prime Minister Narendra Modi, convenes global leaders, diplomats, business executives, and academics to deliberate on geopolitical dynamics, global security challenges, economic trends, and multilateral cooperation.