შესაბამისი უწყებები მოახდენენ არამხოლოდ იმ საქმეების მონიტორინგს, რომელიც უკვე წარსულია, არამედ განახორციელებენ მონიტორინგს რეალურ დროში, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურში უკვე დაინერგა რეალურ დროში ტენდერების და სახელმწიფო შესყიდვების მონიტორინგის პრაქტიკა, - ამის შესახებ ვიცე-პრემიერმა, სამართალდამცავი ორგანოების კოორდინაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა მამუკა მდინარაძემ ბრიფინგზე განაცხადა.
მისივე თქმით, 2026 წელს აუდიტის სამსახურს დაგეგმილი აქვს ასამდე უწყების და ორგანიზაციის შესწავლა ცენტრალურ, ავტონომიურ და ადგილობრივ დონეზე.
"დღევანდელ ბრიფინგზე ასევე მინდა შევეხო რამდენიმე ძალიან მნიშვნელოვან საკითხს, რომელიც თვისებრივ გავლენას ახდენს ქართულ სახელმწიფოსა და საზოგადოებაზე.
პირველ რიგში, ანტიკორუფციული ღონისძიებები: შესაბამისი უწყებები მოახდენენ არამხოლოდ იმ საქმეების მონიტორინგს, რომელიც უკვე წარსულია, არამედ განახორციელებენ მონიტორინგს რეალურ დროში. ასე მაგალითად: სახელმწიფო აუდიტის სამსახურში უკვე დაინერგა რეალურ დროში ტენდერების და სახელმწიფო შესყიდვების მონიტორინგის პრაქტიკა.
2026 წელს აუდიტის სამსახურს დაგეგმილი აქვს ასამდე უწყების და ორგანიზაციის შესწავლა ცენტრალურ, ავტონომიურ და ადგილობრივ დონეზე. სამსახურმა თავისი რეკომენდაციებითა და დარღვევების გამოვლენით უკვე მოახერხა ათეულობით მილიონი ლარის დაზოგვა თუ დაბრუნება სახელმწიფო ბიუჯეტში.
მხოლოდ ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში, აუდიტის სამსახურიდან პროკურატურაში გადაგზავნილი მასალების თანხობრივი გამოხატულება 50 მილიონი ლარია“, - განაცხადა მამუკა მდინარაძემ.

Georgia's State Audit Office has introduced real-time monitoring of public tenders and procurement as part of strengthened anti-corruption measures, Vice Prime Minister and State Minister responsible for coordinating law enforcement agencies Mamuka Mdinaradze announced on Wednesday.
Speaking at a briefing, Mdinaradze said the relevant authorities would no longer focus solely on reviewing past cases but would also monitor procurement processes as they unfold.
"The relevant agencies will monitor not only cases from the past, but will also carry out oversight in real time. The State Audit Office has already introduced the practice of real-time monitoring of tenders and public procurement," he said.
According to the Vice Prime Minister, the Audit Office plans to examine around 100 state institutions and organisations at the central, autonomous and local government levels during 2026.
He said the Office's recommendations and identification of violations had already helped save or recover tens of millions of lari for the state budget.
Mdinaradze added that, over the past several months alone, the State Audit Office had referred cases involving GEL 50 million to the Prosecutor's Office for further investigation.