“მიგვაჩნია, რომ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას და ქართველი ხალხის ნებას”
მიგვაჩნია, რომ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება, ევროკავშირთან მოლაპარაკების 2028 წლამდე შეჩერების შესახებ, ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას და ქართველი ხალხის ნებას,  – ამის შესახებ  აჭარის ტელევიზიისა და რადიოს თანამშრომლების ნაწილის განცხადებაშია აღნიშნული.
“ქვეყნისთვის მნიშვნელოვან და გადამწყვეტ მომენტში, გვსურს მკაფიოდ დავაფიქსიროთ ჩვენი პოზიცია მმართველი პოლიტიკური გუნდის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით. მედიაში, სადაც ჩვენ ვმუშაობთ და რომელსაც საზოგადოება აფინანსებს, მთავარი ის ღირებულებები უნდა იყოს, რომელიც პოლიტიკური ლანდშაფტის ცვლის მიუხედავად უნდა დავიცვათ. უპირველესია ჩვენი კონსტიტუცია, რომლის 78-ე მუხლი კონსტიტუციურ ორგანოებს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციისთვის ყველა ზომის მიღებას ავალდებულებს. მიგვაჩნია, რომ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება, ევროკავშირთან მოლაპარაკების 2028 წლამდე შეჩერების შესახებ, ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას და ქართველი ხალხის ნებას, რაც არაერთხელ საპროტესტო აქციებით გამოიხატა. ასევე, აღსანიშნავია ის ნეგატიური კამპანია, რაც ჟურნალისტების მიმართ უნდობლობის და აგრესიის კულტივირებას ემსახურება. მედიის წარმომადგენლების მიმართ, გამიზნული ფიზიკური ანგარიშსწორება კი, უახლესი ისტორიის არაერთ თავს ითვლის. ამის დასტურია გუშინდელი დარბევაც, რომელმაც არაერთი ჟურნალისტის და ოპერატორის სიცოცხლე და ჯანმრთელობა რისკის ქვეშ დააყენა. მიგვაჩნია, რომ ძალადობრივი და ანტიკონსტიტუციური ქმედებები აზიანებს მთელ ქვეყანას და მის მომავალს. ჩვენი საქმიანობა კი, ახლა, ისე, როგორც არასდროს, პარტიული გავლენებისგან დამოუკიდებელი და საზოგადოებრივი უნდა იყოს. ხაზგასმით ვადასტურებთ უმთავრესი ღირებულებების ერთგულებას, რაც სახელმწიფო ჩარევისგან დამოუკიდებელ საზოგადოებრივ მაუწყებლობას, კრიტიკული კითხვების დასმას და ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების ობიექტურად გაშუქებას გულისხმობს“, – აღნიშნულია განცხადებაში.

Ajara Public Broadcaster employees: Gov’t’s decision to halt EU accession is ‘unconstitutional’
A group of employees from Ajara TV and Radio, a publicly funded media organization in Georgia, has issued a statement condemning the government’s decision to suspend EU accession negotiations until 2028. They describe the move as both unconstitutional and contrary to the will of the Georgian people.
The statement emphasizes that Georgia’s Constitution, specifically Article 78, mandates constitutional bodies to take all necessary measures to integrate into European and Euro-Atlantic structures. The group argues that the government’s decision directly contradicts this obligation and undermines the aspirations of Georgian citizens, as expressed through numerous protests.
In addition to criticizing the suspension of negotiations, the employees highlighted growing hostility towards journalists in Georgia. They referenced violent incidents targeting media professionals, including the recent dispersal of protests that endangered the lives of reporters and cameramen.
The group reaffirmed their commitment to independent journalism, stating:
“Our work must remain independent from political influences, and we are dedicated to providing objective coverage of events in the country. This commitment is especially vital in protecting the democratic values of free and fair media.”
They called for an end to violence and unconstitutional actions, stressing the importance of a free press in safeguarding Georgia’s future.