მიხეილ ყაველაშვილი ყაზახეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრს შეხვდა
პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი ყაზახეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრს ერმეკ კოშერბაევს შეხვდა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, შეხვედრაზე მხარეებმა მიმოიხილეს საქართველოსა და ყაზახეთის რესპუბლიკას შორის არსებული მეგობრული და პარტნიორული ურთიერთობები და ხაზი გაუსვეს სხვადასხვა სფეროში მიმდინარე წარმატებულ თანამშრომლობას. საუბარი შეეხო ურთიერთობების სტრატეგიულ დონეზე აყვანასთან დაკავშირებულ საკითხებს.
"როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, ორ ქვეყანას შორის არსებული მტკიცე პარტნიორობა ეფუძნება ურთიერთპატივისცემას, ეროვნული ინტერესების დაცვასა და საერთო რეგიონული ინტერესების გათვალისწინებას.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მიმდინარე გლობალურ პოლიტიკურ პროცესებსა და აქტიურ კონფლიქტებს. აღინიშნა, რომ ამ გამოწვევების ფონზე, სამხრეთ კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში სტაბილურობისა და მშვიდობის შენარჩუნება გლობალურ მნიშვნელობას იძენს. ამასთან, მხარეებმა ყურადღება გაამახვილეს კომპლექსურ და სწრაფად ცვალებად გეოპოლიტიკურ გარემოში შუა დერეფნის მზარდ როლსა და რეგიონული დაკავშირებადობის განვითარების მნიშვნელობაზე.
პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა ყაზახეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრს ერმეკ კოშერბაევს საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ურყევი მხარდაჭერისათვის მადლობა გადაუხადა.
შეხვედრა პრეზიდენტის სასახლეში გაიმართა და მას საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ხვთისიაშვილი, ყაზახეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი ანტონ ობოლაშვილი, ყაზახეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ლევან დიასამიძე და პრეზიდენტის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Special attention was given to ongoing global political developments and active conflicts
President Mikheil Kavelashvili on Tuesday held a meeting with Ermek Kosherbayev, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan.
The discussions focused on the friendly and partnership-based relations between Georgia and Kazakhstan, highlighting successful cooperation across various sectors. The leaders also addressed issues related to elevating bilateral relations to a strategic level, the president’s press office said.
“As noted during the meeting, the strong partnership between the two countries is grounded in mutual respect, safeguarding national interests, and considering shared regional priorities,” the statement read.
Special attention was given to ongoing global political developments and active conflicts. Both sides stressed that, amid these challenges, maintaining stability and peace in the South Caucasus and Central Asia has global significance. The growing role of the Central Corridor and the importance of regional connectivity in a complex and rapidly changing geopolitical environment were also highlighted.
President Kavelashvili thanked Minister Kosherbayev for Kazakhstan’s “unwavering support” for Georgia’s sovereignty and territorial integrity.