პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა სერბეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტთან ალექსანდარ ვუჩიჩთან პირისპირ შეხვედრა გამართა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, შეხვედრაზე მხარეებმა ორ ქვეყანას შორის არსებულ მჭიდრო მეგობრულ კავშირებზე, კულტურულ სიახლოვეზე, საერთო ღირებულებებსა და თანამედროვე გეოპოლიტიკურ გამოწვევებზე ისაუბრეს. ასევე, იმსჯელეს საქართველოსა და სერბეთს შორის პოლიტიკური, ეკონომიკური, ტექნოლოგიური, საგანმანათლებლო და სამეცნიერო-კვლევითი მიმართულებებით თანამშრომლობის გაღრმავების აუცილებლობაზე.
მიხეილ ყაველაშვილმა აღნიშნა, რომ საერთო კულტურული იდენტობა და ორივე სახელმწიფოს წინაშე მდგარი კომპლექსური გამოწვევები მყარ საფუძველს ქმნის ორმხრივი ურთიერთობების შემდგომი განვითარებისა და საერთაშორისო ასპარეზზე ერთმანეთის პოზიციების მხარდაჭერისთვის.
მან განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი ქვეყნებს შორის მაღალი დონის ვიზიტების გააქტიურებულ დინამიკას. აღინიშნა, რომ საქართველოს პრეზიდენტის მიერ 2025 წლის დეკემბერში ბელგრადში განხორციელებული ვიზიტი პრეზიდენტის დონეზე გამართული პირველი ვიზიტი იყო, დღეს კი პრეზიდენტი ალექსანდარ ვუჩიჩი ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში პირველად სტუმრობს თბილისს, რაც საქართველო-სერბეთის პარტნიორობასა და ორმხრივ დიალოგს თვისებრივად ახალ იმპულსს შესძენს.
შეხვედრისას ლიდერებმა მიმოიხილეს ორ ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესები, ასევე ყურადღება გაამახვილეს გლობალური მშვიდობის, უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის უზრუნველყოფის მნიშვნელობაზე. გაჟღერდა, რომ საერთაშორისო წესრიგისა და ძალთა ბალანსის ფუნდამენტური ტრანსფორმაციის ფონზე, ორივე რეგიონში სტაბილურობისა და მშვიდობის შენარჩუნება განსაკუთრებულ აქტუალობას იძენს.
ყაველაშვილის თქმით, საქართველო, როგორც „შუა დერეფნის“ ერთ-ერთი საკვანძო რგოლი, დაინტერესებულია დასავლეთ ბალკანეთის რეგიონთან პარტნიორობის გაფართოებით, რაც ხელს შეუწყობს ევროპასა და აზიას შორის სატრანსპორტო ლოგისტიკური კავშირების განვითარებას.
შეხვედრაზე მან კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ საქართველოს ხელისუფლების მიერ არჩეული მშვიდობის, სტაბილურობისა და ეკონომიკური კეთილდღეობის ვექტორი ურყევია, რასაც მოწმობს სამხრეთ კავკასიაში ქვეყნის ტრადიციული სამშვიდობო პოლიტიკაც, რომელიც მიზნად ისახავს რეგიონში გრძელვადიანი, მდგრადი სტაბილურობის მიღწევასა და მეზობელ სახელმწიფოებს შორის ურთიერთნდობის გაღრმავებას.
მიხეილ ყაველაშვილმა სერბეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტს მადლობა გადაუხადა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მტკიცე მხარდაჭერისთვის. შეხვედრის დასრულების შემდეგ, პრეზიდენტმა ალექსანდარ ვუჩიჩმა ორბელიანების სასახლის საპატიო სტუმართა წიგნში სამახსოვრო ჩანაწერი დატოვა.

Kavelashvili said Georgia, as a key part of the Middle Corridor transport route linking Europe and Asia, is interested in expanding cooperation with the Western Balkans region
Georgian President Mikheil Kavelashvili and Serbian President Aleksandar Vučić held bilateral talks in Tbilisi on Monday, focusing on political, economic and regional cooperation, as Vučić paid his first official visit to the Georgian capital.
An official welcoming ceremony was held at the presidential residence, where the national anthems of Georgia and Serbia were performed before the two leaders met privately.
According to the Georgian president's press service, discussions centred on the close relations between the two countries, shared cultural ties, common values and current geopolitical challenges. The leaders also discussed expanding cooperation in areas including politics, trade, technology, education and scientific research.
Kavelashvili said the two countries' cultural affinity and the complex challenges they face provide a strong foundation for further strengthening bilateral relations and supporting each other's positions internationally.
The Georgian president highlighted the growing frequency of high-level contacts between the two countries. He noted that his visit to Belgrade in December 2025 was the first presidential-level visit by a Georgian head of state to Serbia, while Vučić's trip marked the first official visit by a Serbian president to Tbilisi.
The two leaders also reviewed political developments in their respective countries and discussed the importance of maintaining peace, security and stability amid what they described as significant changes in the international order.
Kavelashvili said Georgia, as a key part of the Middle Corridor transport route linking Europe and Asia, is interested in expanding cooperation with the Western Balkans region.
During the meeting, he also thanked Serbia for its continued support for Georgia's territorial integrity and sovereignty.