მიხეილ სააკაშვილი - არც ანტისაჰაერო დაცვა გვაქვს, არც ბალისტიკური რაკეტები, არც ფრთოსანი რაკეტები
რაც დიდ ჰოლივუდელ ვარსკვლავს არ გამოუვიდა, ის შეასრულა ივანიშვილმა, ეს განსაკუთრებით გამოჩნდა რეგიონში მიმდინარე ომის ფონზე, - ამის შესახებ სოციალურ ქსელში საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი წერს.
"2008 წლის ომის შემდეგ, ნიუ-იორკში, გაეროს გენერალურ ასამბლეაზე ვიყავი ჩასული, საღამოს სასტუმროს კონსიერჟმა დამირეკა და მითხრა, რომ რიჩარდ გირი იყო მოსული და შეხვედრას ითხოვდა. მე ამ მსახიობის დიდი პატივისმცემელი ვარ და რა თქმა უნდა, მაშინვე ჩავედი.
დავსხედით სასტუმროს ბარში, გირმა დაიწყო საუბარი იმით, რომ ძალიან აღშფოთებული იყო საქართველოზე რუსეთის თავდასხმით, ამას მოაყოლა, ბუდისტი ვარო და შემდეგ ის, რის სათქმელადაც იყო მოსული – დაუყოვნებლივ უნდა თქვათ უარი ნებისმიერ იარაღზე, ხოლო არმია ნულზე დაიყვანოთო.
ხოდა რაც დიდ ჰოლივუდელ ვარსკვლავს არ გამოუვიდა, ის შეასრულა ივანიშვილმა. ეს განსაკუთრებით გამოჩნდა რეგიონში მიმდინარე ომის ფონზე.
არც ანტისაჰაერო დაცვა არ გვაქვს, თუმცა ჩემთან შეთანხმებით ამას ობამა გვაძლევდა. მერე კი ივანიშვილმა მოგვისწრო და უარი თქვა, არც ბალისტიკური რაკეტები, რომლის ერთობლივ წარმოებაზეც უკრაინასთან ვიყავით შეთანხმებული. არც ფრთოსანი რაკეტები, რომელთა გამოშვებაც დელტაში იგეგმებოდა“, – წერს მიხეილ სააკაშვილი.

Writing on social media, Saakashvili criticised the Government and its founder Bidzina Ivanishvili, saying the country’s weakened military capabilities have become particularly evident amid ongoing conflicts in the wider region.
Saakashvili recalled a meeting with Hollywood actor Richard Gere in New York following the Russian-Georgian war in 2008. According to him, the actor expressed strong concern about Russia’s attack on Georgia and suggested the country should give up weapons and reduce its army.
“What a major Hollywood star could not achieve was accomplished by Ivanishvili. This has become particularly evident against the backdrop of the war currently unfolding in the region,” Saakashvili wrote.
He claimed Georgia does not have air defence systems, ballistic missiles or cruise missiles.
“We have no air defence, although the United States under Barack Obama had agreed to provide it with my approval. But Ivanishvili came to power and refused it. We also do not have ballistic missiles, which we had agreed to jointly produce with Ukraine. Nor do we have cruise missiles, whose production had been planned at the Delta State Military Scientific-Technical Centre,” Saakashvili said.