თურქმენეთში ყველაზე უკეთესად მე დამხვდნენ. რატომ მეპყრობოდნენ ასე განსაკუთრებულად? იმიტომ, რომ მე მათ თვალში ვიყავი ამერიკის პრეზიდენტის მეგობარი, ევროპული ორიენტაციის სიმბოლო, - ამის შესახებ საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი სოციალურ ქსელში წერს.
მისივე თქმით, იქ იყო ათამდე სახელმწიფოს ლიდერი, მაგრამ ყველაზე კარგად მას დახვდნენ.
"აშხაბადის კოშმარზე გამახსენდა ჩემი 2008 წლის შემდეგი ვიზიტი თურქმენეთში, დღევანდელი მმართველი კლანის უფროსის საპრეზიდენტო ინაუგურაციაზე, თურქმენბაშის გარდაცვალების შედეგ.
იყო ათამდე სახელმწიფოს ლიდერი (რუსეთი ნარიშკინის დონეზე იყო წარმოდგენილი) და მინდა გითხრათ, რომ ყველაზე უკეთესად მე დამხვდნენ, მომათავსეს თურქმენბაშის რეზიდენციაში, თავისი ოქროს ტუალეტით, დამატარებდნენ თურქმენბაშის მანქანით.
რატომ მეპყრობოდნენ ასე განსაკუთრებულად? იმიტომ, რომ მე მათ თვალში ვიყავი ამერიკის პრეზიდენტის მეგობარი, ევროპული ორიენტაციის სიმბოლო“, – წერს მიხეილ სააკაშვილი.

Saakashvili says he was treated “especially” as symbol of pro-European orientation
Georgia’s former President Mikheil Saakashvili on Tuesday said he was once treated with particular distinction abroad because he was seen as a “symbol of a pro-European orientation” and a “friend of the US president”.
In a post on social media, Saakashvili recalled a visit to Turkmenistan following the death of the country’s longtime leader Saparmurat Niyazov, known as Turkmenbashy, and during the presidential inauguration of the current ruling clan’s head.
“There were around 10 heads of state present - Russia was represented at the level of [Sergei] Naryshkin - but I want to tell you that I was received the best,” Saakashvili wrote.
He said he was accommodated at Turkmenbashy’s residence and transported in the former leader’s official vehicle.
“Why was I treated so especially? Because in their eyes I was a friend of the US president and a symbol of a European orientation,” he said.