მიხეილ სარჯველაძე  ჯანმრთელობის მსოფლიო ასამბლეის 79-ე სესიის ფარგლებში გამართულ გენერალურ დისკუსიაზე სიტყვით გამოვიდა
381
მიხეილ სარჯველაძე  ჯანმრთელობის მსოფლიო ასამბლეის 79-ე სესიის ფარგლებში გამართულ გენერალურ დისკუსიაზე სიტყვით გამოვიდა. მინისტრმა საქართველოში განხორციელებულ ჯანდაცვის რეფორმებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებულ სერვისებზე ხელმისაწვდომობა მოსახლეობის 95%-ზე მეტს აქვს.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, ჯანდაცვის მინისტრის განცხადებით, ბოლო წლებში გატარებულმა ფარმაცევტულმა რეფორმებმა, მათ შორის, რეფერენტულმა ფასწარმოქმნამ, მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობა მნიშვნელოვნად გააუმჯობესა.
"ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ჩვენ განვაგრძობთ ჯანდაცვის სისტემის გაძლიერებას ისეთი რეფორმების მეშვეობით, რომლებიც მოსახლეობისთვის ხელმისაწვდომობის, ხარისხისა და ფინანსური დაცვის გაუმჯობესებას ისახავს მიზნად.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, მოსახლეობის 95%-ზე მეტს აქვს წვდომა სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებულ ჯანდაცვის სერვისებზე. მნიშვნელოვნად გაფართოვდა ხელმისაწვდომობა აუცილებელ სამედიცინო მომსახურებაზე, ხოლო მოქალაქეების ჯიბიდან გადახდები საგრძნობლად შემცირდა. ბოლო წლებში ჩვენ განვახორციელეთ მნიშვნელოვანი ფარმაცევტული რეფორმები, მათ შორის, რეფერენტული ფასწარმოქმნისა და მართული შესვლის შეთანხმების მექანიზმების დანერგვა, რამაც მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობა გააუმჯობესა და მოგვცა შესაძლებლობა - სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში ონკოლოგიური და ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებზე წლიური ლიმიტები გაგვეუქმებინა“ - განაცხადა მიხეილ სარჯველაძემ.
მინისტრმა ისაუბრა პირველადი ჯანდაცვის მიმდინარე რეფორმაზეც, რომელიც პრევენციაზე, ხარისხიან და პაციენტზე ორიენტირებულ სერვისებზეა დაფუძნებული. მიხეილ სარჯველაძემ აღნიშნა, რომ რეფორმა მოიცავს დაფინანსების ახალ მექანიზმებს, ციფრულ ტრანსფორმაციას, ხარისხის სტანდარტებისა და შედეგზე დაფუძნებული მიდგომების დანერგვას.
ჯანმრთელობის მსოფლიო ასამბლეის 79-ე სესიაში, მიხეილ სარჯველაძესთან ერთად, მონაწილეობენ: პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ზაზა ლომინაძე, ჯანდაცვის სამინისტროს სტრატეგიული განვითარებისა და ანალიტიკის დეპარტამენტის უფროსი ლელა სულაბერიძე და ჟენევაში გაეროს განყოფილებასთან და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან საქართველოს მუდმივი წარმომადგენელი ალექსანდრე მაისურაძე.

Sarjveladze additionally discussed Georgia’s ongoing primary healthcare reform, which he said was focused on prevention, high-quality services and patient-centred care
Georgian Health Minister Mikheil Sarjveladze has presented Georgia’s healthcare reforms during the general debate of the 79th session of the World Health Assembly, highlighting “expanded access” to state-funded medical services and pharmaceutical reforms.
Sarjveladze said more than 95% of Georgia’s population now has access to state-funded healthcare services following the introduction of the country’s universal healthcare programme, his press office said.
“Over the past decade, we have continued strengthening the healthcare system through reforms aimed at improving accessibility, quality and financial protection for the population,” the minister said.
Sarjveladze stated that access to essential medical services had significantly expanded, while out-of-pocket healthcare spending by citizens had decreased.
He also pointed to pharmaceutical reforms introduced in recent years, including reference pricing and managed entry agreement mechanisms, which he said had improved access to medicines.
According to the minister, the reforms also allowed the government to abolish annual spending caps on medications for oncology and chronic disease treatment under state healthcare programmes.
Sarjveladze additionally discussed Georgia’s ongoing primary healthcare reform, which he said was focused on prevention, high-quality services and patient-centred care.
The reform includes new financing mechanisms, digital transformation initiatives and the introduction of quality standards and results-based approaches, he added.
The Georgian delegation attending the assembly also includes Zaza Lominadze, Health Ministry Strategic Development and Analytics Department head Lela Sulaberidze and Georgia’s permanent representative to the United Nations Office in Geneva Aleksandre Maisuradze.