მიხეილ სარჯველაძე - ყველა აფთიაქს ექნება ვალდებულება, რომ გარკვეული ასორტიმენტის მედიკამენტები მარაგში ჰქონდეს
"ყველა აფთიაქს ექნება ვალდებულება, რომ გარკვეული ასორტიმენტის მედიკამენტები მარაგში ჰქონდეს. კომერციული ინტერესი არ უნდა ახდენდეს გავლენას, რომელი ფარმაცევტული პროდუქტით ვაჭრობა არის მოგებიანი, ან - წაგებიანი“, - ამის შესახებ ჯანდაცვის მინისტრმა განაცხადა.
მიხეილ სარჯველაძის თქმით, სააფთიაქო ქსელებს, უნდა ჰქონდეთ გარკვეული პასუხისმგებლობა და  გაიაზრონ, რომ მედიკამენტების დეფიციტის საკითხი საჯარო პოლიტიკის ნაწილია, მისი რეგულირება კი აუცილებელი.
"ე.წ. ესენციური მედიკამენტები, რომლებიც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, ნებისმიერ აფთიაქს მარაგში უნდა ჰქონდეს. შევხედავთ, როგორ შეიძლება, დავაზღვიოთ ასეთი რისკებისგან მოქალაქეები. დაგვჭირდება ოპტიმალური ხერხების შემოტანა, რომლითაც პრაქტიკულად, გამორიცხული იქნება ამგვარი პერიოდული დეფიციტები.
სამწუხაროდ, არსებობს შემთხვევებიც, როდესაც მიწოდების კუთხით,  იმპორტიორს ან სააფთიაქო  ქსელს ექმნება გარკვეული შეფერხება. ამის დამზღვევი მექანიზმები დღესაც არსებობს ჩვენს კანონმდებლობაში, თუმცა, ყოველთვის შეიძლება ფიქრი, როგორ დავხვეწოთ სისტემა დეფიციტების თავიდან ასაცილებლად“, - განაცხადა მიხეილ სარჯველაძემ.

Health Minister: all pharmacies to be required to stock essential medicines
All pharmacies will be obliged to keep a defined range of medicines in stock, Georgian Health Minister Mikheil Sarjveladze has said, stressing that commercial considerations must not determine which pharmaceutical products are available to the public.
“Every pharmacy will have the responsibility to maintain a certain assortment of medicines. Commercial interest should not influence whether a pharmaceutical product is considered profitable or unprofitable to sell,” the Minister stated.
Sarjveladze added pharmacy chains must recognise their role in addressing medicine shortages, which he described as an issue of public policy requiring regulation.
“So-called essential medicines, which are of vital importance, must be available in any pharmacy. We will look at how best to shield citizens from such risks. We will need to introduce optimal mechanisms that, in practice, will rule out these periodic shortages,” he said.
The Minister acknowledged that supply disruptions can sometimes arise for importers or pharmacy chains. While legal mechanisms to mitigate such risks already exist, he noted that further refinement of the system may be necessary to prevent future shortages.