მიხეილ სარჯველაძე - როგორც და რა წამსაც დადგება უცხოეთიდან ექიმების ჩამოყვანის საჭიროება, ბუნებრივია, რომ იქნება უზრუნველყოფილი
როგორც და რა წამსაც დადგება უცხოეთიდან ექიმების ჩამოყვანის საჭიროება, ბუნებრივია, რომ იქნება უზრუნველყოფილი და ბუნებრივია, უკლებლივ ყველაფერი გაკეთდება იმისთვის, რომ დაუყოვნებლივ ასეთი საჭიროება იქნეს უზრუნველყოფილი, - ამის შესახებ ჯანდაცვის მინისტრმა მიხეილ სარჯველაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, პატრიარქის მდგომარეობა ამ დრომდე უცვლელია და არის განსაკუთრებული მეთვალყურეობის ქვეშ.
"მდგომარეობა კვლავაც არის, პრაქტიკულად, არსებითი ცვლილებების გარეშე და რაიმე არსებითი დინამიკის გარეშე. ჩვენ ვცდილობთ, რომ გარდა სტანდარტული კლასიკური მეთოდოლოგიისა, მაქსიმალურად თავი მოვუყაროთ ყველა მოსაზრებას, ყველა კომპეტენტურ აზრს, ყველა განსხვავებულ აზრს, რომელიც შეიძლება საკითხის ირგვლივ აღმოჩნდეს შედეგზე ორიენტირებული - იქნებ აღმოჩნდეს რაიმე შემოთავაზება, რომელსაც შეუძლია. გააუმჯობესოს გარკვეული პროცედურები.
აქ არიან წამყვანი სამედიცინო დაწესებულებების რეანიმაციული განყოფილებების ხელმძღვანელები, ცნობილი რეანიმატოლოგები, შესაბამისად, მათთან კონსულტაციების გავლა არის, რასაკვირველია, ერთ-ერთი მთავარი რეკომენდაცია.
რაც შეეხება უცხოელ ექიმებზე საუბარს, მათ აქ ჩამოყვანას, ან უწმინდესის უცხოეთში გადაყვანას, ამწუთას მსგავსი რამ, მაგალითად უცხოეთში წაყვანასთან დაკავშირებული საკითხი არ განიხილება არსებული მდგომარეობის გათვალისწინებით.
რაც შეეხება უცხოელი ექიმის ჩამოყვანას, როგორც და რა წამსაც დადგება ასეთი საჭიროება, ბუნებრივია, რომ იქნება უზრუნველყოფილი და ბუნებრივია, უკლებლივ ყველაფერი გაკეთდება იმისთვის, რომ დაუყოვნებლივ ასეთი საჭიროება იქნეს უზრუნველყოფილი.
მოკლედ, უნდა ვუთხრა საზოგადოებას, უკლებლივ ყველაფერი, რაც აუცილებელია პაციენტისთვის, რომ საუკეთესო მკურნალობა რომ ჰქონდეს, უზრუნველყოფილია. ჩვენ ვმსჯელობთ, ვფიქრობთ იმასთან დაკავშირებით, რით შეიძლება კიდევ უფრო მეტი რესურსი იქნეს ჩართული იმისთვის, რომ უწმინდესის მდგომარეობა გაუმჯობესდეს.
ადამიანი იმყოფება ინტენსიური თერაპიის განყოფილებაში, რეანიმაციაში, პრაქტიკულად ეს ნიშნავს იმას, რომ არავინ მისი მდგომარეობით არ შეიძლება დღეს კმაყოფილი იყოს. ბუნებრივია, ჩვენ ვცდილობთ, რომ გავაუმჯობესოთ უწმინდესის მდგომარეობა, ვცდილობთ მაქსიმალურად გავაკეთოთ ეს სამედიცინო ჩარევით და ვისაც რითაც შეუძლია - ლოცვით. მთელი ერი გაერთიანებულია ამ მთავარი იდეის ირგვლივ", - განაცხადა მიხეილ სარჯველაძემ.
ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების გამო, საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია მეორე კავკასიის მედიცინის ცენტრში იმყოფება.

Foreign doctors will be brought in if needed for Patriarch, Health Minister
Minister Sarjveladze added that while standard medical protocols were being followed, authorities were also exploring additional resources and expertise that could further improve the situation
Georgian Health Minister Mikheil Sarjveladze has said that foreign medical specialists will be brought to Georgia if necessary, as Patriarch Ilia II continues to receive treatment in intensive care.
Speaking about the Patriarch’s condition Tuesday, Sarjveladze said there had been no significant change and that he remained under close and constant medical supervision at the Caucasus Medical Centre.
He noted that leading intensivists and heads of critical care units from major medical institutions were already involved in consultations, with efforts focused on gathering a wide range of expert opinions to improve treatment outcomes.
“At this stage, transferring the Patriarch abroad is not being considered given his condition. However, if there is any need to bring in foreign doctors, this will be ensured immediately. Everything necessary is being done to provide the best possible care,” the minister said.
Sarjveladze added that while standard medical protocols were being followed, authorities were also exploring additional resources and expertise that could further improve the situation.
He further stressed that the Patriarch’s condition remained serious, noting that intensive care by definition reflected a critical state, and called for continued public support and prayers as efforts to stabilise his health continue.