მირიან მირიანაშვილი – რუსეთის ტაქტიკა დღევანდელი მდგომარეობით შემდეგია, რომ მას აქტიური მოქმედებების ფრონტის ხაზზე 16-17 თვემდე დარჩა
2111
რუსეთ-უკრაინის 3-წლიანი ომის შემდეგ მოლაპარაკებების შედეგად,  პირველად მხარეებმა გარკვეულ შეთანხმებას მიაღწიეს. საუდის არაბეთში 23 მარტს დაწყებული მოლაპარაკებები 25 მარტს დასრულდა, რუსეთმა და უკრაინამ, ამერიკის შუამავლობით, შავ ზღვაში ცეცხლის შეწყვეტაზე შეთანხმებას მიაღწიეს. შედეგიანი შეხვედრებისთვის კი ამერიკის პრეზიდენტმა უკრაინელი კოლეგისგან მადლობაც მიიღო და კრიტიკაც – ვოლოდიმირ ზელენსკი, ცეცხლის შეწყვეტის სანაცვლოდ, რუსეთზე ზეწოლის შემსუბუქებას მიზანშეწონილად არ მიიჩნევს. რუსეთს კი, მასზე ზეწოლის შემსუბუქების პარალელურად, სხვა პირობებიც აქვს, მათ შორის, დაწესებული სანქციების ნაწილის მოხსნა, რაც საერთაშორისო საბანკო სისტემასაც მოიაზრებს. არის თუ არა ეს ამ 3 წლის განმავლობაში მნიშვნელოვანი შეთანხმება? ამ და სხვა საკითხებზე Fronts News-თან ინტერვიუში პოლიტიკის ანალიტიკოსი მირიან მირიანაშვილი საუბრობს.
– მიგაჩნიათ თუ არა, რომ ამ 3-წლიანი ომის განმავლობაში შავ ზღვაში ცეცხლის შეწყვეტა მნიშვნელოვანი შეთანხმებაა, თუ როგორც ანალიტიკოსები ამბობენ, შავ ზღვაში ცეცხლი ისედაც 2022 წლიდან უკვე შეწყვეტილი იყო და ვისაც ეს შეთანხმება ყველაზე მეტად აწყობდა, რუსეთია?
– ეს გადაწყვეტილება სინამდვილეში წმინდა დეკლარაციული სახით იქნა მიღებული. იმ უბრალო მიზეზის გამო, რომ რუსეთის ფლოტის მდგომარეობა შავ ზღვაზე დღეისთვის სახარბიელო არ არის. სიტუაცია კი ასეთია, რუსეთის ფლოტები ნავსადგურიდან გამოსვლას ვერ ბედავენ, რადგან რაკეტსაწინააღმდეგო დაცვა არ გააჩნიათ. ნებისმიერი მათი პორტიდან გამოსვლა შესაძლოა, ფატალურად  დამთავრდეს. ეს გემები პორტში სეტკაში არიან, როგორც წყლის ზევით, ასევე წყლის ქვევით. ამიტომ სახომალდო შემადგენლობა ამ ფორმით არის დაცული. რუსებს არ აქვთ იმის რესურსი, რომ თავისი პორტებიდან ესროლოს უკრაინის გემებს, რადგან ამისთვის შავი ზღვის აკვატორიაში ისეთი პოზიციის დაკავება, რომ დასავლეთ ნაწილში რუმინეთის და ბულგარეთის საზღვრამდე მისწვდეს უკრაინელებს რაკეტებით. ან და სჭირდება იგივე პოზიციებზე ავიაცია გავიდეს. ვერცერთი ვერც გემი და ვერც ავიაცია ამას ვერ აკეთებს.
ამიტომ რუსები უკრაინის საზღვაო ვაჭრობის ჩაშლას ვერაფრით ახერხებს. თავად რუსებს კი საკუთარი პორტები სამოქალაქო ვაჭრობაში ჩართვის თვალსაზრისით, პრობლემები აქვთ იმიტომ, რომ მთელი ევროპის პორტები ჩაკეტილი აქვთ. ამიტომ რუსეთი ითხოვს პორტების ლეგალიზებას. სხვა შემთხვევაში ცეცხლის შეწყვეტას მისთვის არანაირი აზრი არ აქვს. ასევე არც საერთაშორისო თანამეგობრობისთვის არის  მნიშვნელოვანი. დღევანდელი მდგომარეობით, ცეცხლი ისედაც სამოქალაქო გემებისთვის შეწყვეტილია. რუსეთს ვაჭრობა არ აქვს და არანაირი გემი ნოვოსიბირსკში არ შედის. შესაბამისად,  უკრაინაც თავს არ ესხმის იმას, რაც ისედაც არ არის.  ხოლო რუსეთი თავისი ტექნიკური პრობლემებიდან გამომდინარე, დასავლეთის შავი ზღვის აკვატორიაში თავს ვერ ესხმის. რუსებს რეალურად ეს სჭირდებათ  ვაჭრობის ლეგალიზებისთვის.  შავ ზღვაში ცეცხლი ისედაც შეწყვეტილი იყო.
– საუდის არაბეთში გამართულ მოლაპარაკებებზე, როგორც დასავლური მედიით ხდება ცნობილი,  რუსეთი ასევე აპირებდა მოეთხოვა დონეცკის, ლუგანსკის, ზაპოროჟიესა და ხერსონის ოლქების მის კონტროლქვეშ გადასვლა მოეთხოვა. როგორ ფიქრობთ, პუტინი ამ 4 რეგიონს, რომელიც მას უკვე კონსტიტუციაში საკუთრებად აქვს შეტანილი, რეალურად დათმობს? პუტინი ფიქრობთ, რომ ამ რეგიონების მისაღებად ბოლომდე ივაჭრებს?
– რა თქმა უნდა, ეს არის წმინდა წყლის სავაჭრო და მეტი არაფერი. რუსეთმა 2024 წელს, მთელი წლის მიმდინარე შეტევებით მოიპოვა ტერიტორია, რომელიც 2800–2900 კილომეტრამდეა. ეს არის დაახლოებით ახმეტის რაიონის ტოლი ტერიტორია. ამაში, როგორც ბრიტანელები  და ამერიკელები ამბობენ, რუსებმა ას ორმოცდაათი ათასი კაცის სიცოცხლე ჩადეს. ერთი ამდენი დაჭრილი და დასახიჩრებული ადამიანი ჰყავთ კიდევ. ამიტომ საუბარი იმაზე, რომ რუსეთი ამ  შეტევებით 2025 წელს დაიკავებს იმ სივრცეებს, რომელიც 2024 წელს დაკავებულ ტერიტორიებს 120-ჯერ აღემატება, წარმოუდგენელია. აღმოსავლეთ უკრაინის ტერიტორია სადღაც 300 ათასამდეა. ახლა შეადარეთ 2500 კილომეტრიდან 300 ათას კილომეტრამდე რა ტემპები და ხალხის რაოდენობა სჭირდება, რომ ეს ტერიტორია დაიკავონ. ამ ტემპით მას უკრაინის ტერიტორიის დაკავება მინიმუმ 150 წელი სჭირდება. მინიმუმ დაახლოებით 70 მილიონი ადამიანი მსხვერპლად. ეს ხომ აბსურდია, ამიტომ ეს მხოლოდ წმინდა სავაჭრო პოზიციაა, რომელსაც პუტინი ამ მოლაპარაკების პროცესში იყენებს.
– ამ მოლაპარაკების ფონზე ბევრს რჩება შთაბეჭდილება, რომ კრემლი ფსონს დებს სამშვიდობო მოლაპარაკებების გაჭიანურებაზე, რათა, რაც შეიძლება მეტი ტერიტორია დაიკავოს და მოლაპარაკების პროცესში კიევზე უპირატესობა მოიპოვოს. თუ ეს ასეა, ამას ვერ ხვდება აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი? თუ ხვდება და უბრალოდ ის ცდილობს პუტინი მოლაპარაკების მაგიდამდე მიიყვანოს?
– რუსეთის ტაქტიკა დღევანდელი მდგომარეობით შემდეგია, რომ მას აქტიური მოქმედებების ფრონტის ხაზზე 16-დან 17 თვემდე დარჩა. რუსეთში სატრანსპორტო კოლაფსი იწყება, ანუ საავტომობილო გადაზიდვები შარშან შემცირდა 30%-ით და რკინიგზა 25%-ით. ეს კი იმ დისბალანსიდან არის გამოწვეული, რომ რუსეთისთვის ევროპის პორტები დაკეტილია. შესაბამისად, საგარეო ვაჭრობის თითქმის 95% შავი ზღვის და ბალტიის ზღვის პორტების იყო. დღეს ესენი ფაქტობრივად განულდნენ, რადგან ორიენტირებულები ევროპის საზღვაო პორტებთან ვაჭრობაზე იყვნენ.
ფაქტობრივად  ყველაფერი ახლა გადავიდა იმაზე, რომ რუსებს იგივე ტვირთები შორეული აღმოსავლეთიდან მოაქვთ. რაღაცა მცირე ტვირთები არის ნაცრისფერი ზონიდან, ესაა ჩვენი ქვეყანა საქართველოდან, აზერბაიჯანიდან და ყაზახეთიდან. თუმცა ეს არის ძველი ტვირთების 5-10%. სად ახლა ავტომობილით ჯვრის უღელტეხილზე ტვირთი გადაიტანო და სად ნოვოსიბირსკის პორტების ტვირთის გამტარობა. ამიტომ ფაქტობრივად ეს სატრანსპორტო კოლაფსი რუსეთს დაგეგმილი აქვს. იგივე ხდება დღეს რუსეთში, რაც უკვე პირველი მსოფლიო ომის დროს მოხდა, როცა მაშინაც ევროპის პორტები იყო რუსეთისთვის დაკეტილი. პირველ რიგში რუსეთში როგორც ყოველთვის კრიზისს სატრანსპორტო კოლაფსით იწყება. სწორედ ამის ნიშნები ჩანს ახლა. იმისთვის, რომ ახლა რუსეთმა დროის იმ ლიმიტში მოასწროს ომში შედეგის დადება, ეს არის როგორც უკვე აღვნიშნე 17 თვემდე ვადაში. ახლა რუსეთის მომარაგებაში მთლიანად ჩართულია ჩინეთი და ჩინეთის ფლოტი, მისი შესაძლებლობები, მაგრამ ეს ამ ომისთვის უკვე საკმარისი აღარ იყოს. რუსეთი, რა თქმა უნდა თავისი  რიტორიკით ამ პრობლემების შენიღბვას ცდილობს, მაგრამ ამას ხომ ყველა ხედავს.
– ეს იცის აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა, რომელიც ასევე საკუთარი ინტერესების შესაბამისად მოქმედებს. ძალიან ბევრჯერ ითქვა, რომ რუსეთთან ტრამპი ამ რბილი რიტორიკით საუბარს იმიტომ აგრძელებს, რომ მას სურს ის ჩინეთს გამოსტაცოს და რუსეთი გადაიბიროს. ფიქრობთ, რომ ბოლომდე დაჩოქებული რუსეთი ამერიკასაც არ აწყობს?
– აქ უნდა ვიცოდეთ ერთი რამ რომ ანგლოსაქსების პოლიტიკაში კატეგორიულად მიუღებელია რუსეთის კოლაფსი. ზუსტად ერთი წლის უკან, მახსოვს აპრილი იყო, ცნობილი სალიანის გამოსვლა, რომელიც ბაიდენის ხელისუფლებაში უშიშროების საბჭოს მდივანი იყო, მან თქვა, რომ რუსეთის კოლაფსი ნიშნავს მთელი ციმბირის ჩინეთისთვის ლანგარზე მირთმევას. ამერიკისთვის ეს  სერიოზული პრობლემაა, ისევე როგორც მეორე მსოფლიო ომის დროს იყო. მაშინაც არსებობდა საფრთხე, რომ რუსების დამარცხებით გერმანია მიიღებდა რუსეთის რესურსს და ამას პლუს გერმანიის შესაძლებლობები ემატებოდა.
ახლაც არსებობს ეს საფრთხე, რომ რუსეთის დაჩოქებით ჩინეთი ციმბირს მიიღებს, ეს კი ამერიკისთვის მიუღებელია. შესაბამისად რუსეთის შენარჩუნება ნომერ პირველი ამოცანაა. რასაკვირველია, არც რუსეთის გამარჯვება უნდათ და არც მისი დაქცევა. ამიტომ არის ამერიკული დიპლომატია ცდილობს რუსეთი დაყოფის და დანაწევრების საფრთხის წინაშე არ აღმოჩნდეს. ამერიკის მხარემ არაა გამორიცხული კიდევ დაიხუროს ქუდი და ამ მოლაპარაკებიდან გავიდეს. დაელოდოს უკრაინაც  და რუსეთიც როდის დაუძლურდებიან, რათა ისინი იძულებული გახადოს მოლაპარაკების მაგიდასთან დაბრუნდნენ.
– უკრაინაში არსებობს ასევე შიდა პრობლემებიც და უკვე აშშ-სგან არაერთხელ მოვისმინეთ მოწოდება, რომ საპრეზიდენტო არჩევნები უნდა ჩატარდეს. დასავლური მედია და უკრაინულიც წერენ, რომ ზელენსკიზე ტრამპის ადმინისტრაციის მხრიდან სერიოზული ზეწოლა მიდის. მათ საკუთარი კანდიდატებიც კი ჰყავთ უკვე შერჩეულები. როგორ ელით უკრაინის შიგნით ამ მოლაპარაკების ფონზე მოვლენების განვითარებას?
– უკრაინაში უკვე დიდი ხანია, ზელენსკის გუნდის პრობლემაა. ზელენსკის უძნელდება ხელისუფლებიდან ჩამოშორება, რადგან მომენტალურად მისი პირადი პასუხისმგებლობის საკითხი დადგება. არა მარტო იმაში, სად წავიდა დასავლეთის მიერ მიცემული დახმარების დიდი ნაწილი, არამედ იმაზეც ვინ გადააბარა ომის პირველ დღეებში სამხრეთ უკრაინა რუსეთს. ამიტომ ზელენსკისთვის თანამდებობიდან წასვლა დიდი პრობლემაა. ასევე ამერიკაშიც ბოლომდე არ არიან ჯერ ზელენსკის შემცვლელზე ჩამოყალიბებულები. იქაც ჯგუფებს შორის დაპირისპირებაა. ტრამპის ოჯახი, მასკი და რუბიო სენატორებთან ერთად,  უკრაინაში საკუთარი კანდიდატების გაყვანას ცდილობენ. ამიტომ ამ ეტაპზე ზელენსკი ამ დაპირისპირებულ მხარეებთან ლავირებას ახერხებს, ამიტომ შეძლო მან თანამდებობის ჯერ კიდევ შენარჩუნება.
– 28 მარტს 31 ევროპის სახელმწიფოების ხელმძღვანელები ევროკავშირთან და ნატოსთან ერთად შეთანხმდნენ, გააძლიერონ უკრაინის სამხედრო, ფინანსური და ენერგეტიკული პოტენციალი, არ მოუხსნან სანქციები რუსეთს და დაიწყონ უკრაინაში ევროპელი სამშვიდობოების გაგზავნის შესაძლებლობის განხილვა. პროცესს საფრანგეთი და დიდი ბრიტანეთი უხელმძღვანელებს. რა როლი ეკისრება ახლა ევროპას?
– ამ 31 ქვეყნიდან ჩათვალეთ, რომ მთავარი და გადამწყვეტი სიტყვა მხოლოდ 9 ქვეყანას ეთქმის. დანარჩენი მათგანი ამ ქვეყნების იმედად და ფულზე არიან დამოკიდებულები. პორტუგალიის, იტალიის, ესპანეთის, საბერძნეთის დახმარების წილი უკრაინისთვის სასაცილოა. ვერც მოსთხოვენ, რადგან იტალია მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ 14-ჯერ კოტრდებოდა და გერმანიამ გადაარჩინა. საბერძნეთი კი ახლა გაკოტრდა და რა დღეში იყვნენ კი გვახსოვს. თავად ისედაც ჩრდილო ევროპის დახმარებაზე არიან. ამიტომ 9 ქვეყანა, გერმანია, ბრიტანეთი, ჩრდილოეთ ევროპა, ვიკინგებს რომ ეძახიან, ესენი არიან მთავარი წამყვანები.
ევროპის დახმარება, რომელიც ამერიკის ტოლია, სწორედ ამ 9 ქვეყნის თაოსნობით არის. შესაბამისად, ეს 9 ქვეყანა ცდილობს არა მარტო უკრაინის დახმარებას, არამედ თავისი პოლიტიკური წონის მომატებას მსოფლიოში. ევროპა ელოდა, რომ ამერიკის პროტექტორებიდან გამოსულიყო, ეს მომენტიც დადგა. ამიტომ უკრაინის მილიონიან არმიას, ეს სახელმწიფოები, როგორც საკუთარ როქის სპას ისე განიხილავენ. ამათ და ამერიკელებს შორის ახლა ფაქტობრივი დავა მიდის იმაზე, ვინ დაეპატრონება უკრაინის მილიონიან არმიას. ასევე დავა მიდის უკრაინის სიმდიდრეებისთვის, რადგან გარედან უკრაინა უნდა კვებონ, შესაბამისად ეკონომიკაზეც კონტროლი უნდა ჰქონდეთ. ამიტომ უკრაინა გახდა ჟანდარმი, რომლის მართვისთვის დავა მიდის. დავა მიდის ასევე უკრაინის ატომურ ელექტროსადგურებზე. ამერიკელებს და გერმანელებს შორის კონკურენციაა, რათა გერმანელები მის დაპატრონებას ცდილობენ. ამიტომ ამ ომის დაპირისპირებაში მხოლოდ პუტინი, ზელენსკი არ არიან.
– ვრცელდება ინფორმაცია, რომ ტრამპს ცეცხლის შეწყვეტა რუსეთ-უკრაინას შორის აღდგომისთვის სურს. როგორ ფიქრობთ, ამ ეტაპზე, ეს შესაძლებელია?
– ამაზე აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა რუბიომ ძალიან საინტერესო განცხადება გააკეთა, რომ დროის ლიმიტი პოლიტიკურ ფაქტორად აღარ განიხილება. როცა შევძლებთ ამ ომის ჩაცხრობას, მაშინ ჩავაცხრობთო. აქ უბრალოდ ძალიან ბევრი რამ უნდა გადაწყდეს ჩინეთის პოზიციის მკაფიო ჩამოყალიბებით. სანამ ჩინეთს რუსეთს არ ჩახსნი, მანამდე 17 თვის განმავლობაში რუსეთს ომის რესურსი კიდევ აქვს. ტრამპს ეგონა, რომ უკრაინის რესურსები რადგან შემოსაზღვრული იყო, ამერიკა რომ დახმარებით ჩაეხსნებოდა, ევროპაც ამას იზამდა, ეს ასე არ მოხდა. ამიტომ თუ ვინმეს ხელში ახლა რუსეთის მართვის ბლოკია, ეს ჩინეთია.

Mirian Mirianashvili: Russia has 16-17 months left for active military operations on frontline
After three years of war between Russia and Ukraine, negotiations have led to a partial agreement for the first time. Talks that began in Saudi Arabia on March 23 concluded on March 25, resulting in a ceasefire agreement in the Black Sea between Russia and Ukraine, mediated by the United States. However, while the US President received gratitude from his Ukrainian counterpart, Volodymyr Zelenskyy also criticized the agreement, rejecting the idea of easing pressure on Russia in exchange for a ceasefire. Meanwhile, Russia has additional demands, including the partial lifting of sanctions, particularly those affecting the international banking system.
Is this agreement significant after three years of war? Political analyst Mirian Mirianashvili discusses these and other issues in an interview with Fronts News.
– Do you consider the Black Sea ceasefire a significant agreement, or, as analysts claim, was the Black Sea already de facto demilitarized since 2022, with Russia being the primary beneficiary of this deal?
– This decision is largely declarative. The reality is that Russia’s naval position in the Black Sea is currently weak. The Russian fleet cannot leave its ports because it lacks missile defense systems. Any attempt to sail out would likely be disastrous. These ships are essentially trapped in port, both above and below water, making their protection dependent on this positioning.
Russia cannot fire on Ukrainian ships from its ports because, to do so, it would need to position itself within the Black Sea in a way that allows its missiles to reach western areas near Romania and Bulgaria. This would also require air support, but neither Russian ships nor aircraft can effectively operate in these zones.
As a result, Russia has failed to disrupt Ukraine’s maritime trade. Meanwhile, Russia itself faces challenges integrating its ports into global trade, as all European ports are closed to Russian commerce. This is why Russia is demanding the legalization of its ports; otherwise, the ceasefire holds no real value for Moscow. In practical terms, civilian ships are already protected from attacks, and there is no ongoing trade through Novorossiysk that Ukraine could target. Additionally, Russia cannot launch attacks in the western Black Sea region due to technical constraints. In reality, this agreement primarily serves Russia’s interest in normalizing trade rather than military de-escalation.
– Western media reports suggest that during the Saudi Arabia talks, Russia also attempted to demand recognition of its control over Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia, and Kherson. Do you think Putin would actually give up these regions, or will he negotiate over them until the end?
– This is purely a bargaining tactic. Over the past year, Russia has gained only about 2,800–2,900 square kilometers of territory—roughly the size of Akhmeta District in Georgia—despite suffering approximately 150,000 casualties, with an equal number of wounded or maimed, according to British and American sources.
The idea that in 2025, Russia could capture territory 120 times larger than what it seized in 2024 is simply unrealistic. Eastern Ukraine covers around 300,000 square kilometers. Considering Russia’s current pace of territorial gains, it would take at least 150 years and the loss of approximately 70 million people to achieve this goal—an absurd proposition. Therefore, Putin’s claim over these regions is merely a bargaining chip in the negotiation process.
– There is growing speculation that the Kremlin is deliberately prolonging peace negotiations to capture more territory and gain leverage over Kyiv. If this is the case, is US President Donald Trump unaware of it, or is he simply trying to bring Putin to the negotiation table?
– Russia’s current military strategy indicates that it has about 16 to 17 months left for active operations on the frontline. A transportation collapse is beginning in Russia: road freight transport declined by 30% last year, and rail transport by 25%. This is a direct consequence of Russia’s inability to use European ports. Before the war, around 95% of Russia’s foreign trade relied on the Black Sea and Baltic Sea ports, which are now effectively non-operational.
Today, Russia depends on importing goods through the Far East and limited trade from Georgia, Azerbaijan, and Kazakhstan, which accounts for just 5-10% of its previous supply. The logistical challenges of transporting cargo through the Jvari Pass by truck versus handling shipments at Novorossiysk ports are incomparable. Russia is facing a transport crisis similar to the one that contributed to its struggles during World War I, when European ports were also closed to Russian trade.
Russia is currently relying on Chinese supply chains and maritime trade, but even that will not be enough to sustain this war beyond the next 17 months. While Moscow tries to disguise these problems with political rhetoric, the reality is clear to everyone.
– US President Trump knows this and acts according to his own interests. Some believe Trump aims to pull Russia away from China rather than push for its collapse. Do you think the US wants to avoid Russia’s complete downfall?
– Anglo-Saxon political doctrine fundamentally rejects the idea of Russia’s collapse. About a year ago, in April, Jake Sullivan, who was Biden’s National Security Advisor at the time, stated that if Russia collapses, it would essentially hand over Siberia to China on a silver platter. This would pose a serious threat to the US, similar to World War II, when there was a risk that a defeated Soviet Union could supply Germany with massive resources, making the Axis powers far stronger.
The same risk exists today. If Russia falls, China could gain control over Siberia, which is unacceptable to the U.S. Washington’s primary objective is to keep Russia intact, but neither victorious nor completely defeated. This is why American diplomacy is working to prevent Russia from fracturing. If necessary, the US might even step back from the negotiations and let both Ukraine and Russia weaken further before forcing them back to the table.
– There are reports that Trump’s administration is pressuring Ukraine to hold presidential elections. Some media sources claim the US already has preferred candidates to replace Zelenskyy. How do you see this internal dynamic playing out?
– Zelenskyy’s administration has been facing serious challenges for a while. He is struggling to step down because doing so would immediately raise questions about his personal accountability, not only regarding the fate of Western aid but also his role in surrendering parts of southern Ukraine to Russia in the early days of the war.
At the same time, Washington is still undecided on Zelenskyy’s successor. There are internal divisions within the US government on this matter. Figures like Elon Musk, Marco Rubio, and Trump’s inner circle are reportedly pushing their candidates in Ukraine. For now, Zelenskyy is managing to navigate between these competing factions, which is why he remains in power.
– On March 28, the leaders of 31 European states, along with the EU and NATO, agreed to increase Ukraine’s military, financial, and energy support while maintaining sanctions on Russia. They also initiated discussions about potentially sending European peacekeeping forces to Ukraine, with France and the UK leading the effort. What role does Europe play in this conflict?
– Out of these 31 states, real influence rests with about nine key countries. The rest are financially dependent on these main players. Contributions from Portugal, Italy, Spain, and Greece are negligible. Countries like Italy, which has gone bankrupt 14 times since World War II, and Greece, which only recently recovered from economic collapse, are themselves reliant on northern Europe.
Germany, the UK, and the Nordic countries, often referred to as the “Vikings,” are leading the charge. Europe is now positioning itself as a global player independent of American oversight. These nations view Ukraine’s one-million-strong army as a strategic asset, and there is an ongoing power struggle between the US and Europe over who will control Ukraine’s military and resources.
– Reports suggest Trump wants a ceasefire between Russia and Ukraine by Easter. Do you think this is realistic?
– US Secretary of State Marco Rubio recently made a statement saying that setting time limits on the war is no longer a political priority. The ceasefire will happen when the right conditions are met. A key factor is China’s position—until China stops supporting Russia, Moscow still has 17 months of military capacity left.
Trump initially believed that limiting Ukraine’s aid would force Europe to follow suit, but that has not happened. Right now, China holds the key to Russia’s survival.