მიტროპოლიტი ეპიფანე - ჩვენთვის დასამახსოვრებელია, რომ პატრიარქმა ილია II-მ მხარდაჭერა გამოუცხადა უკრაინას რუსეთის სრულმასშტაბიანი შემოჭრის შემდეგ
სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ეპიფანე საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის გარდაცვალების გამო მწუხარებას გამოთქვამს.
"მწუხარებით და თანაგრძნობით მივიღე ინფორმაცია საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრის ილია II-ის გარდაცვალების შესახებ, სულიერი ლიდერის, რომლის ცხოვრებაც ღვთის, ეკლესიისა და ქართველი ხალხის მსახურებას მიეძღვნა.
მსახურების მრავალი ათწლეულის განმავლობაში, ის მრავალი მორწმუნისთვის სულიერ წინამძღოლად რჩებოდა, რომელიც მრავალწლიანი სახელმწიფო ათეიზმის შემდეგ რწმენის განმტკიცებას, ქრისტიანული ტრადიციების შენარჩუნებასა და საზოგადოების სულიერ განახლებას ცდილობდა.
ჩვენთვის ასევე დასამახსოვრებელია, რომ მან მხარდაჭერა გამოუცხადა უკრაინას რუსეთის მიერ სრულმასშტაბიანი შემოჭრის შემდეგ.
პატრიარქ ილია II-ის მსახურებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ჰქონდა არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ მთელი მართლმადიდებლური სამყაროსთვის. მისმა მსახურებამ მრავალი ადამიანი შთააგონა, დაეხმარა მათ განსაცდელების დაძლევასა და იმედის შენარჩუნებაში ყველაზე რთულ დროსაც კი, განსაკუთრებით რუსი ოკუპანტების მიერ პროვოცირებული ომების დროს.
გულწრფელად ვუსამძიმრებ საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსებს, სასულიერო პირებს და ყველა მორწმუნეს, რომლებმაც დაკარგეს წინამძღვარი, ასევე ქართველ ხალხს, რომლისთვისაც ის არა მხოლოდ პატრიარქი, არამედ ნამდვილი სულიერი მამაც იყო.
ვლოცულობთ, რომ ჩვენმა ზეციურმა მამამ მიიღოს თავისი მსახური თავის სამყოფელში. უფალმა გაანათლოს ახლად გარდაცვლილი კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II-ის სული და ნუგეში, სიმშვიდე და სულიერი ძალა მიანიჭოს ყველას, ვინც ამ დანაკარგს გლოვობს. მარადიული და ნათელი ხსოვნა მას!" - წერს სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი.

Metropolitan Epiphanius of Kyiv expresses condolences on death of Georgia’s Patriarch Ilia II
“We pray that the Lord receive His Holiness into His heavenly dwelling, grant peace to his soul, and comfort all who mourn his loss. Eternal and bright memory to him,” Metropolitan Epiphanius  said
“We pray that the Lord receive His Holiness into His heavenly dwelling, grant peace to his soul, and comfort all who mourn his loss. Eternal and bright memory to him,” Metropolitan Epiphanius said
Metropolitan Epiphanius of Kyiv and All Ukraine has expressed deep sorrow over the death of His Holiness, Catholicos-Patriarch Ilia II of Georgia, offering condolences to the Georgian Orthodox Church and the people of Georgia.
The top cleric described Patriarch Ilia II as “a spiritual leader who dedicated his life to God, the Church, and the Georgian people.” He noted that over decades of service, the Patriarch remained a spiritual guide for many believers, working to strengthen faith, preserve Christian traditions, and support the spiritual renewal of society following years of state-imposed atheism.
Metropolitan Epiphanius also highlighted Patriarch Ilia II’s support for Ukraine in the aftermath of Russia’s full-scale invasion.
“His office held special significance not only for Georgia but for the wider Orthodox world. It inspired many, helping them overcome trials and maintain hope even in the most difficult times, particularly during wars provoked by Russian aggressors,” the statement said.
He offered heartfelt condolences to the bishops, clergy, and faithful of the Georgian Orthodox Church, as well as to the people of Georgia, for whom Patriarch Ilia II was not only a church leader but a true spiritual father.
“We pray that the Lord receive His Holiness into His heavenly dwelling, grant peace to his soul, and comfort all who mourn his loss. Eternal and bright memory to him,” Metropolitan Epiphanius added.