გერმანიის მთავრობა გადახედავს საქართველოსთან თანამშრომლობას და მან უკვე გააუქმა დახმარების პირველი პროექტები იმ პირების მიმართ, რომლებიც ამ გამწვავებაზე არიან პასუხისმგებლები, მიზანმიმართული სანქციებია საჭირო, – აცხადებს სამხრეთ კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან და მოლდოვის რესპუბლიკასთან საზოგადოებათაშორისი თანამშრომლობის საკითხებში გერმანიის ფედერალური მთავრობის კოორდინატორი რობინ ვაგენერი, რომლის განცხადებასაც გერმანიის საელჩო ავრცელებს.
მისივე თქმით, კატეგორიულად მიუღებელია მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ ძალის გამოყენება.
“საქართველოს მოსახლეობას დაჰპირდნენ ევროპულ მომავალს. ამ დაპირებიდან ცოტა ხანში “ქართულმა ოცნებამ“ საბოლოოდ შეაქცია ზურგი დემოკრატიულ ღირებულებებსა და ევროპას. კატეგორიულად მიუღებელია და ვგმობთ მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ ძალის გამოყენებას და ოპოზიციის წარმომადგენლებისა და ჟურნალისტების დაპატიმრებას. მაგალითად მაცნობეს, თუ როგორ სცემეს ნიღბიანმა ადამიანებმა ჟურნალისტს, როდესაც იგი პირდაპირ ეთერში დემონსტრაციას აშუქებდა.
ამიტომ, გერმანიის მთავრობა გადახედავს საქართველოსთან თანამშრომლობას და მან უკვე გააუქმა დახმარების პირველი პროექტები. იმ პირების მიმართ, რომლებიც ამ გამწვავებაზე არიან პასუხისმგებლები, მიზანმიმართული სანქციებია საჭირო. ამ ვითარებაში აუცილებელია მკაფიო ღონისძიებების გატარება.
შთამბეჭდავად მიყვებოდნენ, თუ როგორ გამოდიოდნენ მცირე დასახლებებშიც კი სხვადასხვა თაობის ადამიანები ქუჩაში იმიტომ, რომ ისინი კონკრეტულ საფრთხეს ხედავენ მათი მომავლისთვის. “ქართულმა ოცნებამ” უნდა გაითვალისწინოს მოსახლეობის უმრავლესობის ნება და დაუბრუნდეს საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებულ ევროპულ გზას“, – აცხადებს ვაგენერი.
საელჩოს ინფორმაციით, რობინ ვაგენერი 17-18 დეკემბერს თბილისს სტუმრობდა. ვიზიტის ფარგლებში მან გამართა შეხვედრები სამოქალაქო საზოგადოებისა და საქართველოს საპატრიარქოს წარმომადგენლებთან. მან ასევე ნახა საპროტესტო აქცია რუსთაველის გამზირზე.
“ბატონი ვაგენერის ვიზიტი სამხრეთ კავკასიის ქვეყანაში მძიმე შიდაპოლიტიკური კრიზისის ფონზე შედგა. ფედერალური მთავრობა ყურადღებით აკვირდება საქართველოში არსებულ ვითარებას და მჭიდრო კოორდინაციაშია ევროკავშირის წრეებთან. ევროპის საბჭო 19 დეკემბერს განიხილავს საქართველოში განვითარებულ მოვლენებსა და მასზე ევროკავშირის რეაქციას”, – აცხადებენ საელჩოში.

Following his visit to Georgia, Robin Wagener, the German Federal Government’s Coordinator for Inter-Societal Cooperation with the Countries of South Caucasus, Central Asia, and Moldova, issued a strong statement calling for decisive action in response to the country’s current situation.
Wagener emphasized the need for targeted sanctions against individuals responsible for violent escalations and repressive measures in Georgia.
“The desire of Georgian citizens for a liberal democracy stands in stark contrast to the increasingly autocratic actions of the ruling Georgian Dream party,” Wagener said. “We stand with Georgians who aspire to a European future, and this visit reaffirms Germany’s commitment to that cause.”
He criticized the ruling Georgian Dream for abandoning its promises of European integration and democratic values. “The use of force against peaceful protesters and the detention of opposition members and journalists is utterly unacceptable,” Wagener stated. He also highlighted reports of violence against journalists, including an incident where masked individuals assaulted a reporter during a live broadcast.
In response, Wagener confirmed that the German government is reassessing its cooperation with Georgia. Some aid projects have already been suspended, and further measures, including sanctions, are under consideration.
During his visit to Tbilisi on December 17–18, Wagener held meetings with civil society representatives, the Georgian Orthodox Patriarchate, and observed protests on Rustaveli Avenue. He praised the determination of Georgians from all generations, including those in smaller towns, to protect their future and democracy.
“The Georgian Dream government must heed the will of the majority and return to the European path enshrined in the country’s constitution,” he stated.
The German Embassy in Tbilisi noted that Wagener’s visit occurred amidst a severe political crisis. The embassy confirmed that the German federal government is closely monitoring developments in Georgia and coordinating with European Union partners.
The European Council is scheduled to discuss the situation in Georgia and the EU’s response on December 19.