ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის დავით კიკნაძის განცხადებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ნარკოდანაშაულის ბრალდებით 121 პირი დააკავეს, მათ შორის ნარკორეალიზაციის სქემაში სხვადასხვა ფორმით ჩართული 59 პირია. დაკავებულებს შორის არიან როგორც საქართველოს, ასევე უცხო ქვეყნის მოქალაქეები.
"პოლიციამ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, რამდენჯერმე განახორციელა ნარკოტიკული საშუალებების საკონტროლო შესყიდვა და აღნიშნული შესყიდვის ფარული აუდიო და ვიდეო ჩაწერა.
ასევე, დაკავებული არიან ის პირები, რომელთა მხილების მიზნით, სამართალდამცველებმა მათ სახელზე შენიღბულად გამოგზავნილი ამანათების ჩანაცვლება განახორციელეს და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებები ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
სამართალდამცველებმა ბრალდებულების პირადი, საცხოვრებელი სახლებისა და ავტომობილების ჩხრეკის შედეგად, ასევე, ჩატარებული საგამოძიებო ექსპერიმენტის დროს, მათ მიერ მითითებული ადგილებიდან, ნივთმტკიცებად ამოიღეს სარეალიზაციოდ გამზადებული, სხვადასხვა სახის განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებები და ფსიქოტროპული ნივთიერებები, მათ შორის:,,მეთადონი", „ალფა-პვპ“, „კოკაინი“, „კეტამინი“, „ბუპრენორფინი“, „მარიხუანა“ და მცენარე „კანაფი“ და სხვა.
პოლიციის მიერ, ასევე, ამოღებულია ნარკოტიკული საშუალებების დაფასოებისთვის საჭირო მასალები, ელექტრო სასწორები და სავარაუდოდ, ნარკოტიკების რეალიზაციის შედეგად მიღებული თანხა.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე, 260-ე ტერცია, 260-ე კვარტა, 261-ე და 265-ე პრიმა მუხლებით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების 20 წლამდე ან უვადო აღკვეთას ითვალისწინებს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად აგრძელებს ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ უკომპრომისო ბრძოლას. ამას ადასტურებს მიმდინარე წლის ექვსი თვის სტატისტიკური მონაცემები. საანგარიშო პერიოდში ნარკოდანაშაულის ბრალდებით პასუხისგებაში მიეცა 5000-მდე პირი, მათ შორის ნარკორეალიზაციაში სხვადასხვა ფორმით ჩართული 1000-მდე პირია. გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ნარკოდანაშაულის ბრალდებით პასუხისგებაში მიცემული პირების რაოდენობა 85%-ით არის გაზრდილი.
ასევე მინდა აღვნიშნო, რომ ნარკორეალიზაციაში ჩართული პირების მიმართ საპოლიციო დანაყოფები მომავალშიც კანონით გათვალისწინებულ უმკაცრეს ზომებს გაატარებენ", - განაცხადა კიკნაძემ.

Kiknadze said nearly 5,000 people had been prosecuted for drug-related offences during the first six months of the year
Georgian police have arrested 121 people on drug-related charges in a nationwide operation, including 59 suspects allegedly involved in drug trafficking, the Interior Ministry said.
David Kiknadze, director of the Central Criminal Police Department, said on Wednesday those detained included both Georgian and foreign nationals.
Police carried out multiple controlled drug purchases under court authorisation and secretly recorded the operations using audio and video equipment, Kiknadze said.
Investigators also intercepted disguised parcels addressed to suspects, replacing them before delivery and seizing particularly large quantities of narcotics as evidence.
Searches of suspects, their homes and vehicles, as well as investigative experiments, led to the seizure of large quantities of drugs allegedly prepared for sale, including methadone, alpha-PVP, cocaine, ketamine, buprenorphine, marijuana and cannabis plants.
Police also confiscated packaging materials, electronic scales and cash believed to have been obtained through drug sales.
The investigation is being conducted under several articles of Georgia’s Criminal Code covering the illegal purchase, possession, trafficking and cultivation of narcotic drugs. The offences carry penalties of up to 20 years' imprisonment or life imprisonment.
Kiknadze said nearly 5,000 people had been prosecuted for drug-related offences during the first six months of the year, including about 1,000 people allegedly involved in drug trafficking. He said the total number of people prosecuted for drug offences had increased by 85% compared with the same period last year.
“The Interior Ministry will continue its uncompromising fight against drug crime, and the strictest measures provided by law will continue to be applied against those involved in drug trafficking,” Kiknadze said.