"ნატო-საქართველოს სწავლება 2025“ დასრულდა
ნატო-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივ ცენტრში (JTEC) რიგით მეოთხე სამეთაურო-საშტაბო „ნატო-საქართველოს სწავლება 2025“ დასრულდა. სწავლების ხელმძღვანელმა,  JTEC-ის მეთაურმა, პოლკოვნიკმა დავით გაგუამ მონაწილეებს მადლობა გადაუხადა და სამახსოვრო დაფები გადასცა.
„ნატო-საქართველოს სწავლება 2025”-ის ფარგლებში, აღმოსავლეთის სარდლობის I ქვეითი ბრიგადის მე-12 ბატალიონის „ჩარლი“ ასეულს „ნატოს ოპერატიული შესაძლებლობების კონცეფციის შეფასების და უკუკავშირის პროგრამის (OCC E&FP)” სერტიფიკატი მიენიჭა და დადეფითი შეფასება მიიღო.  ნატოს გაძლიერებული ძალების თავსებადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი ვაზიანში, IV ქვეით ბრიგადაში გაფორმდა.
"ნატო-საქართველოს სწავლების“ სამეთაურო-საშტაბო ნაწილში ინტეგრირებული იყო საველე  კომპონენტიც, რაც კიდევ უფრო კარგად წარმოაჩენდა JTEC-ის შესაძლებლობებს მართვისა და კონტროლის მიმართულებით და ხელს უწყობდა კოორდინაციის დახვეწას. სწავლების აღსრულების პროცესში ჩართული იყო ნატო-საქართველოს არსებითი პაკეტით (SNGP) განსაზღვრული 6 ინიციატივა: ნატო-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივი ცენტრი (JTEC), სამხედრო საინჟინრო, სამხედრო პოლიცია, სამხედრო სამედიცინო შესაძლებლობების განვითარება, სპეციალური ოპერაციების ძალები და სტანდარტიზაცია და კოდიფიკაცია. SNGP-ის ინიციატივების ფარგლებში ნატოელი ექსპერტების მიერ საქართველოს თავდაცვის ძალების სხვადასხვა ქვედანაყოფზე ნატოს სტანდარტებთან შესაბამისობის თვალსაზრისით დაკვირვება განხორციელდა.  ნატოელი ექსპერტები სამხედრო პოლიციის დეპარტამენტის აღმოსავლეთ ბატალიონის შტაბისა და ოცეულის უსაფრთხოების ამოცანების შესრულებას, საბრძოლო-საინჟინრო ბატალიონის ფეთქებადი საბრძოლო მასალების გაუვნებელყოფის (EOD) ოცეულის ტაქტიკურ წვრთნასა და სპეციალური ოპერაციების ბატალიონის შტაბისა და მეკავშირე ელემენტის ოპერატიულ შესაძლებლობებს დააკვირდნენ.
„ნატო-საქართველოს სწავლება 2025“ ნატოს ევროპის მოკავშირე ძალების უმაღლესი შტაბისა (SHAPE) და საქართველოს თავდაცვის ძალების გენერალური შტაბის მიერ დაიგეგმა და ნატოს მიერ შედგენილი სცენარით, შესაბამისი პროცედურებისა და დოქტრინების დაცვით ჩატარდა. მრავალეროვნულ სწავლებაში ნატოს წევრი და პარტნიორი 17 ქვეყანა მონაწილეობდა. სწავლებაში ჩაერთო ასევე, რამდენიმე საერთაშორისო ორგანიზაცია და ქვედანაყოფი.

NATO-Georgia exercise 2025 concludes at Joint Training and Evaluation Center
The exercise involved the participation of 17 NATO member and partner countries, alongside several international organizations and units.
© Defence Ministry press office
The fourth command and staff exercise NATO-Georgia Exercise 2025 has concluded at the NATO-Georgia Joint Training and Evaluation Center (JTEC) near Tbilisi.
Led by JTEC Commander Colonel David Gagua, the exercise involved a series of complex command, control, and field components designed to enhance the interoperability of the Georgian Defense Forces with NATO standards. Colonel Gagua expressed his appreciation to the participants, presenting them with commemorative plaques as a token of recognition.
One of the exercise's highlights was the awarding of the NATO Operational Capabilities Concept Evaluation and Feedback Program (OCC E&FP) certificate to the Charlie Company of the 12th Battalion, 1st Infantry Brigade of the Eastern Command. This certificate, signed at Vaziani, IV Infantry Brigade, confirms the unit's interoperability with NATO’s enhanced forces.
The exercise was not only a command and staff drill but also featured a field component, showcasing JTEC’s ability to manage complex scenarios involving multiple military capabilities. These included military engineering, military police, military medical capabilities, special operations forces, and standardization and codification - six key initiatives defined under the NATO-Georgia Substantive Package (SNGP).
NATO experts were present to monitor compliance with NATO standards, observing units of the Georgian Defense Forces in action. The Eastern Battalion's Military Police Department demonstrated their security tasks, the Combat Engineer Battalion’s Explosive Ordnance Disposal (EOD) platoon showcased their tactical skills, and the Special Operations Battalion displayed their operational capabilities, the Georgian Defence Ministry said on Thursday.
The exercise was jointly planned by NATO’s Supreme Allied Commander Europe (SHAPE) and the General Staff of the Georgian Defense Forces, conducted under a NATO-developed scenario. It involved the participation of 17 NATO member and partner countries, alongside several international organizations and units.