ნიკა გვარამია – საქართველოში არ არის ადამიანის უფლებები, არ გვაქვს არჩევანის უფლება და 26 ოქტომბერს იყო გაყალბების ფესტივალი
საქართველოში არის ოლიგარქია, რაც იგივეა, რაც ავტორიტარიზმი. ახლა ახალი ტერმინი გაჩნდა – ჰიბრიდული დემოკრატია, რაც მე არ მომწონს, იმიტომ, რომ საბოლოო ჯამში, ეს არის არა დემოკრატია, არამედ ავტორიტარიზმი, – ამის შესახებ “კოალიცია ცვლილებისთვის” ლიდერმა ნიკა გვარამიამ სტრასბურგში, ევროპარლამენტარებთან შეხვედრისას განაცხადა.
მისივე თქმით, ეს ყველაფერი იყო ორკესტრირებული ცენტრალური საარჩევნო კომისიის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და უშიშროების სამსახურების მიერ.
“მადლობა ჩემი აქ მოწვევისა და ჩვენი სამშობლოს მიმართ ინტერესის გამოჩენისთვის. ჩვენ ვართ ევროპული ქვეყანა და ჩვენ მივიწევთ ჩვენთვის ახლობელი ცივილიზაციისკენ, რაშიც ხელს გვიშლის რუსი ოლიგარქი. საქართველოში არის ოლიგარქია, რაც იგივეა, რაც ავტორიტარიზმი. ახლა ახალი ტერმინი გაჩნდა – ჰიბრიდული დემოკრატია, რაც მე არ მომწონს, იმიტომ, რომ საბოლოო ჯამში, ეს არის არა დემოკრატია, არამედ ავტორიტარიზმი. მე იმედი მაქვს, რომ არ იქნება ბრძოლა სიტუაციის დასტაბილურებისთვის, რადგან როდესაც სტაბილიზაციისკენ მიიწევს, საბოლოო ჯამში არც სტაბილურობა გრჩება და არც დემოკრატია. ამიტომ, უნდა გვქონდეს მხოლოდ ერთი საწყისი წერტილი. ეს არის დემოკრატია და ადამიანის უფლებები.
დღეისათვის საქართველოში არ არის ადამიანის უფლებები, არ გვაქვს არჩევანის უფლება და 26 ოქტომბერს იყო გაყალბების ფესტივალი. ეს არის ჩვენი დროშა და ეს შავი წერტილი ნიშნავს, რომ საარჩევნო კომისიამ გამოიყენა ძალიან თხელი ბიულეტენები, რის შედეგადაც ბიულეტენის მეორე მხარეს ჩნდებოდა მელანი და შესაძლებელი იყო კონტროლი, თუ ვის მისცა ხმა ადამიანმა. დამატებით, ხმის დამთვლელ აპარატთან იდგა ვიდეოკამერები, რაც ასევე არღვევდა ფარულობას. როდესაც ავტორიტარული რეჟიმი აკონტროლებს ყველას, მათ შორის საჯარო მოხელეებს, რომელთა უმეტესობა ამ რეჟიმის წინააღმდეგია, იმის გათვალისწინებით, რომ არის პოლიტიკური დევნა და დაპატიმრებები, როდესაც საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი ციხეშია, როდესაც მეც ვიყავი 400 დღე ციხეში მხოლოდ იმის გამო, რომ ოპოზიციური არხის დამფუძნებელი ვარ, ასეთ ქვეყანაში შეუძლებელია მთავრობის თავისუფლად შეცვლა.
გარდა ამისა, ჩვენი მოსახლეობის 20% არის ემიგრანტი და მათი მცირე რაოდენობა დარეგისტრირდა ამომრჩევლად, განსაკუთრებით თუ გავითვალისწინებთ, რამდენად გადამწყვეტი იყო მოლდოვაში ემიგრანტების როლი, ვხედავთ, რომ ეს არჩევნები არ იყო საყოველთაო. ასევე, გამოყენებული იყო ე.წ. კარუსელი, როდესაც „ქართული ოცნების“ სასარგებლოდ მოქმედ ადამიანებს ჰქონდათ ყალბი პირადობის მოწმობები, რომლებითაც რამდენჯერმე აძლევდნენ ხმას სხვა ადამიანების ნაცვლად. ეს ყველაფერი იყო ორკესტრირებული ცენტრალური საარჩევნო კომისიის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და უშიშროების სამსახურების მიერ”, – განაცხადა ნიკა გვარამიამ.

Opposition leader points to authoritarianism and absence of democracy in Georgia at meeting with MEPs
Nika Gvaramia, the leader of the Coalition for Change, delivered a sharp critique of Georgia’s political system during a meeting with members of the European Parliament in Strasbourg. Gvaramia described the country’s governance as an oligarchy, equating it to authoritarianism, and dismissed the term “hybrid democracy” as misleading. According to him, this label disguises the true nature of the regime, which, in his view, undermines fundamental democratic principles.
’’We are a European country and we are moving towards a civilization close to us, which is hindered by the Russian oligarch. In Georgia, there is an oligarchy, which is the same as authoritarianism. Now a new term has appeared – hybrid democracy, which I do not like, because in the end, this is not democracy, but authoritarianism,’’ Gvaramia told the MEPs.
During his speech, Gvaramia detailed widespread irregularities in Georgia’s October 26 parliamentary elections, referring to it as a “festival of falsifications.” He cited thin ballot papers that revealed voter choices, compromising ballot secrecy, and surveillance cameras positioned near vote-counting machines as examples of how the process violated basic democratic standards. Additionally, he accused the authorities of using fake identification cards to facilitate fraudulent multiple voting, a scheme allegedly coordinated by the Central Election Commission, the Ministry of Internal Affairs, and the Security Services.
The opposition leader also highlighted the systemic persecution of political opponents, pointing to his own 400-day imprisonment and the continued detention of former President Mikheil Saakashvili as evidence of the regime’s oppressive tactics. He emphasized that public servants who oppose the ruling government face significant pressure, further stifling dissent.
Gvaramia expressed concern over the exclusion of the Georgian diaspora from the electoral process. He noted that only a fraction of the 20% of Georgians living abroad were able to participate in the elections, contrasting this with Moldova, where the diaspora has played a decisive role in democratic developments. He suggested that the Georgian government deliberately restricted diaspora voting to limit opposition influence.